Podejrzany o wysyłanie gróźb karalnych prezydentom miast usłyszał trzy zarzuty

Podejrzany o kierowanie gróźb karalnych do prezydentów miast i prezydenta Lecha Wałęsy Przemysław M. został zatrzymany w poniedziałek. We worek, po przesłuchaniu w prokuraturze, 28-latek usłyszał trzy zarzuty - chodzi m.in. o groźby karalne oraz planowanie zamachu na Sejm.

W piątek prezydenci Szczecina, Lublina, Łodzi, Rzeszowa, Torunia, Koszalina, Kielc i Krakowa oraz były prezydent Lech Wałęsa otrzymali podejrzane przesyłki. W kopercie znajdowały się łuska z karabinu maszynowego, nabój bez prochu, zdjęcia kilkunastu prezydentów miast oraz list. Fragment jego treść można przeczytać tutaj >>>

Przesłuchanie w krakowskiej prokuraturze 

Policja poważnie potraktowała groźby. Udało się ustalić, że listy wysłał 28-letni mieszkaniec Krakowa. Pojawiły się też informacje, że podejrzany może przebywać obecnie w Warszawie. W poniedziałek, dzięki współpracy ze stołeczną policją, udało się go zatrzymać w stolicy, a następnie przewieźć do policyjnego aresztu w Krakowie. 

Zobacz wideo

We wtorek o godzinie 13 zatrzymany Przemysław M. został przewieziony do Prokuratury Okręgowej w Krakowie, gdzie rozpoczęło się przesłuchanie. Uczestniczył w nim również obrońca mężczyzny. Wcześniej lekarz ustalił, że nie ma żadnych przeciwwskazań do prowadzenia z nim czynności procesowych. 

Jak informuje Prokuratura Okręgowa w Krakowie w rozmowie z Gazeta.pl, po jego zakończeniu, mężczyzna usłyszał trzy zarzuty, przedstawiono mu je na początku przesłuchania. Grozić mu może nawet do 8 lat więzienia. Na stronie prokuratury czytamy, że "wstępne wyniki czynności pozwoliły na sformułowanie wobec Przemysława M. zarzutów:

  • zmuszanie groźbą bezprawną funkcjonariusza publicznego do przedsięwzięcia określonego działania – wydania oświadczenia co do zrzeczenia się funkcji prezydenta miasta; 
  • podejmowanie przygotowań do realizacji zamiaru dotyczącego usunięcia Sejmu RP jako konstytucyjnego organu Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez gromadzenie niebezpiecznych przedmiotów, mogących mieć charakter militariów
  • oszustwa na szkodę osoby prywatnej".

Małopolska policja informuje, że wstępne badania kryminalistyczne pozwalają już podejrzewać, że to właśnie on wysłał listy z pogróżkami. Co więcej, zebrane dowody wskazują, że zatrzymany mężczyzna miał w planie podejmowanie dalszych kroków w stosunku do samorządowców. 

Z informacji ujawnionych przez prokuraturę wynika, że Przemysława M. udało się zatrzymać w wynajmowanym przez niego mieszkaniu w Warszawie. 28-latek jest bezrobotny. 

Zobacz wideo
Więcej o: