Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie ws. szefa KRS

Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wobec Leszka Mazura, obecnego przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, który orzekał w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Wcześniej na jaw wyszła informacja, że Mazur spóźnił się z napisaniem uzasadnień ponad stu wyroków.
Zobacz wideo

Rzecznik dyscyplinarny poinformował w poniedziałek, że wszczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie Leszka Mazura, przewodniczącego nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Pod koniec zeszłego tygodnia dziennikarze Konkret24 ujawnili, że Mazur w latach 2015-2018 jako sędzia spóźnił się ze sporządzeniem uzasadnień do 112 wyroków. 

Rzecznik dyscyplinarny bierze pod lupę działania szefa KRS

W komunikacie wydanym przez Rzecznika Sędziów Sądów Dyscyplinarnych Piotra Schaba czytamy, że podjęto "wstępne czynności wyjaśniające" w celu
weryfikacji informacji, czy Leszek Mazur sporządzał uzasadnienia orzeczeń po terminie.

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego zażądał podania "szczegółowych danych charakteryzujących pracę orzeczniczą sędziego Leszka Mazura począwszy od 2015 roku". Zbadana ma zostać również kwestia dochowywania przez Leszka Mazura terminów sporządzania uzasadnień, a także średnia liczna spraw w referacie, które zostały mu przydzielone. 

"Równi i równiejsi"

Leszek Mazur od kwietnia ubiegłego roku szefuje Krajowej Radzie Sądownictwa, a od 15 lat orzeka w Sądzie Okręgowym w Częstochowie. Zgodnie z prawem sędzia miał na sporządzenie uzasadnienia dwa tygodnie od złożenia wniosku, a w szczególnych wypadkach - 30 dni. Z ustaleń dziennikarzy portalu Konkret 24 wynikało, że najczęściej opóźnienia u sędziego Mazura wynosiły dwa tygodnie po terminie, ale bywało jednak również i tak, że uzasadnienie pojawiało się w okresie od miesiąca do trzech miesięcy po wymaganym czasie.

Gdy na jaw wyszła informacja, że spóźnił się z napisaniem uzasadnień do aż 112 wyroków, Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia komentowało, że szef KRS został potraktowany ulgowo, a dla rzecznika dyscyplinarnego są "równi i równiejsi". Wskazywano, że w analogicznych sytuacjach sędziom sprzeciwiającym się zmianom wprowadzanym przez PiS rzecznik dyscyplinarny stawiał po jednym zarzucie za każde opóźnienie uzasadnienie. Sam Mazur tłumaczył, że opóźnienia to wynik nadmiaru obowiązków i podkreślał, że 112 opóźnień stanowi zaledwie 6 procent ze wszystkich spraw, którymi się zajmował.

Więcej o:
Komentarze (39)
Rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie ws. szefa KRS
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 46 razy 42

  I został przewodniczącym KRS, taka "odnowa moralna narodu" wg PiS :)

 • arwena2010

  Oceniono 38 razy 34

  PIS bolszewicka równość to ta z Orwella : Wszystkie zwierzęta są równe ale ŚWINIE są równiejsze

 • czechy11

  Oceniono 35 razy 31

  Ziobrowy rzecznik dyscyplinarny musi poudawać. Wsadzili mu pod nos ewidentna sprawę choć do tej pory był ślepy wiec musi poudawać Jski to on prawy o sprawiedliwy

 • barakuda62

  Oceniono 32 razy 30

  I dlatego awansował bo ZERO równie dobrze mógł go uwalić,ale awansując ma już gościa na sznurku i będzie mu szczekał jak ten zagwiżdże

 • czechy11

  Oceniono 28 razy 24

  Trzeba udawać ze swojego politruka traktuje się jak innych. Włos mu z głowy nie spadnie.

 • didej007

  Oceniono 23 razy 21

  Te pisowskie durnie i megakłamcy stracą JUŻ NIEDŁUGO PRAWO WYKON7YWANIA ZAWODU. Demokratyczna miotła usunie te złogi.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 27 razy 19

  Równi i równiejsi wedle walca PiSu.

 • czechy11

  Oceniono 22 razy 18

  Już na jesień skończymy z tymi ziobrowymi rzecznikami dyscyplinarnymi i tą parodią KRS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX