Agnieszka Holland o słowach Kaczyńskiego: Oczernia bliźnich tak, żeby jakieś błoto się przykleiło

Jarosław Kaczyński mówił o Agnieszce Holland w kontekście odbierania wolności poglądów. Reżyserka odniosła się do tych słów i stwierdziła, że zarzut dotyczy raczej jego partii. Oskarżyła też PiS o "ekonomiczną cenzurę" kultury.
Zobacz wideo

Po słowach Jarosława Kaczyńskiego o Agnieszce Holland i "odbieraniu wolności poglądów" w obronie reżyserki stanęli inni twórcy filmowi. Teraz głos zabrała sama Holland. W rozmowie z Onet.pl stwierdziła, że w kontekście ograniczania wolności prezes PiS powinien mieć na myśli raczej siebie samego. 

- Słuchając pana Kaczyńskiego, kiedy sugerował, że ktoś czyni zamach na wolność,(...) mówi nie o opozycji, ale o sobie i swojej formacji - stwierdziła w wypowiedzi dla Onetu. Określiła to jako "orwellowskie przestawienie pojęć", które jest "typowe dla prezesa" PiS i jego środowiska. 

Reżyserka zarzuciła PiS-owi, że "likwiduje państwo prawa, trójpodział władzy" i niezależność wymiaru sprawiedliwości, a także cenzuruje kulturę. - PiS mówi o wolności i likwiduje bądź opanowuje instytucje kultury, które tej wolności są emanacją, uderzając w wolność wypowiedzi, ekspresji artystycznej i wprowadzając ekonomiczną cenzurę - oceniła. 

Prezes już dawno opanował do perfekcji sztukę postponowania ludzi, których nie lubi, przy pomocy niedomówień, sugestii, insynuacji. Oczernia bliźnich tak, żeby jakieś błoto do atakowanego się przykleiło, ale żeby nie dać mu szansy na obronę

- powiedziała reżyserka w rozmowie z Onet.pl. 

Holland wyjaśniła, że nie planuje wystąpić na drogę sądową, bo w jej ocenie "nie ma to sensu".

Jarosław Kaczyński: Są tacy, którzy chcą wolność poglądów

Na sobotniej konwencji Kaczyński mówił o osobach, które chcą "odebrać wolność" i nawiązał do wypowiedzi Holland. 

- Są tacy, którzy chcą nam odebrać wolność poglądów, wolność słowa, ba - wolność sumienia, wolność religii, którzy w gruncie rzeczy zapowiadają, że w Polsce, jeśli zwyciężą, zniesiona zostanie demokracja, a ogromna część społeczeństwa o poglądach innych niż te, które oni głoszą, będzie w gruncie rzeczy wyłączona z czynnej polityki - powiedział w sobotę Kaczyński. Następnie dodał: - Pani Holland powiedziała kiedyś, nie tak dawno temu, te słowa, które są tak często powtarzane: żeby było jak było. Otóż szanowni państwo, jeśli nasi przeciwnicy wygrają, będzie gorzej niż było - mówił w sobotę Kaczyński.

Cytowane przez Kaczyńskiego słowa reżyserka wypowiedziała w grudniu 2015 r. podczas antyrządowej manifestacji przed Sejmem. - Kochani, walczymy o to, żeby było tak, jak było - powiedziała wówczas do protestujących Holland.

Więcej o:
Komentarze (247)
Agnieszka Holland o słowach Kaczyńskiego: Oczernia bliźnich tak, żeby jakieś błoto się przykleiło
Zaloguj się
 • wawiak57

  Oceniono 30 razy 24

  Kaczyński nie ma tzw. zdolności honorowej. Więc obrażać się czy żądać przeprosin od niego nie można.

 • vito60

  Oceniono 25 razy 21

  Imperator może mówić co mu ślina na język przyniesie i wara wam prosty ludzie od tego. Pokazał to w Sejmie krzycząc o ,, mordach zdradzieckich". Spotkała go jakaś kara? Szczerba beknął za teks ,,muzyka łagodzi obyczaje". Nie wszyscy są równi wobec prawa, świnie są równiejsze.

 • kuba161048

  Oceniono 32 razy 18

  Kaczyński to degenerat w każdym calu więc czego wy od niego oczekujecie.
  W tym przypadku rozwiązanie jest tyko jedno i skuteczne - czas .
  Tu nawet dawanie na tacę nie pomoże. amen.

 • opt

  Oceniono 19 razy 15

  Tak zideologizowanego państwa jak za czasów PiS to nawet za komuny nie było. Krzyż w Sejmie , w innych miejscach publicznych, religia w szkołach publicznych, episkopat decyduje czy ksiądz pedofil ma taką czy inną kare, nadmierne uprzywilejowania kasty kleryków ... i to na różnych polach.

 • ks.pedofil

  Oceniono 29 razy 15

  On to wie. Ale to jest jego metoda. Studiował długo socjalizm. Wie jak to działa. W socjalizmie nie ma prawdy.

 • alderaan

  Oceniono 26 razy 14

  Ależ pisokomuchy (gersdorfowa, henrykus1943, pol733) szaleją dzisiaj, przyszły nakazy od pana i władcy z nowogrodzkiej, może i grosikiem sypnął.
  Co nie zmienia faktu, że zera pozostaną zerami, z Zerem naczelnym włącznie.

 • kotmiki

  Oceniono 30 razy 14

  Kaczyński to komuszey pomiot z duża dozą krwi żydowskiej i z najlepszymi koneksjami z urzędem bezpieczeństwa publicznego ,w opozycji nie działał za to w wolnej Polsce wykorzystując kontakty z esbecją uwałaszczał się w perfidny sposób na majątku państwowym ;znane są mi jego aroganckie buńczuczne popisy na PomoRzu ;ten kurduplowaty paranoik naprawdę uważa się za kogoś lepszego niż jest w rzeczywistości a jest krętaczem ,przebiegłym cwaniakiem ,kombinatorem i jak się okazało ostatnio oszustem na gigantyczną skalę nie spotykaną w Polsce po 1989 roku dzisiaj znowu szalej ,jednak to nie może się dobrze skończyć kiedyś skończy przed wysokim sadem razem ze swoim przestępczym Kartelem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX