Skandal w Lublinie. NFZ nie ma pieniędzy na leki dla 60 chorych z rakiem płuc

Fundacja Alivia alarmuje, że 60 pacjentów z rakiem płuc w Lublinie zostało bez odpowiednich leków. Fundacja tłumaczy, że winne są braki w budżecie NFZ, który nie przewidział na nie refundacji.
Zobacz wideo

Alivia - Fundacja Onkologiczna poinformowała o dramatycznej sytuacji chorych na raka płuca w Lublinie. 60 chorych na ten rodzaj nowotworu nie otrzymuje obecnie refundowanych leków, dzięki którym ich leczenie może być skuteczne.

Lublin. NFZ nie ma pieniędzy na leczenie 60 pacjentów chorych na raka płuca

Tak wynika z korespondencji Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Placówka od prawie roku musiała walczyć o sfinansowanie leczenia dla pacjentów z rakiem płuc. Do tej pory, jakoś się udawało, ale gdy refundacją zostały objęte nowe leki, problem okazał się być nie do przeskoczenia. Gdy szpital w Lublinie poprosił NFZ o 13 mln złotych na sfinansowanie nowoczesnego leczenia dla 60 pacjentów, nadeszła odmowna odpowiedź. Wytłumaczono, że nie ma na to pieniędzy. 

Dla pacjentów z rakiem płuca ta zła wiadomość. Tylko nowoczesna terapia jest w stanie przedłużyć im życie. Teraz szpital będzie musiał podać im jednak mniej skuteczną chemioterapię, co może skrócić życie osób z zaawansowanym nowotworem nawet o połowę. 

Co więcej, Alivia informuje, że taki problem jest nie tylko w Lublinie. Niepokojące sygnały nadchodzą także ze Szczecina i z Warszawy

Fundacja Alivia przypomina, że już w zeszłym roku alarmowała, że na leczenie onkologiczne brakuje pieniędzy. We wrześniu 2018 r. informowano, że koszt podwyżek dla lekarzy, pielęgniarek i położnych (6,5 mld złotych) przekroczy wzrost budżetu NFZ o 2,5 mld złotych. W kolejnych miesiącach okazało się też, że mazowiecki oddział NFZ nie ma funduszy na pokrycie kosztów leków, chemioterapii oraz innych świadczeń onkologicznych. "Pieniędzy w dyspozycji NFZ jest zbyt mało" - pisze fundacja. 

Bartosz Poliński, Prezes Fundacji Onkologicznej Alivia mówi o skandalu. Tłumaczy, że minister zdrowia wydał decyzje refundacyjne bez zabezpieczenia i zapewnienia środków na ich realizację. 

Skala tego patologicznego zjawiska jest nieznana. Wydawano decyzje refundacyjne na zapas, szukając poklasku dla swojej polityki. Kto weźmie odpowiedzialność za przedwczesne odejście tych chorych?

- mówi Poliński.

Zobacz wideo
Więcej o: