Narodowe Centrum Kultury wsparło m.in. fundacje Rydzyka i Sakiewicza. Znamy kwoty

Fundacja o. Tadeusza Rydzyka otrzymała 50 tys. zł od Narodowego Centrum Kultury - informuje Radio ZET. Spore kwoty trafiały też m.in. do organizacji powiązanych z "dobrą zmianą".
Zobacz wideo

Narodowe Centrum Kultury - jak wskazuje Radio ZET - w 2018 roku często sponsorowało projekty związane z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród beneficjentów NCK znalazła się m.in. fundacja ojca Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis. Otrzymała ponad 50 tys. zł, które wydała m.in. właśnie na koncert związany z rocznicą.

Z kolei "Niepodległość 100 plus", program autorstwa Fundacji Jana Pietrzaka, otrzymał 140 tys. zł - dowiedziało się Radio ZET. Z fundacją związani są: żona Pietrzaka - Katarzyna, a także Rafał Ziemkiewicz z "Do Rzeczy", oraz Janusz Śniadek, obecnie poseł PiS, a w przeszłości szef NSZZ "Solidarność".

190 tys. zł trafiło z kolei do Fundacji Niezależne Media, którą założył Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". Jak zaznacza w swojej publikacji Radio ZET, to tylko niektóre z projektów, jakie wsparło Narodowe Centrum Kultury - pieniądze trafiły też do setki innych fundacji i stowarzyszeń, niezwiązanych z "dobrą zmianą".

Granty NCK w 2018 roku

Na stronach Narodowego Centrum Kultury można znaleźć opisywane przez rozgłośnię dotacje. Fundacja Lux Veritatis na 100 punktów uzyskała 78,67 za swój projekt i otrzymała grant na dokładnie 52 tys. zł. Fundacja Jana Pietrzaka Towarzystwo Patriotyczne - 79 pkt. (140 tys. zł).

Natomiast w przypadku Fundacji Niezależne Media opisany jest jeden projekt - "Vivat Maj, 3 Maj! Koncert pieśni patriotycznych", na który NCK przyznało 66 tys. zł. Najwięcej, bo aż 160 tys. zł w ramach programu KULTURA - Interwencje 2018 otrzymała Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na projekt filmowy "Memento Mori".

Zobacz wideo
Więcej o: