8 marca w Muzeum Sztuki Współczesnej w Toruniu zostanie zaprezentowana wystawa "Do czysta" i cykl performance'ów Mariny Abramović. Wystawa jeszcze przed datą premiery wzbudziła duże kontrowersje. Portal "Najwyższy czas" opisał, że w Toruniu 8 marca dojdzie do obyczajowego skandalu, a resortowi Piotra Glińskiego zarzucił "współfinansowanie okultystycznego wernisażu", którego autorka jest satanistką i "sięga do magii, okultyzmu i szamanizmu".
W ramach protestu środowiska katolickie zapowiedziały, że w czasie wystawy zorganizują krucjatę różańcową i modlitwę wokół budynku Centrum Sztuki Nowoczesnej.
Resort Glińskiego: Odmówiliśmy dotacji dwa razy
Ministerstwo kultury w oficjalnym oświadczeniu odniosło się do zarzutów, że współfinansowało lub w jakikolwiek sposób promowało wystawę Abramović. Resort Glińskiego podkreśla, że dwa razu odmówił przyznania dotacji na organizację wystawy.
Informujemy, że resort odmówił dotacji celowej na wystawę retrospektywną i cykl performansów Mariny Abramović w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Ministerstwo dwukrotnie, w 2017 i 2018 r., odrzuciło wniosek CSW o dotację na organizację wystawy
- czytamy w oświadczeniu ministerstwa.
Resort podkreśla, że Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu "bezprawnie wykorzystało logotyp ministerstwa w zaproszeniach na wydarzenie", co mogło sugerować, że MKiDN jest jednym z współorganizatorów wystawy.
Kierowane przez Piotra Glińskiego ministerstwo odcina się też od oskarżeń, jakoby miało jakikolwiek wpływ na kształt i przekaz wystawy w Toruniu.
Zgodnie z ustawą z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, instytucją kultury zarządza dyrektor instytucji kultury
Oznacza to, że za całokształt działalności instytucji kultury odpowiedzialność ponosi jej dyrektor. Oznacza to również, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie kieruje bezpośrednio pracami i nie steruje polityką wystawienniczą ani repertuarową instytucji
- podkreśla ministerstwo.
Marcina Abramović to wybitna artystka i performerka serbskiego pochodzenia znana z przekraczania tematów tabu i włączania widzów w swoje działania artystyczne. Własne ciało jest dla niej narzędziem działań artystycznych, ale często bywa również tematem prac. Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zapowiada, że na wystawę "Do czysta" złoży się około 120 dzieł Abramović, począwszy od prac pochodzących z lat 60., na współczesnych realizacjach skończywszy.
Wystawa zorganizowana w CSW w Toruniu jest realizowana wspólnie z Moderna Museet w Sztokholmie, we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej Louisiana w Humlebæk i Bundeskunsthalle w Bonn. Organizatorzy zrekonstruują niektóre performatywne akcje Abramović, które będą prezentowane na żywo podczas pokazu, tuż obok rysunków, obrazów, rzeźb, obiektów, fotografii, filmów wideo oraz elementów archiwalnych.
Działania Mariny Abramović stały się ważnym fundamentem rozwoju sztuki współczesnej. Radykalna postawa twórcza, umiejętne postrzeganie przestrzeni świata i sztuki wyróżniają ją spośród ówczesnych środowisk twórczych, dając nieprzecenione źródło inspiracji dla artystów młodszego pokolenia. Przez cały okres swojej twórczości nawiązuje do najistotniejszych problemów współczesnego świata oraz wpływu jednostki na jego kształt
- czytamy w zapowiedzi wystawy na stronie CSW w Toruniu.