Stan zdrowia Tomasza Komendy znacznie się pogorszył. "Tyle lat za kratami robi swoje"

Stan psychiczny Tomasza Komendy znacznie się pogorszył. Jego mecenas mówi, że przez to konieczne było przełożenie m.in. okazania osób mogących mieć związek ze śmiercią 15-letniej Małgorzaty K.,w którym Komenda miał uczestniczyć.
Zobacz wideo

Tomasz Komenda po 18 latach niesłusznie spędzonych w więzieniu, wyszedł na wolność. Mężczyzna odsiadywał wyrok za morderstwo 15-letniej Małgorzaty K. Ciało dziewczyny zostało znalezione w 1997 roku - została brutalnie zgwałcona, a następnie pozostawiona na 20-stopniowym mrozie, w wyniku czego zmarła. Pomimo, że prokuratura stwierdziła, iż sprawców było kilku, zatrzymano tylko Komendę. Miał spędzić w więzieniu 25 lat.

Stan zdrowia Tomasza Komendy się pogorszył

Dopiero w 2018 roku Sąd Najwyższy uznał, że Tomasz Komenda jest niewinny. Mężczyzna od roku przebywa na wolności, ale jego stan nie jest dobry. 

Jego stan psychiczny jest gorszy niż bezpośrednio po opuszczeniu więzienia. Ma takie dołki, że odłożyliśmy na razie czynności związane z przygotowaniem wniosku o zadośćuczynienie. Tyle lat za kratami robi swoje

- mówi mec. Zbigniew Ćwiąkalski, pełnomocnik Tomasza Komendy w rozmowie z Wirtualną Polską

Mecenas dodaje, że Tomasz Komenda nie może odnaleźć się na wolności - przez 18 lat, które spędził w więzieniu świat bardzo się zmienił. Komenda nie jest również w stanie rozmawiać o tym, co go spotkało. Właśnie dlatego prokuratura musiała przełożyć czynności dotyczące nieprawidłowości we wcześniejszym postępowaniu. Komenda miał wziąć udział w okazaniu osób, które mogły być związane ze śmiercią Małgorzaty K. - Nie jest w stanie obecnie się z tym zmierzyć - mówi o swoim kliencie mec. Ćwiąkalski.

Czytaj także: Kim jest Norbert B. podejrzany o zbrodnię, za którą skazany został Tomasz Komenda?

Pełnomocnik Tomasza Komendy mówi, że pogarszający się stan zdrowia jego klienta uniemożliwił też złożenie wniosku o odszkodowanie dla Komendy za niesłuszne skazanie i pobyt w więzieniu, w czasie którego był bity i poniżany. Kilkukrotnie próbował popełnić samobójstwo. Mec. Ćwiąkalski domaga się 18 milionów złotych dla swojego klienta. Termin na złożenie wniosku mija w maju. 

Mecenas Zbigniew Ćwiąkalski zapowiada również złożenie wniosku o przedłużenie renty specjalnej, która kończy się za miesiąc. Przypominamy, że premier Mateusz Morawiecki przyznał Tomaszowi Komendzie rentę w wysokości 3276 złotych netto.

We wtorek popołudniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro skomentował stan zdrowia Tomasza Komendy. 

- Mogę wyrazić tylko smutek, że Komenda jest w trudnym stanie psychicznym. Można to tłumaczyć traumą, którą przeżył i na pewno wymaga wsparcia i opieki ze strony profesjonalistów. Ubolewam nad tym, że do tej sytuacji doszło, ale mam także satysfakcję z tego, że jako Prokurator Generalny przyczyniłem się do tego, że wszczęto postępowanie ws. uniewinnienia oraz że trwa śledztwo, które ma skazać osoby, które są odpowiedzialne za tę straszną zbrodnię - mówił minister Ziobro. 

Przyznał również, że przygotowano już akty oskarżenia dwóch osób podejrzewanych o zamordowanie Małgorzaty K. zostały przygotowane i niedługo trafią do sądu.

Więcej o:
Komentarze (159)
Stan zdrowia Tomasza Komendy znacznie się pogorszył. "Tyle lat za kratami robi swoje"
Zaloguj się
 • alicjads

  Oceniono 87 razy 85

  Myśle, ze nikt, kto tego sam nie przeżył, nie jest w stanie zrozumieć. Na pewno jednak nie da się wymazać tych kilkuanstu straconych bezpowrotnie lat, bezpodstawnego strasznego oskarżenia i Bóg wie jeszcze czego, co się w tym więzieniu działo.
  Bardzo, bardzo współczuje Komendzie i mam nadzieje, że uda mu sie przezwyciężyć te demony.

 • cojamamwymyslic2

  Oceniono 55 razy 49

  Na wolności zdał sobie sprawę jak dużo stracił przez te 18 lat i że tego już nie da się nadrobić. To go zdołowało.

 • ami_lii

  Oceniono 39 razy 33

  Komenda nie dostał jeszcze opieki psychologa? Osoby które wychodzą z więzienia powinny dostawać taką opiekę z automatu - żeby pomóc im się przystosować do ponownego życia na wolności. Po 18 latach za kratami nic dziwnego że Komendzie psychika siada.

 • sthoss

  Oceniono 34 razy 30

  Facet prawie całe dorosłe życie spedził w pierdlu. Nie ma szans przestawić sie szybko do normalnego zycia w innej rzeczywistosci. To zajmie mu parę lat.

 • justas32

  Oceniono 47 razy 29

  Polska to obrzydliwy kraj w którym wszyscy się źle czujemy. Poza członkami kasty rządzącej ...

 • heureuse_beauty

  Oceniono 29 razy 25

  Do jego świadomości dociera coraz więcej...nic dziwnego, że ma depresję.

 • el.pistolero

  Oceniono 26 razy 24

  Wcale się nie dziwię. Zniszczono mu życie i trudno się z tym pogodzić. 18 lat w jednym miejscu ze zwyrodnialcami, którzy przy każdej możliwej okazji, wyżywali się na nim fizycznie i osychicznie. Dramat człowieka, to mało powiedziane.

 • farsizm

  Oceniono 17 razy 17

  Nie wiem czy to tak się odbywa, ale na świecie są ludzie, którzy odsiadywali podobne wyroki będąc niewinni. To rzadkie przypadki ale zdarzają się. Być może są na świecie jakieś grupy wsparcia ludzi, którzy mogą się wymienić podobnym doświadczeniem. Może ktoś z rodziny, pan mecenas lub terapeuta powinien skontaktować pana Tomka z takim środowiskiem. To są wtedy nie tylko ofiary pomyłek systemu ale też psychoterapeuci mający z takimi przypadkami doświadczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX