Pracownicy sądów i prokuratury protestują w "płaczących" maskach. Domagają się podwyżek

W Warszawie trwa manifestacja pracowników sądów i prokuratury organizowana przez NSZZ "Solidarność" i inne związki zawodowe. Trasa marszu prowadzi spod Ministerstwa Finansów do siedziby Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Manifestacja odbywa się pod hasłem "Ostatki u premiera".
Zobacz wideo

Pracownicy sądów i prokuratury protestują na ulicach  Warszawy. Domagają się przede wszystkim podwyżek. Reporter RMF FM podał, że demonstrantów jest kilka tysięcy. Na zdjęciach (powyżej) widać, że część osób przyszła w maskach.

Manifestację "Ostatki u premiera" organizują NSZZ "Solidarność" Pracowników Sądownictwa oraz inne związki zawodowe. Trasa marszu wiedzie spod Ministerstwa Finansów do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

- Wśród najważniejszych postulatów są podwyżki pensji oraz poprawa warunków pracy. Przede wszystkim 450 złotych wzrostu w budżecie na 2019 rok. Drugi postulat dotyczy przygotowania mnożnikowego system wynagradzania, czyli czegoś, co pozwoli na systemowe wyrównanie naszych pensji w przyszłości - mówiła Edyta Odyjas z Solidarności.

Ostatki u premiera. Protest pracowników sądów i prokuratur

Związkowcy zwracają uwagę na coraz większą liczbę obowiązków, wynikającą z braku nowych pracowników oraz rezygnacji z pracy części zatrudnionych.

Danuta Siekierzyńska z Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Sądów Rejonowych w Łodzi zaznacza, że związkowcy widzą podwyżki w innych sektorach i czują się ignorowani. Podkreślają, że taka sytuacja utrzymuje się od wielu lat, co skutkuje brakiem chętnych do pracy.

- Więziennictwo dostało 650 złotych, policja dostała. Dlaczego my mamy być poszkodowaną grupą zawodową? - stwierdziła.

Związkowcy zaznaczają, że są w kontakcie z przedstawicielami ministerstwa sprawiedliwości. Aktualnie trwają prace nad ustawą dotyczącą pracowników sądowych i prokuratury.

Protesty pracowników sądownictwa

Po ubiegłorocznych protestach pracowników sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło porozumienie ze związkami zawodowymi. Przed świętami Bożego Narodzenia wszyscy pracownicy sądów otrzymali 1000 zł brutto nagrody niezależnie od zajmowanego stanowiska i pełnionej funkcji. Mogli także liczyć na nagrody uznaniowe w wysokości średnio 534 złotych brutto.

Ponadto od 1 stycznia 2019 roku każdy pracownik sądów otrzymał podwyżkę wynagrodzenia w wysokości 200 zł brutto.

Ministerstwo Sprawiedliwości wraz ze związkami zawodowymi zobowiązali się do wspólnego działania "na rzecz możliwie jak najbardziej satysfakcjonujących podwyżek wynagrodzeń pracowników sądów i powszechnych jednostek prokuratury w 2020 roku".

Zobacz wideo
Więcej o: