Warszawa: na budynku lPN nekrologi i listy z nazwiskami ofiar. "Bury" niewinny ludobójstwa

W Warszawie na budynku Instytut Pamięci Narodowej zawisły nekrologi i listy zawierające nazwiska ofiar z 1946 r. Jest to reakcja na wczorajszą opinię IPN, według której kapitan Romuald Rajs pseudonim "Bury" jest niewinny zbrodni popełnionych na prawosławnej ludności.
Zobacz wideo

Kapitan Romuald Rajs pseudonim „Bury” kierował 3. Wileńską Brygadą Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Uznaje się, że jego oddział jest odpowiedzialny dokonaniu szeregu zbrodni przeciwko ludności cywilnej, m.in. za mord w Puchałach Starych oraz zbrodnię w Zaleszanach w roku 1946 roku, za co Rajs został skazany na karę śmierci. W spacyfikowanych przez oddział "Burego" wsiach mieszkali przede wszystkim Białorusini. 

"Bury" nie jest winny ludobójstwa. IPN zmienił opinię o 180 stopni

W 2005 roku IPN ocenił, że działalność "Burego" i jego oddziału nosiła znamiona ludobójstwa. W dotychczasowych ocenach podkreślano, że mordowanie cywilów, którego dopuszczali się żołnierze podlegli "Buremu" dotyczyło osób wyznania prawosławnego i ludzi narodowości białoruskiej. „Reasumując, zabójstwa i usiłowania zabójstwa tych osób należy rozpatrywać jako zmierzające do wyniszczenia części tej grupy narodowej i religijnej, a zatem należące do zbrodni ludobójstwa” – opiniował prokurator IPN. 

W poniedziałek 11 marca ocena IPN diametralnie się zmieniła. W wydanym 11 marca komunikacie wcześniejsze ustalenia śledczych zostały zakwestionowane. 

„Bury” nie działał z zamiarem zniszczenia (ani w całości, ani w części) społeczności białoruskiej lub też społeczności prawosławnej zamieszkałej na terenie Polski w jej obecnych granicach. [...] Wina „Burego” polega w tym zakresie na stworzeniu sytuacji, nad którą nie był w stanie zapanować, i w wyniku której, niezależnie od jego zamierzeń, zginęły osoby, które w żadnym wypadku nie powinny były ucierpieć. [...] Należy zatem wyraźnie zaakcentować, że w świetle najnowszych badań naukowych informacje zawarte w ustaleniach końcowych do śledztwa S 28/02/Zi w wielu obszarach są wadliwe

- czytamy w najnowszym komunikacie IPN

Opinia IPN wywołała oburzenie m.in. wśród działaczy mniejszości białoruskiej w Polsce. W odpowiedzi na nowe stanowisko na szybach Centrum Edukacyjnego IPN-u przy ul. Marszałkowskiej w Warszawie pojawiły się listy z nazwiskami zamordowanych osób oraz klepsydry rozwieszone przez anonimową osobę.

Więcej o:
Komentarze (194)
Warszawa: Na budynku lPN nekrologi i listy z nazwiskami ofiar. "Bury" niewinny ludobójstwa.
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 77 razy 65

  Według IPN z pobudek politycznych można mordować, także dzieci, tyle że trzeba być po właściwej stronie.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 47 razy 43

  Wina „Burego” polega w tym zakresie na stworzeniu sytuacji, nad którą nie był w stanie zapanować...!
  -----
  takiego bzdeta już dawno nie słyszałem, od czasów pomroczności jasnej i nieopartego impulsu!
  Adolf Hitler tez był tylko winien stworzenia sytuacji nad która nie był w stanie zapanować? Nie panował nad sytuacja również Ziutek Słoneczko? Niebożęta, nie panowali nad sytuacja....
  to kolejny dowód na to że IPN powinno się zlikwidować w trybie natychmiastowym

 • wolak007

  Oceniono 32 razy 28

  IPN to PiS? Bojevsiw, że niedługo coś takiego zobaczę?

  „Adolf Hitler nie działał z zamiarem zniszczenia (ani w całości, ani w części) społeczności polskiej lub też społeczności katolickiej zamieszkałej na terenie Polski w jej obecnych granicach. [...] Wina Hitlera polega w tym zakresie na stworzeniu sytuacji, nad którą nie był w stanie zapanować, i w wyniku której, niezależnie od jego zamierzeń, zginęły osoby, które w żadnym wypadku nie powinny były ucierpieć... itd itd”...

  Pod rządami PiS-u nie jestem już pewny bezstronnosci i uczciwości w żadnej dziedzinie życia!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX