Kobiety protestują przeciwko nienawiści przy Rondzie Dmowskiego. Chcą zmiany jego nazwy

Demonstracja zorganizowana przez Międzynarodowy Strajk Kobiet zebrała kobiety i mężczyzn protestujących przeciwko nienawiści wobec kobiet. Zebrani chcą, aby Rondo Dmowskiego zmieniło nazwę na Rondo Praw Kobiet.
Zobacz wideo

Disco Przeciw Nienawiści zostało zorganizowane w ramach międzynarodowej akcji #8M przez Międzynarodowy Strajk Kobiet. Rozpoczęło się ono o 18.00 w Dzień Kobiet na Rondzie Romana Dmowskiego.

Uczestniczki i uczestnicy zebrali się na rondzie z transparentami i kolorowymi flagami i protestują przeciwko nienawiści wobec kobiet w takt puszczanej z głośników muzyki. "Czas pogonić tych, co nienawidzą kobiet: mizoginów, szowinistów i nazioli; tych, co molestują nasze dzieci i tych, co sieją nienawiść" - napisano w opisie wydarzenia. 

"Wiecie, że na Rondzie Praw Kobiet dziś prawdziwa impreza? Dzięki Warszawski Strajk Kobiet tłumy zebrały się pod Rotundą świętować prawa kobiet i osób lgbt+! Mamy prawdziwy pozytywny przekaz, nasze prawa nie zagrażają nikomu z wyjątkiem frustratów i przemocowców!" - napisała na Facebooku Anna Jagodzińska, członkini partii Razem.

Kobiety chcą zmiany nazwy Ronda Dmowskiego

Jak możemy się dowiedzieć z opisu wydarzenia na Facebooku, miejsce jest nieprzypadkowe. Organizatorki wydarzenia chcą bowiem zmiany nazwy ronda na Rondo Praw Kobiet. Razem z Forum Przyszłości Kultury i Fundacją na Rzecz Równości i Emancypacji Ster zbierają podpisy pod wnioskiem, który chcą potem złożyć w Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego rady m. st. Warszawy. "Już czas, by uhonorować trud i walkę setek tysięcy kobiet z podziałami, przemocą, nierównością społeczną. To walka o idee, które łączą, a nie dzielą. Idee, które niosą pozytywne zmiany. Idee, które są ważne dla każdego i każdej z nas, w Polsce, w Europie i na świecie bez względu na opcje polityczne i przekonania religijne" - czytamy na Facebooku.

A dlaczego wybrały akurat Rondo Dmowskiego? Powodem są poglądy, które głosił polski polityk. Sprzeciwiał się on m.in. równouprawnieniu i przyznaniem kobietom praw wyborczych.

Potwierdzają to rozmówczynie dziennikarza radia TOK FM, Tomasza Fenskego. - Dlaczego w centrum Warszawy ma być rondo imienia nacjonalisty, który był wrogiem kobiet i uważał, że nasze miejsce jest w domu? - pytały.

Akcję popierają gwiazdy

W Dzień Przeciw Nienawiści zaangażowały się również artystki, znane ze swojej walki o praca kobiet. Jedną z nich jest m.in. Maja Ostaszewska. 

"Już jutro 8 Marca. Dzień III Międzynarodowego Strajku Kobiet, odbywającego się w 60ciu krajach świata. Możemy być dumne, bo to właśnie my Polki zapoczątkowałyśmy tę akcję. W tym roku, nasz dzień, obwołujemy Dniem Przeciw Nienawiści. Przeciw pogardzie i okrucieństwu, przeciw niesprawiedliwości. Nie zgadzamy się na agresję, wykluczenie, nietolerancję wobec drugiego człowieka. Ale także na okrucieństwo wobec zwierząt, na bezmyślną dewastację przyrody" - napisała już w czwartek na Facebooku.

Poparcie wyraziła również Agnieszka Holland. "Popieram międzynarodowy Strajk Kobiet!" - napisała.

Do akcji włączają się również kobiety ze świata polityki. "Wspieram całym sercem!" - napisała Joanna Scheuring-Wielgus.

Więcej o:
Komentarze (300)
Kobiety protestują przeciwko nienawiści przy Rondzie Dmowskiego. Chcą zmiany jego nazwy
Zaloguj się
 • puuchatek

  Oceniono 42 razy 12

  Po prostu super pomysł. Nie ma, rzecz prosta, lepszej metody na przekonanie ludzi do słuszności swojej Sprawy, niż zablokować na dwie godziny jedno z największych skrzyżowań w dwumilionowym mieście w czasie piątkowego szczytu, kiedy ludzie wracają z pracy do domu.

  Drogie panie, właśnie załatwiłyście swojej Sprawie kilkadziesiąt tysięcy wkurzonych przeciwników.

 • prosze_pozdrowic_brata

  Oceniono 21 razy 11

  Polskie kobiety uzyskały prawa wyborcze w 1918 roku, a kobiety w Lichtensteinie w 1984. Ostatni z kantonów w Szwajcarii przyznał im prawa w... 1990 roku!!! Halllllo!!!

 • fajnybrat

  Oceniono 21 razy 11

  "protestujących przeciwko nienawiści wobec kobiet"
  Rozumiem, że nienawiść wobec mężczyzn jest już ok?

 • polakadam

  Oceniono 23 razy 11

  Dmowski to postać kontrowersyjna. Zasłużył się dla Polski gdy wraz z Paderewskim był tworzył polską delegację na Kongres Wersalski.
  A że był nacjonalistą to fakt. Na początku lat dwudziestych chciał pozbawienia praw wyborczych obywateli polskich o niepolskiej narodowości. A wtedy takich była 1/3. Szczęście że nie zdołał w Sejmie tego przeforsować bo chyba wybuchłaby wojna domowa.

 • bartekgryko

  Oceniono 31 razy 11

  poza takimi kwestiami jak macierzyństwo czy związanymi z biologią nie ma praw kobiet, wszyscy mamy takie same prawa. Nie rozumiem, czy ktoś domaga się by stac się grupą lepiej traktowaną ? równość tak, ale priorytety dla kobiet, to powrót do PRL i punkty za pochodzenie, żenada.

 • talajot

  Oceniono 29 razy 9

  ha rzetelność dziennikarska - podaliście liczbę uczestników tego bezczelnego utrudniania mieszkańcom życia w godzinach popołudniowego piątkowego szczytu?
  było ze 300 osób
  taka wielka akcja frustratów, dziwolągów i ludzi z problemami

 • kac

  Oceniono 31 razy 9

  To manifa kobiet czy może tęczowych, bo jakoś dziwnie to wygląda.
  Znowu lewactwo bierze się za zawłaszczenie feminizmu,

 • pater66

  Oceniono 28 razy 8

  holland i walka z nienawiścią - buhahahaha
  to tak jakby gasić pożar benzyną
  żółć i jad

 • komentator.81

  Oceniono 34 razy 8

  Sytuacja dojrzewa do tego aby zorganizować już chyba ogólnopolski STRAJK PRZECIW IDIOTYZMOWI!

  Na transparentach powinny się znaleźć PRZEKREŚLONE:

  - wściekłe macice
  - lgbt+++
  - kod

  To naprawdę robi się śmieszne. Te grupy samodzielnie WYMYŚLAJĄ sobie problemy żeby z nimi walczyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX