Szef ZNP o Solidarności: Przez 3 lata była bodyguardem pani minister Anny Zalewskiej

- W każdej bez mała sprawie, Solidarność ręka w rękę szła z minister Anną Zalewską - tak w RMF FM mówił w środę lider Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. 4 marca ma zapaść decyzja co do ewentualnego ogólnopolskiego strajku nauczycieli.
Zobacz wideo

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się wzrostu wynagrodzeń nauczycieli o 1000 zł do kwoty bazowej z 2018 roku.

Jednak, jak wynika z rozporządzenia podpisanego w lutym przez minister edukacji Annę Zalewską, wzrost wynagrodzenia nauczycieli wyniesie w tym roku od 121 do 166 złotych brutto. W sumie, według ministerstwa edukacji, od kwietnia 2018 roku do września 2019 roku nauczycielska pensja ma wzrosnąć średnio o 16 procent.

Dlatego ZNP zapowiada ogólnopolski strajk. - Formalnie decyzję w tej sprawie może podjąć prezydium zarządu głównego, to się stanie 4 marca. Natomiast wszystko na to wskazuje. Patrząc na opinie nauczycieli, patrząc na te informacje, które docierają do nas każdego z 16 województw, to wydarzenie jest nieuniknione - mówił w RMF FM przewodniczący Sławomir Broniarz.

Sławomir Broniarz z ZNP o Solidarności

Przewodniczący ZNP zarzucił oświatowej Solidarności, że zredukowała swoje oczekiwania wobec ministerstwa, mimo że jeszcze kilka tygodni temu żądała podwyżek w wysokości 650 zł od stycznia tego roku i kolejnych 15 proc. w przyszłym.

Myśmy nigdy nie negocjowali razem. Proszę zwrócić uwagę na to, że Solidarność przez 3 lata była w zasadzie bodyguardem pani minister Zalewskiej. W każdej bez mała sprawie, Solidarność ręka w rękę szła z panią minister. Wiele konferencji wyglądało mniej więcej tak, że pani minister mówi, a szef Solidarności stoi z tyłu

- stwierdził Broniarz w RMF FM.

- Dla mnie najważniejsze jest to, że ci szeregowi nauczyciele, ci z Solidarności z dołu, niekoniecznie ocierający się o wyżyny tegoż związku, mówią wyraźnie "idziemy z wami". I za to wszystkim nauczycielom, członkom Solidarności bardzo dziękuję - dodał.

Zobacz wideo
Więcej o: