Dotychczas każdy Child Alert był skuteczny. Przed porwaniem Amelki policja użyła go trzy razy

W czwartek, w związku z poszukiwaniem trzyletniej Amelki z Białegostoku, polska policja uruchomiła Child Alert. Dotychczas w Polsce system ten był wykorzystany trzykrotnie i za każdym razem okazał się skuteczny.

W czwartek w Białymstoku doszło do porwania 25-letniej kobiety i jej trzyletniej córki Amelki przez dwóch zamaskowanych mężczyzn. Policja poszukuje uprowadzonych, a w związku z porwaniem dziewczynki uruchomiono Child Alert, czyli system, który inicjuje zorganizowaną i natychmiastową akcję poszukiwawczą.

Child Alert w Polsce. Dotychczas zawsze był skuteczny

Uprowadzenie 3-letniej Amelki z Białegostoku to trzeci przypadek uruchomienia w Polsce Child Alertu, który działa u nas od 2013 roku. Pierwszy raz skorzystano z niego w kwietniu 2015 roku - wówczas poszukiwana była 10-letnia Maja, która została porwana przez 31-letniego Adriana M., gdy wracała ze szkoły. Informacje o zaginięciu Mai pojawiły na stronach KGP, MSW, na różnych portalach internetowych i stronach wielu mediów - telewizji informacyjnych, stacji radiowych i gazet.

Dwa dni po porwaniu dziewczynka została odnaleziona przez policję w Niemczech - podkreślano, że dużą rolę w skutecznej akcji poszukiwawczej odegrało właśnie uruchomienie Child Alertu. Informacja o jej zaginięciu podawana była m.in. w Niemczech na billboardach i w środkach komunikacji. Rozpowszechniano też dane o poszukiwanym samochodzie. Sprawca porwania nie był spokrewniony z dziewczynką. Wcześniej był karany za porwanie dziecka w Wielkiej Brytanii.

Po raz kolejny międzynarodowy Child Alert został użyty w listopadzie 2015 roku. Wówczas 3-letni Fabian został uprowadzony przez trzy zamaskowane osoby sprzed bloku w Radomiu. Zdjęcia chłopca zostały rozpowszechnione przez krajowe media, a jego ojciec, który skontaktował się z nimi przyznał się do porwania - wcześniej był poszukiwany listem gończym. Został zatrzymany przez policję pod Katowicami na autostradzie A4. Jechał samochodem z uprowadzonym 3-letnim Fabianem i trzema mężczyznami. Tłumaczył, że zdecydował się na zlecenie przestępstwa, bo matka dziecka utrudniała mu widzenia z synem.

Jak działa Child Alert?

Child Alert jest systemem alarmowym, który w momencie uprowadzenia dziecka uruchamia zorganizowaną i natychmiastową akcję poszukiwawczą. System angażuje w poszukiwanie zaginionych dzieci wszelkie dostępne kanały informacyjne, a wiadomość o zaginionym dziecku jest natychmiastowo rozpowszechniana. Wizerunek dziecka jest publikowany m.in. za pośrednictwem stacji telewizyjnych, radiowych, internetu. Tablice informacyjne znajdują się w miejscach publicznych m.in. na dworcach, lotniskach. 

Są dwa podstawowe warunki konieczne do rozpoczęcia procedury Child Alert. Po pierwsze, zaginiona osoba musi mieć mniej niż 18 lat. Po drugie, musi istnieć uzasadnione ryzyko, że zaginione dziecko "padło ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone".

Więcej o: