By造 szef MON o wst徙ieniu do NATO: Na nasze cz這nkostwo nie by這 pe軟ej zgody

"Na nasze cz這nkostwo w NATO nie by這 pe軟ej zgody" - powiedzia by造 szef MON Janusz Onyszkiewicz, wspominaj帷 dyskusje poprzedzaj帷e wst徙ienie Polski do Sojuszu P馧nocnoatlantyckiego.
Zobacz wideo

Dziś obchodzimy 20 rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas rozmowy z Robertem Mazurkiem w Porannej rozmowie RMF FM Janusz Onyszkiewicz zgodził się ze stwierdzeniem, że mimo iż dziś myślimy o członkostwie w NATO jak o czymś naturalnym, w latach 90-tych, kiedy dyskutowano o możliwości przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, sprawa ta nie wydawała się tak oczywista.

- Przede wszystkim nie była od samego początku jakaś pełna zgoda na to nasze członkostwo. SLD uważało, że trzeba budować bezpieczeństwo Polski w oparciu o mechanizmy Organizacji Bezpieczeństwa Współpracy w Europie. KPN było w ogóle przeciwne, bo chciało budować międzymorze. I przeciwna była także skrajna prawica - powiedział były szef MON Janusz Onyszkiewicz.

Były minister obrony narodowej zaznaczył, że o wejściu do NATO można było mówić dopiero po rozmontowaniu Układu Warszawskiego, podpisaniu układu 2+4 jednoczącego Niemcy i wyprowadzeniu wojsk rosyjskich z Polski.

20 lat Polski w NATO. Czy sojusznicy są skłonni umierać "za polski Gdańsk"?

Dziennikarz RMF FM zapytał byłego ministra obrony narodowej, czy członkostwo w NATO gwarantuje nam dziś bezpieczeństwo. - A proszę mi powiedzieć, dzisiaj, jak pan patrzy na NATO, tak z ręką na sercu może powiedzieć: Polska jest bezpieczna, Francja, Niemcy, Anglia, będą umierać za polski Gdańsk, że posłużę się takim cytatem? - powiedział Robert Mazurek.

Były szef MON odpowiedział, że badania opinii publicznej pokazują, że Francuzi i Niemcy nie są raczej gotowi na umieranie w obronie innych krajów, jednak obywatele Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Polski są bardziej skłonni do takich poświęceń. Janusz Onyszkiewicz zaznaczył jednocześnie, że poczucie, że losy Polski mogą się rozstrzygać nad Narwą w Estonii czy nad Donem na Ukrainie jest dość powszechne, nawiązując tym samym do sytuacji na terytoriach przy zachodniej granicy Rosji do których mocarstwo rości sobie pretensje. Robert Mazurek zapytał byłego szefa MON o to, czy Polacy umieraliby za estońską Narwę i czy powinni to robić.

- Czy powinniśmy? Odpowiedź jest: tak. Natomiast jak to będzie? Mam nadzieję, że w ogóle do tego nie dojdzie. Myślę, że szansa, że staniemy wobec takiej perspektywy jest co prawda dzisiaj większa niż to było 5-6 lat temu, ale ciągle jeszcze nie przeważająca - powiedział Janusz Onyszkiewicz, zaznaczając, że Rosja jest największym militarnym zagrożeniem dla Polski

Wi璚ej o:
Komentarze (32)
By造 szef MON o wst徙ieniu do NATO: Na nasze cz這nkostwo nie by這 pe軟ej zgody
Zaloguj si
 • a.k.traper

  Oceniono 9 razy 3

  No te co, przecie do NATO 軼ie磬 wydrepta Olszewski a gor帷o mu w tym pomga Kaczy雟ki, sam B豉szczak przecie tak m闚i.

 • crowley_666

  Oceniono 23 razy 3

  Ruska trolnia zaraz b璠zie kwicze o powrocie do Uk豉du Warszawskiego!!

 • polsilver100

  Oceniono 2 razy 2

  Przy normalnej polityce rz康u polskiego z s御iadami nie potrzebujemy 瘸dnego Nato ale jak pijany Sarmata szabelk wywija chce to trzeba mie plecy 瞠by si potem za nie schowa. Polska pluje na wszystkich woko這.

 • polsilver100

  Oceniono 2 razy 2

  Sojusznicy ju 2 razy pokazali jak my郵 o Polsce, 1 raz we Wrze郾iu 1939r.a drugi na konferencji w Ja販ie i Poczdamia. Polski idiota dalej im wierzy!

 • precz_z_komunia

  Oceniono 8 razy 2

  Rosja nigdy nie pogodzi si z tym 瞠 Polska jest w NATO!
  Jedna to rz康 tymczasowy PiS zamontowa rosyjskiego agenta Maciorenk na stanowisku ministra obrony!

 • loneman

  Oceniono 1 raz 1

  Sram na ciebie pisofilny cenzorze, podla szujo od blokowania postow !!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 9 razy -1

  ciekawe jaka niby alternatyw dla NATO widzi pan redaktor???
  - odda si pod opiek batiuszki cara Putina?
  - wst徙i ZBiRu (jw)?
  - zawi您a, zaraz dziwny sojusz z kim to by這 Waszczu??? z Turcja i W璕rami i inna Chorwacja ....?
  - jaki jeszcze g逝pszy sojusz? z Iranem i Chinami??? San Escobarem?

 • yaspiman

  Oceniono 8 razy -2

  niestety niekt鏎zy wrogo nastawieni do nato teraz pr鏏uj dosta si do ue, bo do nato nie mog. oczywi軼ie chc by europos豉mi w charakterze koni troja雟kich.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX