Wiatr spowodował zniszczenia w Muzeum Auschwitz. Uszkodzone dwie wieże strażnicze

Wichury, które od kilka dni wpływają na pogodę w Polsce, uszkodziły kilka obiektów znajdujących się na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Naruszone zostały m.in. dwie wieże strażnicze.
Zobacz wideo

Rzecznik Muzeum Auschwitz-Birkenau Bartosz Bartyzel w rozmowie z IAR poinformował o skali zniszczeń, do których doszło w wyniku silnie wiejącego wiatru. W byłym obozie Auschwitz I przewróciła się brzoza, która rosła już w czasie istnienia nazistowskiego obozu - drzewo zniszczyło także historyczne ogrodzenie.

Wiatr uszkodził dwie wieże strażnicze na terenie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II

Najwięcej szkód odnotowano jednak na terenie obozu Auschwitz II w Brzezince, gdzie uszkodzone zostały dwie wieże strażnicze. Obecnie zajmują się nimi konserwatorzy, który oszacują stopień zniszczeń i zadecydują o koniecznych renowacjach. Wichury zniszczyły również repliki trzech zwyżek strażniczych, znajdujących się wzdłuż rampy kolejowej na terenie obozu.

Ze względów bezpieczeństwa tereny byłego obozu Auschwitz II-Birkenau zostały zamknięte dla zwiedzających. Po sprawdzeniu zniszczeń jakie wywołały wieczorne wichury sukcesywnie dla odwiedzających będą udostępniane kolejne obszary Miejsca Pamięci. Zwiedzający mogą już zobaczyć m.in. rampy kolejowe, którymi w 1944 roku docierały transporty więźniów.

Więcej o: