By造 szef MON o wst徙ieniu do NATO: Na nasze cz這nkostwo nie by這 pe軟ej zgody

"Na nasze cz這nkostwo w NATO nie by這 pe軟ej zgody" - powiedzia by造 szef MON Janusz Onyszkiewicz, wspominaj帷 dyskusje poprzedzaj帷e wst徙ienie Polski do Sojuszu P馧nocnoatlantyckiego.
Zobacz wideo

Dziś obchodzimy 20 rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas rozmowy z Robertem Mazurkiem w Porannej rozmowie RMF FM Janusz Onyszkiewicz zgodził się ze stwierdzeniem, że mimo iż dziś myślimy o członkostwie w NATO jak o czymś naturalnym, w latach 90-tych, kiedy dyskutowano o możliwości przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, sprawa ta nie wydawała się tak oczywista.

- Przede wszystkim nie była od samego początku jakaś pełna zgoda na to nasze członkostwo. SLD uważało, że trzeba budować bezpieczeństwo Polski w oparciu o mechanizmy Organizacji Bezpieczeństwa Współpracy w Europie. KPN było w ogóle przeciwne, bo chciało budować międzymorze. I przeciwna była także skrajna prawica - powiedział były szef MON Janusz Onyszkiewicz.

Były minister obrony narodowej zaznaczył, że o wejściu do NATO można było mówić dopiero po rozmontowaniu Układu Warszawskiego, podpisaniu układu 2+4 jednoczącego Niemcy i wyprowadzeniu wojsk rosyjskich z Polski.

20 lat Polski w NATO. Czy sojusznicy są skłonni umierać "za polski Gdańsk"?

Dziennikarz RMF FM zapytał byłego ministra obrony narodowej, czy członkostwo w NATO gwarantuje nam dziś bezpieczeństwo. - A proszę mi powiedzieć, dzisiaj, jak pan patrzy na NATO, tak z ręką na sercu może powiedzieć: Polska jest bezpieczna, Francja, Niemcy, Anglia, będą umierać za polski Gda雟k, że posłużę się takim cytatem? - powiedział Robert Mazurek.

Były szef MON odpowiedział, że badania opinii publicznej pokazują, że Francuzi i Niemcy nie są raczej gotowi na umieranie w obronie innych krajów, jednak obywatele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski są bardziej skłonni do takich poświęceń. Janusz Onyszkiewicz zaznaczył jednocześnie, że poczucie, że losy Polski mogą się rozstrzygać nad Narwą w Estonii czy nad Donem na Ukrainie jest dość powszechne, nawiązując tym samym do sytuacji na terytoriach przy zachodniej granicy Rosji do których mocarstwo rości sobie pretensje. Robert Mazurek zapytał byłego szefa MON o to, czy Polacy umieraliby za estońską Narwę i czy powinni to robić.

- Czy powinniśmy? Odpowiedź jest: tak. Natomiast jak to będzie? Mam nadzieję, że w ogóle do tego nie dojdzie. Myślę, że szansa, że staniemy wobec takiej perspektywy jest co prawda dzisiaj większa niż to było 5-6 lat temu, ale ciągle jeszcze nie przeważająca - powiedział Janusz Onyszkiewicz, zaznaczając, że Rosja jest największym militarnym zagrożeniem dla Polski

Wi璚ej o: