Rzecznik praw obywatelskich ostrzega Trybunał Konstytucyjny: Postępowanie ws. KRS będzie nieważne

Rzecznik praw obywatelskich uważa, że postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie przepisów o Krajowej Radzie Sądownictwa będzie nieważne.

14 marca Trybunał ma wydać wyrok w sprawie zmienionych w grudniu 2017 r. przepisów o KRS. W piśmie skierowanym do Trybunału Adam Bodnar zaznacza, że ustawowy termin zgłoszenia udziału i przedstawienia stanowiska w sprawie przez Rzecznika Praw Obywatelskich upływa dopiero 22 marca. W ocenie RPO narusza to przepisy ustawy o rzeczniku praw obywatelskich oraz o samym Trybunale. Rzecznik uważa, że żaden przepis nie przewiduje wyjątków od 30-dniowego terminu dla podjęcia decyzji przez RPO o przystąpieniu do postępowania.

Adam Bodnar twierdzi, że nowe przepisy dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę przerwały kadencje dotychczasowych 15 członków Rady będących sędziami niezgodnie z konstytucją. Zmieniły też zasady ich wyboru - dotychczas wybierało ich samo środowisko sędziowskie, a ich następców na wspólną czteroletnią kadencję wybrał w marcu 2018 r. Sejm.

Nowe przepisy uniemożliwiły też możliwość skutecznego odwoływania się do Sądu Najwyższego od uchwał KRS dotyczących przedstawiania prezydentowi wniosków o powołanie nowych sędziów - argumentuje RPO.

Sąd Najwyższy zadał pytania prejudycjalne

W liście do Trybunału Adam Bodnar zwraca uwagę także na to, że Sąd Najwyższy zadał pytania prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej co do zdolności nowej KRS do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów. Chodzi o to, czy nowa Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, której skład wyłoniła nowa KRS, będzie niezależnym sądem w rozumieniu prawa unijnego. Wyrok TSUE ma być ogłoszony dopiero 19 marca 2019 r., a więc już po ogłoszeniu wyroku TK.

Rzecznik praw obywatelskich zgłasza Trybunałowi wątpliwość dotyczącą udziału w rozpoznawaniu sprawy Justyna Piskorskiego. Jego zdaniem został on wybrany w skład Trybunału niezgodnie z konstytucją, dlatego postępowania z jego udziałem są nieważne. 

Trybunał zajmie się przepisami dotyczącymi KRS na wniosek samej Rady oraz grupy senatorów PiS.

Więcej o:
Komentarze (118)
Rzecznik praw obywatelskich ostrzega Trybunał Konstytucyjny: Postępowanie ws. KRS będzie nieważne
Zaloguj się
 • baska_w5

  Oceniono 28 razy 24

  Coś takiego jak przestrzeganie prawa przestało obowiązywać elity rządzące, w tym tą imitację TK. Jedynie szary obywatel (nie mylić z tym bez żadnego trybu) podlega rygorom prawnym.

 • 70m3k

  Oceniono 19 razy 19

  Przeciez to jest taki sam manewr co wybor "dublerow": metoda na rympal, byle zdazyc przed wyrokiem.

  Wtedy "dublerzy" byli zgloszeni niby "na mocy" nowelizacji, tyle, ze nowelizacja nie weszla jeszcze w zycie. Liczyl sie czas: nowelizacja wchodzila w zycie dopier 5 grudnia, wyrok TK mial byc ogloszony 3 grudnia. PiS 2 grudnia w nocy zglosil, wybral i zaprzysiagl dublerow "na mocy" nowelizacji z przyszlosci.

  Teraz wyglada to tak samo: RPO ma czas do 22 marca ale wyrok TSUE bedzie 19 marca, wiec trzeba sie spieszyc i oglgosic swoj wlasny wyrok wczesniej - 14 marca, nie ogladajac sie na ustawowe terminy w polskim Prawie.

  Potem sie powie, tak jak poprzednio, ze teraz to sie juz nic nie da zrobic bo wyroki tego TK sa ostateczne (w przeciwienstwie do wyrokow poprzeniego TK, ktore byly tylko oipniami kolesi).

 • i.o.to.chodzi

  Oceniono 23 razy 19

  W Polsce nie ma obecnie Trybunału Konstytucyjnego.

  Jest zgromadzenie dublerów, niezgodne z Konstytucją, którzy uzurpują sobie prawo do wydawania wyroków.

 • def11

  Oceniono 22 razy 18

  TK magister Przyłębskiej z sędziami dublerami działa "bez żadnego trybu", zgodnie ż życzeniem autora procedury.

 • jurand48

  Oceniono 15 razy 15

  Na wniosek posła bez żadnego trybu sejm uchwali że w 2019 roku marzec ma tylko 14 dni wiec wszelkie terminy marcowe wiąże ta data . Pan rzecznik pojął ???????

 • fakiba

  Oceniono 17 razy 13

  Czy ktoś słyszał żeby TK przejął się kiedyś jakimiś ostrzeżeniami , oni działają tak jak życzy sobie prezio i co im zrobią

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX