Tłusty czwartek już dziś! Co to za święto? Ile kalorii mają pączki, a ile faworki?

Dziś tłusty czwartek. Przed cukierniami w całej Polsce powoli ustawiają się kolejki, a na naszych stołach rosną stosy słodkości. Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile kalorii mają pączki i faworki? Odpowiadamy.
Zobacz wideo

Choć zwyczaj nazywany tłustym czwartkiem sięga czasów starożytnej Europy, to w znanej dzisiaj formie pojawił się w średniowieczu. W przeszłości koniec karnawału był czasem najadania się na zapas, przed nadchodzącym postem.

Tłusty czwartek jest pierwszym dniem ostatniego tygodnia przed Wielkim Postem. W staropolskiej tradycji okres ten nazywano zapustami lub mięsopustem. Zanim upowszechniły się pączki w tym okresie zajadano się głównie potrawami z mięsa, stąd nazwa "karnawał". "Z włoskiego ta nazwa w wolnym tłumaczeniu oznacza pożegnanie z mięsem, które było produktem luksusowym i pożądanym" - mówi rekonstruktor kulinarny Adrian Ordakowski. Wielki Post oznaczał też rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego, między innymi jajek oraz mleka.

Tłusty Czwartek 2019. Ile kalorii ma pączek, a ile faworki?

To, ile kalorii ma pączek, zależy od jego wielkości, nadzienia, dodatków oraz sposobu, w jaki został on usmażony. Przyjmuje się jednak, że zjedzenie jednego pączka to ok. 250-400 kalorii dostarczonych do naszego organizmu. Klasyczny pączek o wadze 80 gramów ma około 340 kilokalorii, z kolei pączek hiszpański, czyli tzw. gniazdko zawiera w 100 gramach ponad 400 kilokalorii. Bombą kaloryczną są także faworki. Szacuje się, że w 100 gramach faworków jest około 510 kalorii. 

Tłusty Czwartek. Ile wysiłku potrzeba, aby spalić pączka?

Pączki i faworki z pewnością nie są jedzeniem dietetycznym, nie oznacza to jednak, że zjedzenie pączka w Tłusty Czwartek zniweczy nasze marzenia o zgrabnej sylwetce i  położy się  cieniem na naszym zdrowiu. Tłusty czwartek to dzień, w którym nie powinniśmy mieć wyrzutów sumienia, jednak warto zadbać o to, aby nadprogramowe kalorie spalić we właściwy sposób. Aby spalić jednego pączka, który ma ok. 300 kalorii można np. chodzić po schodach przez 15 minut, skakać na skakance przez pół godziny lub maszerować przez 70 minut. 

Więcej o:
Komentarze (22)
Tłusty czwartek już dziś! Co to za święto? Ile kalorii mają pączki, a ile faworki?
Zaloguj się
 • fafarafafafa

  Oceniono 10 razy 4

  I jak zwykle - mylenie kalorii z kilokaloriami. Kaloria to bardzo mała jednostka energii. Pączek ma ok. 300 _kilo_kalorii. Czyli tysiąc razy więcej, niż wy tu piszecie.
  Przedrostki są istotne!
  No chyba że dla was metr i kilometr, albo gram i kilogram to to samo.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 8 razy 4

  Biorąc pod uwagę że dorosła osoba potrzebuje około 2000 kalorii dziennie... Można spokojnie zjeść 4 - 5 pączków w tłusty czwartek... Pod warunkiem że będzie to nasz jedyny posiłek tego dnia...!!! I nie trzeba po schodach biegać jak potłuczony...
  Oczywiście to żart na koniec karnawału :-) :-) :-)

 • amenominakanushi-pan-poczatku

  Oceniono 4 razy 2

  Pączek ma 400 kalorii. Zjedzenie pączka to wydatek 20 kalorii. Żeby spalić kalorie z pączka wystarczy zjeść 20 pączków i przytycie nam już nie groźne.

 • plastikpiokio

  Oceniono 8 razy 2

  to nie jest żadne swieto to ludowy zwyczaj obżerania się słodkimi pączkami ciastkami i pieczonymi w głębokim tłuszczu wyrobami z mąki które by przeszły trzeba popić gorzałą ----myslę że ilosć pijanych kierowców nażartych tłuszczem i cukrem będzie dzisiaj bardzo duża. -----pamiętajcie ZWYCZAJ NIE SWIĘTO>

 • glowny_pasazer

  Oceniono 1 raz 1

  UZ, sprawdziłeś już, czy najbliższa niedziela będzie handlowa?

 • 31.februarius

  Oceniono 5 razy 1

  "Tłusty czwartek już dziś! Co to za święto?"

  kościelne chyba? ...

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 1

  Nie rozumiem tego ciągłego utyskiwania, że to czy tamto jest NIEZDROWE, wiec nie powinno się tego jeść. i nie chodzi mi o pączki, ale dosłownie o WSZYSTKO, od faast-foodów poczynając, na napojach innych niż niegazowana woda kończąc.

  A ja mówię tak: jem wszystko na co mam ochotę, rzecz jasna zachowując umiar. Bo czy jest coś smaczniejszego niż chrupiąca golonka z tłuszczykiem, popita czterema pięćdziesiątkami dobrze schłodzonej wódeczki? Albo pucharek lodów popity filiżanką mocnej kawy? :-))

 • xx777xx

  Oceniono 2 razy 0

  Na szczęście można też leżeć. Przez 4 godziny ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX