Silne wichury prawie w całej Polsce. Alerty RCB dla 10 województw. "Bez potrzeby nie opuszczać domów"

Pogoda w ten weekend nas nie rozpieszcza. Niemalże w całym kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne 2. stopnia przed porywistym wiatrem. Mieszkańcy 10 województw otrzymają alerty RCB.
Zobacz wideo

Silny wiatr nad Polską pojawił się już kilka dni temu. Jak poinformował Grzegorz Świszcz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, do godz. 14.00 w sobotę Straż Pożarna odnotowała 192 interwencje, najwięcej - w województwie śląskim (aż 58). Głównie polegały one na usuwaniu wiatrołomów. Ponad 9 tys. odbiorców z powodu wichur pozbawionych jest prądu. 

Wiatr powoduje straty w całej Polsce

W całym kraju dochodzi do incydentów związanych z silnym wiatrem. Wielu miejscach powalone zostały drzewa, które zagrodziły drogi. W Warszawie na Bielanach z jednego z bloków zerwane zostały fragmenty elewacji - informuje TVN Warszawa. W Bydgoszczy wiatr obluzował i zerwał część dachówek na II Liceum Ogólnokształcącym. 

IMGW wydało ostrzeżenia dla 15 województw

W związku z nieustającymi wichurami IMGW wydało ostrzeżenia. W 15 województwach do jutra obowiązują alerty 1. lub 2 stopnia. Wiatr powieje tam z prędkością nawet 95 km/h. Miejscami mogą występować również burze, a także opady deszczu lub gradu.

Jedynie województwo podlaskie nie doświadczy dzisiejszej nocy wichur.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła alerty

W związku z wichurami, które mogą potrwać do niedzielnego poranka Rządowe Centrum Bezpieczeństwo rozpoczęło wysyłanie sms-ów z ostrzeżeniami. Takie wiadomości otrzymają mieszkańcy województw: lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, a także południowych powiatów województw mazowieckiego i wielkopolskiego.

Alert RCBAlert RCB Gazeta.pl

RCB radzi, aby unikać otwartych przestrzeni, zabezpieczyć rzeczy, które może porwać wiatr i bez potrzeby nie opuszczać domostw. W większości województw obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, co oznacza, że wiatr może osiągać w porywach prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Więcej o: