Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Politycy przypominają bohaterstwo partyzantów

Dziś Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". O partyzantach antysowieckiego podziemia pisze dziś wielu polityków, podkreślając, jak wiele poświęcili oni dla Polski.
Zobacz wideo

Od dziewięciu lat 1 marca obchodzimy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Z okazji tego święta organizowane są liczne uroczystości, w których biorą udział najważniejsi politycy w kraju, w tym prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. O "Żołnierzach Wyklętych" politycy piszą także na Twitterze. 

"Żołnierze Wyklęci". Prezydent wręczył odznaczenia państwowe

Podczas piątkowej uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" w Pałacu Prezydenckim głos zabrał prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił, że "Żołnierze Wyklęci" "nie pogodzili się z półwolnością, z zakłamaniem, z niby niepodległością i niby suwerennością", za co przyszło im zapłacić "wysoką cenę". - Spotykam oczywiście tych, którzy nie polegli, nie zostali zamordowani, przeżyli, przetrwali, ale to nigdy nie było za darmo. Cena służby ojczyźnie była ogromna - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwracając się do osób odznaczonych tego dnia powiedział: "jesteście państwo bohaterami".

Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Politycy piszą o partyzantach

Z okazji Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" Beata Szydło opublikowała na Twitterze okolicznościowy materiał wideo. "Polska oddaje dziś hołd swoim Synom, działaczom antykomunistycznej konspiracji. Ich walka przeciwko sowietyzacji Polski nie może zostać zapomniana" - czytamy w opisie filmu. 

Była premier podkreśliła, że "Żołnierze Wyklęci" "byli więzieni w uwłaczających godności człowieka warunkach". - W katowniach, w których ubeccy oprawcy poddawali ich nieludzkim torturom i w miejscach kaźni, w których w bestialski sposób ich mordowano są świadectwem tego, jak wiele wycierpieli za Polskę - powiedziała Beata Szydło

Krótki wpis dotyczący Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" zamieścił także urzędujący premier Mateusz Morawiecki. "Nilu", "Inko", "Zagończyku" i wszyscy Wy, Niezłomni, którzy nie złożyliście broni w walce z sowieckim najeźdźcą - dziś jest dzień Waszego wielkiego zwycięstwa. Waszej pamięci strzegły i dopominały się kolejne pokolenia Polaków, dziś to o Was pamięta historia" - czytamy na Twitterze prezesa Rady Ministrów. 

Okolicznościowy materiał wideo został opublikowany także na profilu Kancelarii Premiera. 

Wpis na Twitterze "Żołnierzom Wyklętym" poświęcił także marszałek Senatu Stanisław Karczewski. "Choć <<Żołnierze Wyklęci>> oddawali Ojczyźnie to, co najcenniejsze, to dla władz PRL (i, niestety, do dzisiaj przekonujemy się, że nie tylko dla nich) byli członkami bandy reakcyjnego podziemia, niegodnymi szacunku, wdzięczności i... życia" - napisał polityk Prawa i Sprawiedliwości. 

Więcej o:
Komentarze (58)
Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Politycy przypominają bohaterstwo partyzantów
Zaloguj się
 • arreis65

  Oceniono 14 razy 14

  6 czerwca 1945 - 300-osobowy oddział pod dowództwem “Szarego” wkroczył do wioski Wierzchowiny. Część żołnierzy otoczyła zabudowania i rozpoczęła się rzeź. Zamordowano 194 mieszkańców wsi narodowości ukraińskiej, z czego 45 stanowili mężczyźni, 65 dzieci poniżej 11 roku życia. Nie obeszło się bez gwałtów. Po pacyfikacji zabrano się za rabowanie dobytku. Najstarsza ofiara miała 92 lata, najmłodsza 2 tygodnie.

 • mateusz.berg

  Oceniono 11 razy 11

  Kiedy stanie pomnik cywilnych ofiar "żołnierzy wyklętych"?

 • arreis65

  Oceniono 11 razy 11

  30 stycznia 1946 r. w lesie koło wsi Puchały Stare zamordowano 30 prawosławnych furmanów. Zbrodni tej dokonał oddział „Burego”, czyli Romualda Rajsa. Fakt jej dokonania potwierdza IPN. Następnego dnia ten sam dowódca zaatakował wsie Zaleszany i Wólka Wygonowska, gdzie rozstrzelano 16 osób, w tym kobiety i dzieci. W dniu 2 lutego oddział „Burego” spalił wsie Zanie, zabijając 24 osoby, i Szpaki (9 osób), zabijając także kobiety i dzieci.

 • inspektor_zgroza

  Oceniono 11 razy 11

  Ciekawe :
  14 kwietnia 1950 roku Episkopat Polski podpisał porozumienie z władzami komunistycznymi. Punkt 8 porozumienia głosił, że Kościół katolicki, potępiając zgodnie ze swymi założeniami każdą zbrodnię, zwalczać będzie również zbrodniczą działalność band podziemia oraz będzie piętnował i karał konsekwencjami kanonicznymi duchownych, winnych udziału w jakiejkolwiek akcji podziemnej i antypaństwowej.
  opoka.org.pl/biblioteka/T/TH/THW/porozumienie_RP_1950.html

 • arreis65

  Oceniono 15 razy 11

  tym bandytom wyklętym - za morderstwa (w tym dzieci i kobiety w ciązy), za rabunki i rozboje należała im się kula kula w łeb - na miejscu a nie żadne więzienie !!!!

 • 45rtg

  Oceniono 16 razy 10

  Co mają wspólnego prawdziwi partyzanci z żołdakami wyklętymi z powojennych band maruderów?

 • arreis65

  Oceniono 12 razy 10

  13 kwietnia 1945 – Horeszkowice
  Józef Skoczylas ps. "Wierzba" był członkiem oddziału NSZ pod dowództwem "Romana". Bardzo miał ochotę objąć tamtejsze gospodarstwo rolne po zamordowanych. Tyle, że zostało już ono obiecane ośmioosobowej rodzinie polskich przesiedleńców zza Buga. Ale wystarczyło przekonać dowódcę, że nowo przybyli to Ukraińcy.

  AKTA ŚLEDCZE JANA FIDUTA, DONIESIENIE INFORMATORA PS. "FARAON"
  Było osiem osób, w tym jedna kobieta w ciąży [...] Kiedy wszystkich z tej rodziny pomordowano i już nikt nie żył, sama ta kobieta wciąż jeszcze się długo się rzucała. Doły były już wykopane, nie czekano na nią, zakopano żywcem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX