Turyści zgubili się we mgle schodząc z Babiej Góry. Konieczna była akcja ratownicza

Choć w dużej cześć kraju pogoda w tym tygodniu była wiosenna, to w górach wciąż mogą panować trudne, zimowe warunki. Przekonali się o tym turyści, którzy utknęli we mgle w rejonie Babiej Góry. Pomogli im ratownicy GOPR.
Zobacz wideo

GOPR Beskidy informuje o akcji ratowników, którą przeprowadzili w piątek w rejonie Babiej Góry. W południe odebrano zgłoszenie o trzech osobach, które schodząc z góry utknęły lub zgubiły się z powodu gęstej mgły. 

Przy pomocy aplikacji Ratunek udało się określić ich dokładną pozycję. Turyści znajdowali się na stromym odcinku Żlebu Poszukiwaczy Skarbów. Po rozesłaniu wiadomości przez dyżurnego pięciu ratowników wyraziło gotowość i ruszyło na pomoc.

Dostali się oni do turystów najpierw skuterem śnieżnym, a później na nartach. "Po dotarciu na miejsce sprawdzili stan ratowanych i asekurując ich przy pomocy lin sprowadzili w bezpieczne miejsce. Tam wszyscy złapali chwilę oddechu, zostali napojeni herbatą a następnie udali się do Schroniska na Markowych Szczawinach" - opisuje GOPR Beskidy.

Ratownicy przypominają, by każdorazowo przed wyjściem w góry sprawdzić warunki śnieżne i pogodowe, a także czy jesteśmy fizycznie i sprzętowo przygotowani na dany szlak i pogodę. Informacje o aktualnych warunkach pogodowych i bezpieczeństwie w górach można sprawdzić na stronie gopr.pl.  

Więcej o: