Były wrocławski prokurator skazany za korupcję. To m.in. on prowadził sprawę Tomasza Komendy

Pięć lat więzienia - taki wyrok usłyszał były wrocławski prokurator Stanisław O., który został skazany za korupcję. Prokurator w przeszłości zajmował się m.in. sprawą niesłusznie skazanego Tomasza Komendy. Wyrok nie ma jednak związku z tamtymi wydarzeniami.
Zobacz wideo

Stanisław O., były wrocławski prokurator, usłyszał wyrok pięciu lat więzienia. Mężczyzna był oskarżony o korupcję - podaje "Gazeta Wrocławska".

Akt oskarżenia został wniesiony już w 2011 r. Jak podaje gazeta, prokurator miał przyjmować od jednego z biznesmenów m.in. alkohole, odzież, zegarki i telefony komórkowe, a także pieniądze. To kolejny wyrok dla Stanisława O. związany z zarzutami korupcyjnymi. W 2015 r. został skazany na dwa lata i dziewięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dziesięć lat.

Sprawa Tomasza Komendy

Nazwisko byłego prokuratora pojawiało się w ostatnich miesiącach w mediach po tym, jak wyszła na jaw sprawa niesłusznego skazania Tomasza Komendy. Mężczyzna w ubiegłym roku po 18 latach wyszedł na wolność. Odsiadywał wyrok za morderstwo 15-letniej Małgorzaty K.

To właśnie Sławomir O. był jednym z prokuratorów, którzy w 2000 roku zajmowali się sprawą Tomasza Komendy. Zadecydował m.in. o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny.

- Przejąłem tę sprawę w stanie, gdy nie było żadnych perspektyw na ujęcie kogokolwiek. Z czasem wpłynęły dwie opinii dotyczące włosów i czapki oraz śladów zębów na zwłokach dziewczyny. Wskazywały one może nie jednoznacznie, ale z wysokim prawdopodobieństwem na Tomasza Komendę

- tłumaczył w ubiegłym roku były prokurator Stanisław O. w rozmowie z Wp.pl.

Potem jednak Stanisław O. został odsunięty od sprawy.

Zbrodnia w Miłoszycach

W lutym akt oskarżenia w sprawie zbrodni miłoszyckiej wpłynął do Sądu Okręgowego we Wrocławiu. W tej właśnie sprawie, 19 lat temu, skazany został Tomasz Komenda. Prokuratura oskarża w tej sprawie dwóch mężczyzn - Ireneusza M. i Norberta B.

- Śledczy zawnioskowali o bardzo obszerny materiał dowodowy, który zawiera się w 83 tomach akt - mówi sędzia Marek Poteralski, rzecznik sądu.

- Prokurator złożył wnioski o bezpośrednie przesłuchanie 133 świadków, zawnioskował także o wiele opinii biegłych, a ponadto zawnioskował do odczytania lub ujawnienia na rozprawie zeznania ponad 500 kolejnych świadków - dodał Marek Poteralski.

Więcej o: