Agnieszka Holland o słowach Kaczyńskiego: Oczernia bliźnich tak, żeby jakieś błoto się przykleiło

Jarosław Kaczyński mówił o Agnieszce Holland w kontekście odbierania wolności poglądów. Reżyserka odniosła się do tych słów i stwierdziła, że zarzut dotyczy raczej jego partii. Oskarżyła też PiS o "ekonomiczną cenzurę" kultury.
Zobacz wideo

Po słowach Jarosława Kaczyńskiego o Agnieszce Holland i "odbieraniu wolności poglądów" w obronie reżyserki stanęli inni twórcy filmowi. Teraz głos zabrała sama Holland. W rozmowie z Onet.pl stwierdziła, że w kontekście ograniczania wolności prezes PiS powinien mieć na myśli raczej siebie samego. 

- Słuchając pana Kaczyńskiego, kiedy sugerował, że ktoś czyni zamach na wolność,(...) mówi nie o opozycji, ale o sobie i swojej formacji - stwierdziła w wypowiedzi dla Onetu. Określiła to jako "orwellowskie przestawienie pojęć", które jest "typowe dla prezesa" PiS i jego środowiska. 

Reżyserka zarzuciła PiS-owi, że "likwiduje państwo prawa, trójpodział władzy" i niezależność wymiaru sprawiedliwości, a także cenzuruje kulturę. - PiS mówi o wolności i likwiduje bądź opanowuje instytucje kultury, które tej wolności są emanacją, uderzając w wolność wypowiedzi, ekspresji artystycznej i wprowadzając ekonomiczną cenzurę - oceniła. 

Prezes już dawno opanował do perfekcji sztukę postponowania ludzi, których nie lubi, przy pomocy niedomówień, sugestii, insynuacji. Oczernia bliźnich tak, żeby jakieś błoto do atakowanego się przykleiło, ale żeby nie dać mu szansy na obronę

- powiedziała reżyserka w rozmowie z Onet.pl. 

Holland wyjaśniła, że nie planuje wystąpić na drogę sądową, bo w jej ocenie "nie ma to sensu".

Jarosław Kaczyński: Są tacy, którzy chcą wolność poglądów

Na sobotniej konwencji Kaczyński mówił o osobach, które chcą "odebrać wolność" i nawiązał do wypowiedzi Holland. 

- Są tacy, którzy chcą nam odebrać wolność poglądów, wolność słowa, ba - wolność sumienia, wolność religii, którzy w gruncie rzeczy zapowiadają, że w Polsce, jeśli zwyciężą, zniesiona zostanie demokracja, a ogromna część społeczeństwa o poglądach innych niż te, które oni głoszą, będzie w gruncie rzeczy wyłączona z czynnej polityki - powiedział w sobotę Kaczyński. Następnie dodał: - Pani Holland powiedziała kiedyś, nie tak dawno temu, te słowa, które są tak często powtarzane: żeby było jak było. Otóż szanowni państwo, jeśli nasi przeciwnicy wygrają, będzie gorzej niż było - mówił w sobotę Kaczyński.

Cytowane przez Kaczyńskiego słowa reżyserka wypowiedziała w grudniu 2015 r. podczas antyrządowej manifestacji przed Sejmem. - Kochani, walczymy o to, żeby było tak, jak było - powiedziała wówczas do protestujących Holland.

Więcej o: