Jerzy Owsiak chce, by prezes PiS przeprosił Agnieszkę Holland. "Zajmie to 5 minut - i po krzyku!"

Na konwencji PiS Jarosław Kaczyński powołał się na zmyślone słowa Agnieszki Holland. Najpierw zareagowała Gildia Reżyserów Polskich, teraz o przeprosiny dla słynnej reżyserki apeluje Jerzy Owsiak.
Zobacz wideo

- Pani Holland powiedziała kiedyś, nie tak dawno temu, te słowa, które są tak często powtarzane: żeby było jak było. Otóż szanowni państwo, jeśli nasi przeciwnicy wygrają, będzie gorzej niż było - powiedział Jarosław Kaczyński podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości.

Jerzy Owsiak apeluje do Jarosława Kaczyńskiego: "Proszę przeprosić"

Na te słowa Jarosława Kaczyńskiego zareagowała m.in. Gildia Reżyserów Polskich, która w poniedziałek wystosowała list otwarty do prezesa PiS

Zwracamy uwagę i Panu, i polskiej opinii publicznej, że przytoczone powyżej słowa kreślą kłamliwy obraz rzeczywistości. Agnieszka Holland nigdy nie użyła sformułowania 'żeby było, jak było' w kontekście przez Pana sugerowanym, czyli rzekomo podważając polską równość i polską wolność. Swoją postawą i liczącą prawie pięć dekad działalnością artystyczną oraz obywatelską Agnieszka Holland wielokrotnie dawała dowody, jak bliskie są jej polska równość i polska wolność

- czytamy w liście Gildii Reżyserów Polskich, który podpisali m.in. Paweł Pawlikowski, Wojciech Smarzowski, Małgorzata Szumowska i Krzysztof Zanussi. 

Swój apel do szefa PiS wystosował także Jerzy Owsiak, prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. 

Agnieszka Holland, Panie Prezesie, to artystka i twórczyni, która zapisuje piękne karty opowieści o polskiej sztuce. O sztuce tej m.in. dzięki Agnieszce Holland na całym świecie mówi się z podziwem i uznaniem! (...) Zapewniam Pana Prezesa, ze Pańska ocena jej osoby stanowi nadużycie, ponieważ kompletnie przeinaczył Pan jej wypowiedź. Mówiąc krótko - powiedział Pan nieprawdę. A to nieładnie! Proszę więc Panią Agnieszkę Holland przeprosić. Zajmie to 5 minut - i po krzyku!

- napisał na Facebooku Jerzy Owsiak.

Więcej o: