"Solidarność" okupuje małopolskie kuratorium oświaty. To pierwszy taki protest w Polsce

Nauczyciele wzywają Mateusza Morawieckiego i Annę Zalewską do "natychmiastowego podjęcia rozmów" i zamierzają kontynuować swoją akcję protestacyjną do skutku. "Solidarność" nie wyklucza, że podobne protesty odbędą się w kolejnych miastach.
Zobacz wideo

- Jesteśmy oburzeni powielanymi przez niektórych polityków stereotypami dotyczącymi czasu pracy nauczycieli czy też odsyłaniem ich do programu "500 plus" w celu poprawy sytuacji materialnej - mówiła Agata Łyko, przewodnicząca sekcji oświaty w małopolskiej "Solidarności".

Kobieta powiedziała, że nauczyciele "już od 30 lat czekają na poprawę warunków pracy i płacy" i "teraz domagają się godnych wynagrodzeń". Jak mówiła, protestujący chcą również "prawdy o ich pracy", "szacunku dla zawodu nauczyciela" oraz ministra oświaty, który "będzie miał odwagę występować w ich interesie".

Nauczyciele z "Solidarności" apelują do Mateusza Morawieckiego

Przedstawicielki "Solidarności" stwierdziły, że "stroną w tym sporze jest rząd RP", dlatego zwracają się do kurator "o przyjęcie roli mediatora".

- W sytuacji zaistniałego sporu apelujemy do premiera rządu RP pana Mateusza Morawieckiego i minister edukacji narodowej pani Anny Zalewskiej o natychmiastowe podjęcie rozmów - oświadczyła Agata Łyko.

Członkinie "Solidarności" zapowiedziały, że "pozwolą sobie poczekać na odpowiedź i ewentualną wizytę strony rządowej w budynku kuratorium oświaty w Krakowie".

W odpowiedzi na oświadczenie związkowców Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, powiedziała, że "rozumie wagę sytuacji" oraz "determinację" nauczycieli. 

- Przyjmuję rolę mediatora, spróbujemy razem zadziałać. Myślę, że dla dobra i nauczycieli i państwa polskiego - zadeklarowała.

 

Strajk nauczycieli coraz bardziej prawdopodobny 

Wypowiedzi, które padały zarówno z ust związkowców jak i polityków w poprzednim tygodniu pozwalają przypuszczać, że strajk nauczycieli w czasie szkolnych egzaminów jest coraz bardziej prawdopodobny. W rozmowie z Gazeta.pl, przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wezwał nauczycieli, żeby "się nie lękali" i stwierdził, że "strajk jest konieczny dla reformy polskiej szkoły".

Chociaż "Solidarność" oficjalnie nie przyłączyła się do strajku ZNP, wielu jej członków będzie brało udział w protestach. Rozpoczęta dziś okupacja kuratorium to pierwsza tego typu akcja w Polsce. Związkowcy nie wykluczają, że podobne akcje zostaną zorganizowane w kolejnych miastach. Decyzję o dalszej formie protestu "Solidarność" podejmie 15 kwietnia.

Więcej o:
Komentarze (75)
"Solidarność" okupuje małopolskie kuratorium oświaty. To pierwszy taki protest w Polsce
Zaloguj się
 • kali23

  Oceniono 40 razy 32

  Proszę aby nie obcierać sobię gęby organizacją, dzięki której Polska jest niepodległa!!
  Jakim prawem ŚMIECIA z Dudą na czele i GÓWNIARZAMI ze stoczni używają szyldu
  SOLIDARNOŚCI ??
  To jakaś zemsta losu aby Duda - ORMOWIEC był szefem tej organizacji?
  To tylko świadzcy o kompletnym ZDEGENEROWANIU tego " narodu" , że na to pozwala!

 • 99venus

  Oceniono 28 razy 22

  Nauczyciele mają rację.Dalsze zamiatanie problemu pod dywan tylko zaostrzy sytuację.Morawiecki ma coraz większy problem.Małopolska kurator sławna ze swoich poglądów politycznych i wstecznictwa rozumie ale nie popiera.Robi się coraz ciekawiej.Jedno jest pewne:jak się rządu nie postawi pod ścianą to zniszczą oświatę do końca a durno uśmiechnięta Zalewska będzie to oglądała z Brukseli jak ciemny lud ją wybierze,

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 23 razy 21

  Ustawka.
  Łamistrajki i tyle.

 • remo29

  Oceniono 26 razy 20

  Pietrek Duda nie pilnuje już pomnika pedofila, więc siedzi w domu.

 • masofrev

  Oceniono 22 razy 16

  Byłem dzisiaj na spotkaniu szkolnej "Solidarności". I co się okazało?
  1) "Solidarność" ma inne postulaty niż ZNP
  2) "Solidarność" organizuje strajk tydzień później, niż ZNP
  3) Główny przekaz: jak przyłączycie się do ZNP, nie dostaniecie pieniędzy z funduszu strajkowego
  4) Nie, nie można zrobić wspólnego spotkania ZNP i "Solidarności" w szkole - odgórny zakaz.

  Parodia, i ten związek ma "Solidarność" w nazwie...

 • czechy11

  Oceniono 20 razy 16

  Nowotwór zwany Solidarnością udaje ze broni nauczycieli.

 • fakiba

  Oceniono 24 razy 16

  No proszę nawet ci z "S" mają dość obiecanek bez pokrycia i wciskania ludziom ciemnoty

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX