Dziś Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Prezydent i premier na uroczystościach

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W uroczystościach upamiętniających żołnierzy powojennego podziemia wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz wideo

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe, które w tym roku obchodzimy po raz dziewiąty. Upamiętnia ono żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustawę o jego ustanowieniu w 2011 roku przyjęły Sejm i Senat, a podpisał ją były prezydent Bronisław Komorowski.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Dlaczego obchodzimy je 1 marca?

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy 1 marca ze względu na to, że 1 marca 1951 r. w więzieniu na warszawskim Mokotowie zostali straceni członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Pomysł ustanowienia święta w tym terminie wysunął ówczesny prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka.

Uroczystości z okazji Dnia "Żołnierzy Wyklętych". Jak świętuje prezydent?

W tegorocznych uroczystościach upamiętniających "Żołnierzy Wyklętych" biorą udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

Prezydent Polski o godzinie 11:00 wręczy odznaczenia państwowe, o godzinie 14:45 weźmie udział w uroczystościach w miejscowości Wysokie Mazowieckie, a o 18:00 wróci do Warszawy, gdzie na pl. Piłsudskiego odczytany zostanie Apel Pamięci. W tym miejscu planowane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. W wydarzeniu na pl. Piłsudskiego wezmą udział także premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak. W godzinach 19:00-20:00 uczestnicy przemaszerują do archikatedry św. Jana Chrzciciela ustaloną wcześniej trasą -  ul. Królewską, Krakowskim Przedmieściem, pl. Zamkowym i ul. Świętojańską.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych". Utrudnienia w ruchu w Warszawie

Ze względu na uroczystości związane z Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych" w Warszawie zapowiedziano liczne utrudnienia w ruchu drogowym. Przez cały dzień obowiązuje dziś zakaz zatrzymywania się pojazdów na ul. Królewskiej od Krakowskiego Przedmieścia do ul. Marszałkowskiej i na ul. Rakowieckiej od al. Niepodległości do ul. Kazimierzowskiej. Z ruchu wyłączone zostaną także ulice, na których odbędzie się przemarsz. Mieszkańcy Warszawy powinni pamiętać także o tym, że autobusy linii E-2, 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 518 będą jeździć objazdami.

Więcej o: