Gdańscy radni chcą usunięcia pomnika księdza Henryka Jankowskiego. Jest projekt uchwały

Gdańscy radni chcą rozebrania pomnika prałata Henryka Jankowskiego, podpisali się pod projektem uchwały w tej sprawie. Argumentują, że "utracili zaufanie co do nieskazitelności charakteru" duchownego.
Zobacz wideo

Gdańscy radni z klubów Koalicji Obywatelskiej i założonego przez Pawła Adamowicza komitetu "Wszystko dla Gdańska" domagają się usunięcia pomnika "kapelana Solidarności" ze skweru w okolicy kościoła świętej Brygidy. Przygotowali projekt uchwały w tej sprawie, nad którym będą głosować na najbliższym posiedzeniu Rady Miasta 7 marca. 

Gdańsk. Radni chcą demontażu pomnika księdza Henryka Jankowskiego

Radni domagają się usunięcia pomnika ks. Jankowskiego w oparciu o ostatnie doniesienia, że w przeszłości miał on molestować nieletnich. 

Nowe i nieznane informacje dotyczące życiorysu ks. Henryka Jankowskiego, które pojawiły się publicznie, rzucają nowe światło na jego niektóre czyny i zachowania
Rada Miasta Gdańska utraciła zaufanie co do nieskazitelności charakteru księdza Henryka Jankowskiego. Rada Miasta Gdańska dostrzega, że przeważająca większość społeczeństwa oczekuje usunięcia pomnika księdza

- czytamy w treści projektu uchwały, którego autorzy podkreślają, że nie chcą niszczyć pomnika prałata Jankowskiego, a jedynie domagają się od jego fundatorów usunięcia go z terenu będącego własnością miasta i przeniesienia na inną działkę.

Jak podaje Onet.pl, zwolennicy demontażu pomnika mają w radzie miasta większość, więc wszystko wskazuje na to, że ich pomysł zostanie wkrótce przegłosowany. Wówczas dalsze losy pomnika będą zależały od prezydenta Gdańska - a w tym przypadku od Aleksandry Dulkiewicz, która pełni funkcję komisarza miasta. Na sesji 7 marca radni będą również decydować, czy księdzu Jankowskiemu powinien zostać odebrany tytuł honorowego obywatela miasta.

Paweł Adamowicz chciał usunięcia pomnika

Po obaleniu pomnika ks. Henryka Jankowskiego w nocy z 20 na 21 lutego
rzeczniczka prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek w rozmowie z Gazeta.pl zapowiadała, że problem pomnika ks. Jankowskiego zostanie rozwiązany właśnie na najbliższej sesji rady miasta. Jak dodała, na początku roku po publikacji reportażu "Dużego Formatu", w którym pojawiły się doniesienia, że ksiądz Jankowski molestował swoich podopiecznych, prezydent Paweł Adamowicz zadecydował, że na pomnik nie ma miejsca w przestrzeni publicznej. - Mówił jednak, że chcemy, by jego usunięcie odbyło się z kulturą i poszanowaniem procedur - stwierdziła Skorupka-Kaczmarek, dodając, że obrady opóźniły się ze względu na tragiczną śmierć Adamowicza.

Więcej o: