Białystok. Porwanie matki i jej 3-letniej córki. Kiedy policja może uruchomić Child Alert?

Trwają poszukiwania 25-letniej matki i jej 3-letniej córki Amelki. Zostały porwane sprzed jednego z bloków w Białymstoku. W jakim czasie od porwania policja może uruchomić system "Child Alert"?
Zobacz wideo

25-letnia kobieta i jej 3-letnia córka Amelka zostały porwane sprzed bloku w Białymstoku. Samochód, którym je wieziono, został porzucony w tym samym mieście.

Porwanie w Białymstoku. Policja poszukuje 25-letniej kobiety i 3-letniego dziecka

Do porwania doszło w czwartek około godziny 10:00 przed blokiem przy ulicy Dziesięciny 74 w Białymstoku. Matka i jej 3-letnia córka zostały wciągnięte do samochodu przez dwie zamaskowane osoby. 

KWP na Podlasiu publikuje zdjęcie porwanej 3-letniej Amelki i prosi o o wszelkie informacje dotyczące możliwego miejsca pobytu dziecka i matki. Przed godziną P5 policja uruchomiła procedurę Child Alert. 

Po jakim czasie od zaginięcia uruchamia się Child Alert?

Child Alert to system, który wspomaga poszukiwania zaginionego dziecka. Dzięki niemu o zaginięciu lub uprowadzeniu informuje się społeczeństwo w przyspieszonym trybie. W momencie, kiedy uruchamiany jest Child Alert, policja wysyła do wszystkich dostępnych mediów specjalny komunikat, który zawiera podstawowe dane na temat zdarzenia i zaginionego dziecka, a także informacje o tym, pod jakim numerem przekazywać policji wszystkie informacje, które mogą pomóc w śledztwie.

"Gdy okoliczności zdarzenia wypełniają wszystkie kryteria alertu, decyzja o uruchomieniu Child Alert podejmowana jest niezwłocznie. Im mniej czasu upłynie od zaginięcia dziecka do uruchomienia systemu, tym większa szansa na jego odnalezienie" - czytamy na stronie childalert.pl. Decyzję o uruchomieniu systemu Child Alert podejmuje Naczelnik Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Służby Kryminalnej KGP. Włączenie alertu następuje na wniosek jednostki prowadzącej poszukiwania zaginionego dziecka.

W Polsce system Child Alert został wprowadzony w listopadzie 2013 roku. W Europie Child Alert funkcjonuje w 16 krajach członkowskich Unii Europejskiej: w Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Czechach, we Francji, w Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemczech, Polsce, Portugalii, Rumunii, na Słowacji, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech. System ten działa także na terytorium Stanów Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku i Australii.

Więcej o: