20 lat Polski w NATO. "Dla naszej i waszej wolności" z Sojuszem Północnoatlantyckim

Dziś obchodzimy 20. rocznicę wstąpienia Polski do NATO. 12 marca 1999 roku ministrowie spraw zagranicznych Czech, Węgier oraz Polski podpisali dokumenty akcesyjne Paktu Północnoatlantyckiego.

Polska, Czechy i Węgry zostały zaproszone do przystąpienia do Paktu Północnoatlantyckiego w 1997 roku. Ceremonia podpisania dokumentów akcesyjnych do NATO odbyła się w Bibliotece-Muzeum Harry’ego Trumana w amerykańskim Independence w stanie Missouri. Wybór tego miejsca nie był przypadkowy - to Harry Truman i jego sekretarz stanu Dean Acheson należeli do głównych twórców Paktu Północnoatlantyckiego.

20 lat Polski w NATO. "Jesteście prawdziwymi sojusznikami"

W ceremonii wstąpienia Polski do NATO brała udział m.in. amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright. Polskę reprezentował ówczesny minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek. „Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce - do wolnego świata" - powiedział minister. "Polska nie jest już osamotniona w obronie swojej wolności. Jesteśmy w NATO dla naszej i waszej wolności”.

Ze strony Czech w ceremonii wziął udział minister Jan Kavan, Węgry reprezentował Janos Martonyi. Głównym punktem ceremonii było podpisanie i przekazanie amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright tak zwanych instrumentów akcesyjnych. Chwile później, obok 16 flag dotychczasowych członków NATO, podniesiono trzy nowe - węgierską, czeską i polską. „Obietnica <<Nic o Was bez Was>> została sformalizowana. Jesteście prawdziwymi sojusznikami, jesteście naprawdę w domu” - zapewniła szefowa amerykańskiej dyplomacji.

Więcej o:
Komentarze (22)
20 lat Polski w NATO. "Dla naszej i waszej wolności" z Sojuszem Północnoatlantyckim
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 5

  To że sami się NIE OBRONIMY, to fakt, więc z kimś się związać trzeba.
  Ale różnica jest taka, że w odróżnieniu od czasów obecnych, podczas "misji" w Czechosłowacji w 1968 roku, ŻADEN polski żołnierz nie zginął... :-))

 • ggchmiel

  Oceniono 7 razy 5

  E tam, e tam....., akces podpisywał Waszczykowski, przemówienie w Kongresie wygłaszał Kaczyński a Macierewicz zapoczątkował dostawy uzbrojenia. Tak to chyba i ch narracji leci...

 • emigrant_1984

  Oceniono 4 razy 4

  Jak muchi do gowna się zleciały ruskie agenty ...

 • utinamfalsus

  Oceniono 6 razy 4

  Ostatni raz proszono o wkroczenie obcej armii do Polski w czasie Targowicy.

 • emigrant_1984

  Oceniono 3 razy 3

  Należy wzorem Stalina zmienić to zdjęcie. Na pierwszym planie Lechu, z tylu Jaro, a Piotrowicz jest świadkiem.

 • arreis65

  Oceniono 7 razy 3

  kurdupli kaczyńskich nie widac - co za niedopatrzenie :-)))

 • emigrant_1984

  Oceniono 2 razy 2

  A to nie Paszczak podpisywał ? Jako harcerz ?

 • szach1000

  0

  Jest Buzek, który nie znał się na statystyce i logice. Dla tego ma u mnie złą oponie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX