Archiwum Hoovera: SB uważało papieża Jana Pawła II za głównego wroga

Dziennikarze Polskiego Radia i "Rzeczypospolitej" odnaleźli dokumenty, z których wynika, że papież Jan Paweł II był traktowany przez SB jako główny wróg systemu komunistycznego. Analizowany dokument znaleziony został w Archiwum Instytutu Hoovera w Stanford.
Zobacz wideo

Tomasz Krzyżak, Piotr Litka i Wiktor Świetlik ujawnili, że bezpieka sporządziła drobiazgowe opracowanie dokumentu opublikowanego 3 września 1984 roku przez watykańską Kongregację Doktryny Wiary. Dokument ten podpisany był przez kardynała Josepha Ratzingera (późniejszego papieża Benedykta XVI). Analiza dokumentu została przeprowadzona przez Departament IV (zajmujący się działalnością Kościoła katolickiego), chociaż obecnie znajduje się w zbiorze materiałów Departamentu III, który w PRL zajmował się działalnością antypaństwową, a w rzeczywistości rozpracowywał środowiska opozycyjne. Na razie nie ustalono, w jaki sposób dokumenty te trafiły do archiwum w Stanford.

Archiwa Służby Bezpieczeństwa znalezione w Stanfordzie 

Dziennikarze przypuszczają, że pracownik Departamentu III dostał wgląd do analizy od zaprzyjaźnionego kolegi z "czwórki". Ten wątek może potwierdzać robocza wersja maszynopisu, na którym znajdują się naniesione odręcznie poprawki. Na jednej z kartek dołączonych do dokumentu znaleziono adnotację, że analiza została przygotowana dla Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Pontyfikat Jana Pawła II "krucjatą przeciwko Wschodowi"

Autor analizy wykonanej przez Departament IV zauważa, że watykański dokument "w całej rozciągłości reprezentuje poglądy samego papieża" oraz "jest swego rodzaju kwintesencją stanowiska pontyfikatu Jana Pawła II wobec świata socjalizmu i, z pewnych względów, także Polski". Pracownik bezpieki doszukał się w dokumencie zalecenia dialogu z niewierzącymi, ateistami i komunistami, co ma przekreślać zalecenia Soboru Watykańskiego II. Najbardziej bulwersującym dla funkcjonariusza jest krytyka marksizmu i komunizmu jako zaprzeczenia "ludzkiej osoby, jej wolności i jej praw".

Funkcjonariusz wykonujący analizę określa pontyfikat Karola Wojtyły jako "krucjatę przeciwko Wschodowi". Jak podaje dokument, politycy kościelni mieli przyjąć wybór papieża Jana Pawła II jako szansę dla Polski, która zaczęła mieć możliwość stopniowego "wyzwalania się" spod wpływów sowieckich.

"Krzykliwi i rozpolitykowani księża" zagrożeniem dla PRL i ZSRR

Krucjata ma przejawiać się poprzez infiltrację Związku Radzieckiego przez... odpowiednio przeszkolonych kleryków i misjonarzy, który mieli być przemycani "na Białoruś, Litwę czy Ukrainę, a niekiedy znacznie dalej (na przykład do Irkucka) [i] mają ewangelizować ZSRR, a w rzeczywistości aktywizować na jego obszarze pod tą religijną fasadą ugrupowania antyradzieckie". Według autora analizy papież miał o tym planie rozmawiać z prezydentem Ronaldem Reaganem na Alasce w maju 1984 roku. Ponadto według Departamentu IV - tej samej "infiltracyjnej ewangelizacji" Związku Radzieckiego miała służyć "pomoc Kościoła polskiego dla Polonii w ZSRR", o której rozmawiano podczas sesji Rady Głównej Episkopatu Polski jesienią 1984 roku.

Władze PRL 23 lipca 1984 roku uchwaliły amnestię, która miała poprawić stosunki polsko-amerykańskie oraz doprowadzić do anulacji restrykcji gospodarczych wobec Polski i cofnięcia veta USA o przyjęcie do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rządzący chcieli tym samym, aby po uchwaleniu amnestii Episkopat zachęcił wiernych do udziału w wyborach w Polsce oraz "wyciszył" najbardziej aktywnych księży, lub jak to określono w analizie - "krzykliwych i rozpolitykowanych księży w rodzaju ks. Popiełuszki".

Kościół jednak nie postąpił zgodnie z zamiarami komunistów. Autor analizy obawiał się, że sytuacja ta może doprowadzić do przekształcenia PRL w "coraz bardziej podatną dla Kościoła i Watykanu epoki Karola Wojtyły bazę wypadową na Wschód". Raport Departamentu IV kończy się spostrzeżeniem, że pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski przyczyniły się do stworzenia w polskim Kościele atmosfery nadziei na zmiany w systemie politycznym. Funkcjonariusz uważa jednak, że nie jest to możliwe, a wszelkie próby "odwrócenia zrodzonego w Jałcie i Poczdamie status quo" mogą doprowadzić do tragedii.

Więcej o:
Komentarze (77)
Archiwum Hoovera: SB uważało papieża Jana Pawła II za głównego wroga
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 40 razy 18

  JP2 był twardogłowym, zapatrzonym w siebie narcyzem o ciasnych horyzontach. nic go tak nie przerażało jak wizja laicyzującego się świata - żeby temu zapobiec gotów był dogadać się nawet z muzułmanami i Żydami. Kardynałowie wybrali go tylko po to, żeby zablokował reformy posoborowe, bo wiedzieli, że jego konserwatyzm jest wręcz obsesyjny. Jedyne co zrobił dla Polski to wciągnął ją w upadlający konkordat. Te wszystkie "pielgrzymki" tez były w Watykanie na rękę - gdy kota nie ma to myszy harcują, i nie ma możliwości, żeby nie wiedział co się tam dzieje - wolał wyjeżdżać niż rozwiązywać kłopotliwe sprawy. W PL pomachał ręką z okna a naród się tym brandzlował - to było to co potrzebował - uwielbienia. Nigdy nie sprzeciwił się budowaniu mu pomników i nazywania obiektów jego imieniem - łechtało to po prostu jego próżność. Ale dla Polaków ten watykański urzędnik był najwybitniejszym człowiekiem świata - tylko dlatego, że był Polakiem....

 • yaspiman

  Oceniono 19 razy 11

  za to był największym przyjacielem przestępców pedofilów w kieckach.

 • optymistaa43

  Oceniono 17 razy 9

  Jan II byl szefem zbrodniczego wzgledem Narodu Polski ( TARGOWICA ) kosciola katolickiego,nawet nie zajaknal sie by przeprosic Narod Polski za miliardy nieszczesc jakie spadly na naszych przodkow w czasie kiedy byli pod butem zaborcow.Papez dostal od Cara pisemne podziekowanie za PRYWISLANSKIJKRAJ,podziekowanie bylo podparte kilkoma tonami zlota a to znaczy ze zbrodniczy k k Polske poprostu sprzedal,zlota ktore na katordze wydobywali nasi przodkowie.Bylo ich zawsze duzo bo kazda parafia miala za zadanie denuncjowac zaborcom powstancow i ich rodziny.To zloto mozna zobaczyc przykladowo na sufitach sal watykanskich,ma taka krwista barwe bo jest na niej krew naszych przodkow.Ochranial Jan pedofilow,?ochranial i kryl w Afryce czy Ameryce.Dla tego zbrodniczego wzgledem Narodu Polski kosciola katolickiego sprzedal swoja ojczyzne i wtracil NAS w szpony tej zbrodniczej nienasyconej instytucji .Wiedzial co robi bo zaprzedal sie podobnym jemu,poprzebieranym i gloszacym dobroc zbrodniarzom a Polska,Polska jest przez nich zniewolona.

 • cxubmsqq1

  Oceniono 13 razy 9

  No, patrzcie panstwo!

  A gosc jest przeciez ponoc swietym! I odpowiedzialnym za smierc na AIDS wielu milionow ludzi w Afryce. Bo kondon to byl be! Pedofilow tez bronil - no, prawdziwy swiety Polak, prawdziwy patriota...

  Jakze zabawne sa wpisy wiekszosci polskich zakompleksionych szowinistow, z ktory zaden nie wysciubil nosa poza swoja parafie. Poza Polska nikt tego 'swietego' nie uwaza za jakikolwiek wzorzec. Ale Polacy wiedza ... lepiej!

 • feurig59

  Oceniono 9 razy 9

  Jak kazda wladza bali sie mas, a te spijaly kazde slowo z ust Polaka Wojtyly. To on mial rzad dusz nie oni. Ciekawe co by powiedzial na dzisiejsza Polske.

 • arreis65

  Oceniono 15 razy 7

  wojtyła był przede wszystkim obrońcą katolickich pedofilów !!!!

 • westgreg

  Oceniono 6 razy 6

  Jak SB, instytucja która komunizm miała chronić, tworzyła tak "przenikliwe" analizy, to komunizm nie miał wyjścia i upaść musiał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX