Kuria w Tarnowie zniechęca katechetów do strajku. "Wystawianie dobrego imienia Kościoła na szwank"

Kuria Diecezjalna w Tarnowie apeluje do katechetów, zarówno świeckich, jak i księży oraz zakonników, by nie brali udziału w strajku nauczycieli zaplanowanym na kwiecień. Zdaniem kurii, katecheci pozbawiliby się w ten sposób neutralności.
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiada na 8 kwietnia rozpoczęcie bezterminowego strajku. Dwa dni później rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, protest może zakłócić ich przebieg.

Strajk się odbędzie, jeśli w referendum, które potrwa do 25 marca, weźmie udział połowa uprawnionych nauczycieli i większość z nich opowie się za strajkiem. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się zwiększania o 1000 złotych kwoty bazowej.

Strajk nauczycieli. Katecheci wezmą udział?

Pod znakiem zapytania stoi udział katechetów w strajku - zarówno tych świeckich, jak i i księży oraz zakonników. Konferencja Episkopatu Polski jak dotąd nie wystosowała oficjalnego oświadczenia w tej sprawie. Zrobiła to już jednak Kuria Diecezjalna w Tarnowie, która udziałowi katechetów się sprzeciwia.

- Katecheta jest w szkole przedstawicielem Kościoła, pracuje na podstawie imiennej misji - skierowania, które wydane jest przez Księdza Biskupa. Katecheci, pomimo zatrudnienia przez szkołę w charakterze nauczycieli, reprezentują więc Kościół i biskupa

- komentuje ks. Tomasz Lelito, dyrektor Wydziału Katechetycznego tarnowskiej kurii.

- W związku z tą okolicznością nauczyciele religii nie mogą angażować się w tego rodzaju akcje, które pozbawiałyby ich właściwej neutralności, a zarazem mogłyby wystawić na szwank dobre imię Kościoła. Ponadto statut katechety jasno precyzuje, że katecheci nie angażują się w działalność związków zawodowych - dodaje.

Zobacz wideo
Więcej o: