IPN zmienił zdanie ws. "Burego": "Niewinny". Wcześniej mówili o "znamionach ludobójstwa"

- W świetle najnowszych badań naukowych informacje z ustaleń końcowych śledztwa w sprawie "Burego" w wielu obszarach są wadliwe - informuje IPN w najnowszym komunikacie.
Zobacz wideo

"Należy zdecydowanie odrzucić tezę, że determinantem podjętych przez 3. Wileńską Brygadę NZW działań były motywy religijno-narodowościowe" - czytamy w komunikacie IPN ws. Rajmunda Rajsa "Burego".

IPN zmienił zdanie ws. "Burego": Jest niewinny

IPN powołuje się m.in. na ustalenia dr. Kazimierza Krajewskiego z warszawskiego IPN-u oraz mec. Grzegorza Wąsowskiego z Fundacji Pamiętamy, badania Michała Ostapiuka z olsztyńskiego IPN, a także na ustalenia badaczy dziejów Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, dr. Mariusza Bechta i dr. Wojciecha Muszyńskiego. Ich zdaniem zabójstwa miały "charakter polityczny i wiązały się z czynnym poparciem lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego".

Zgodnie z Ustawą z 23 lutego 1991 r. o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego (art. 2, pkt. 1) – „Stwierdzenie nieważności orzeczenia uznaje się za równoznaczne z uniewinnieniem”. W świetle obowiązującego prawa Romuald Rajs i Kazimierz Chmielowski są zatem niewinni

- czytamy w komunikacie IPN.

W 2005 roku IPN uznał "Burego" winnym

W 2005 roku Instytut zakończył trwające trzy lata śledztwo ws. zamordowania 79 mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski w dniach od 29 stycznia do 2 lutego 1946 roku, w tym kobiet i dzieci. Wtedy winą obarczono kpt. Rajmunda Rajsa "Burego" i jego oddział Pogotowie Akcji Specjalnej - Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (PAS NZW).

Spośród wszystkich wymienionych motywów, które determinowały działania „Burego” i części jego podwładnych, czynnikiem łączącym było skierowanie działania przeciwko określonej grupie osób, które łączyła więź oparta na wyznaniu prawosławnym i związanym z tym określaniu przynależności tej grupy osób do narodowości białoruskiej. Reasumując zabójstwa, i usiłowania zabójstwa tych osób należy rozpatrywać jako zmierzające do wyniszczenia części tej grupy narodowej i religijnej, a zatem należące do zbrodni ludobójstwa, wchodzących do kategorii zbrodni przeciwko ludzkości

- brzmiał komunikat IPN z 2005 roku. "Na podstawie wszystkich dowodów nie może być wątpliwości, że sprawcą kierowniczym - osobą wydającą rozkazy był R. Rajs, „Bury”, a wykonawcami część jego żołnierzy".

Przypomnijmy, że ONR od 2016 roku pod koniec lutego organizuje marsze żołnierzy wyklętych w Hajnówce, by uczcić pamięć "Burego".

Więcej o:
Komentarze (427)
IPN zmienił zdanie ws. "Burego": "Niewinny". Wcześniej mówili o "znamionach ludobójstwa"
Zaloguj się
 • bartoszjanusz

  Oceniono 145 razy 133

  IPN to instytucja reagująca na bieżące potrzeby polityczne a zatem mało wiarygodna . Powinna zostać zlikwidowana a prace historyczne powinny być prowadzone na uniwersytetach przez prawdziwych historyków.

 • real_marek

  Oceniono 131 razy 119

  Dobra robota. Teraz jeszcze trzeba udowodnić, że Ogień był Janosikiem o gołębim sercu. No i że Żydów w Jedwabnem było bardzo mało i popełnili samobójstwo.

 • cozano

  Oceniono 127 razy 117

  "Ich zdaniem zabójstwa miały "charakter polityczny i wiązały się z czynnym poparciem lokalnej ludności dla reżimu komunistycznego"."

  Zwłaszcza zamordowane dzieciaki czynnie wspierały reżim komunistyczny.

 • ks.pedofil

  Oceniono 111 razy 103

  Ucza ze morderca to bohater. Ucza ze pedofil w sutannie to norma. Ucza ze prawo mozna sobie podporzadkowac. Ucza ze konstytucja mozna tylek podcierac. Moze w koncu suweren pokaze tym nauczycielom czerwona kartke?

 • vito60

  Oceniono 86 razy 80

  Szczególnie te małe dzieci zabite przez ludzi burego czynnie wspierały komunistyczny reżim. IPN wykazało, że leśny bandyta miał prawo wydawać wyroki śmierci na podstawie swojego widzimisię. Zaplątali się w kłamstwa i brną coraz dalej.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 81 razy 75

  Kto po zakończeniu wojny mordował ludzi, ten jest mordercą. Nie szukajcie usprawiedliwienia pseudo naukowcy!

 • ks.pedofil

  Oceniono 67 razy 61

  Miedzy Burym, tymi zolnierzami niezlomnymi a wlasowcami i ss-manami NIE MA zadnej roznicy. ZADNEJ. A ten caly Bury byl zbrodniarzem przeciw ludzkosci. Zwykla qrwa.

 • dar10ko

  Oceniono 58 razy 54

  Zabite białoruskie dzieci też "czynnie wspierały reżim komunistyczny"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX