Andrzej Duda podjął decyzję. Dwóch nowych prezesów w Sądzie Najwyższym

Jutro prezydent Andrzej Duda powoła dwóch nowych prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego. Będą to dr Joanna Lemańska i dr Tomasz Przesławski - ustaliło RMF FM, a te informacje potwierdził prezydencki minister.
Zobacz wideo

Zanim doszło do wskazania dwójki nowych prezesów, dwie izby Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna, wskazały po trzech kandydatów do objęcia tych stanowisk. Spośród tych trzech, to prezydent nominuje jednego ze wskazanych sędziów.

Ostatecznie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN wybór padł na dr Joannę Lemańską, radcę prawnego i wykładowczynię Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast Izbą Dyscyplinarną pokieruje dr Tomasz Przesławski z Uniwersytetu Warszawskiego - ustalił dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

Nowy prezes SN najmłodszym w historii

Informacje rozgłośni potwierdził Andrzej Dera, prezydencki minister. Ceremonia powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę prezesów dwóch izb Sądu Najwyższego zaplanowana jest na wtorek, ma rozpocząć się o godz. 10.30.

Tomasz Skory wskazywał, że nominacja dr Przesławskiego niesie za sobą jeszcze jedną informację - nowy prezes SN ma 46 lat. Jego nominacja sprawi, że stanie się najmłodszym prezesem Sądu Najwyższego w historii.

Sędziowie SN zwrócili świadczenia

W samym Sądzie Najwyższym, kierowanym przez I prezes Małgorzatę Gersdorf, w ostatnim czasie sporo się działo. 20 lutego powołano dwóch nowych sędziów SN - Jacka Błaszczyka do Izby Karnej i Aleksandra Stępkowskiego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Z kolei w poniedziałek, 25 lutego, SN poinformował, że sędziowie Sądu Najwyższego zwrócili pobrane świadczenia, które otrzymali w związku z przejściem w stan spoczynku.

Odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy zwróciło łącznie 20 sędziów SN, w tym prezesi SN Józef Iwulski (prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) i Stanisław Zabłocki (prezes Izby Karnej).

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (82)
Sąd Najwyższy. Nowi prezesi dwóch izb SN. Dr Joanna Lemańska i dr Tomasz Przesławski
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 40 razy 32

  Ja dzisiaj mianowałem siedmiu i jeszcze dwóch premierów :-)
  Mam takie same uprawnienia jak ten Adrian :-)

 • chi-neng

  Oceniono 30 razy 30

  Co ONI do jasnej cholery odgrywaja!
  Toż to przechodzi ludzkie pojęcie!
  Każdy z marionetek zasiadających na stołkach obecnych władz Polski, dzięki temu, który nimi kieruje z tylnego siedzenia, TWORZY WŁASNE PRAWO, NOWE FUNKCJE i obsadza ‘nowe stołki’ swoimi idolami, faworytami!

  Niczym DOSTARCZANIE NOWYCH ARTYKULÓW / ZABAWEK DO SKLEPU Z ZABAWKAMI.

 • Oceniono 28 razy 26

  Tytuł Powinien być inny a mianowicie Andrzej Duda Dostał zgodę na wyrażenie zgody i tak dalej

 • Hannes Quartz

  Oceniono 25 razy 23

  "Duda podjął decyzję" - to tak jakby powiedzieć "owsiki postanowiły fruwać".

 • 33qq

  Oceniono 23 razy 23

  Żeby posprzątać ten cały syf, trzeba będzie rozwiązac i utworzyć na nowo całą władzę sądowniczą wyższego szczebla.

 • sunzi15

  Oceniono 25 razy 21

  Goering byl bardzo zdziwiony,
  ze ma odpowiedziec za przestepcza
  i zbrodnicza dzialalnosc w III Rzeszy.
  Przyszlo zrobic uzytek z kapsulki z cyjankiem.
  Niby dozywocie to nie szubienica,
  ale zawsze jakas dolegliwosc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX