Andrzej Duda podjął decyzję. Dwóch nowych prezesów w Sądzie Najwyższym

Jutro prezydent Andrzej Duda powoła dwóch nowych prezesów poszczególnych izb Sądu Najwyższego. Będą to dr Joanna Lemańska i dr Tomasz Przesławski - ustaliło RMF FM, a te informacje potwierdził prezydencki minister.
Zobacz wideo

Zanim doszło do wskazania dwójki nowych prezesów, dwie izby Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna, wskazały po trzech kandydatów do objęcia tych stanowisk. Spośród tych trzech, to prezydent nominuje jednego ze wskazanych sędziów.

Ostatecznie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN wybór padł na dr Joannę Lemańską, radcę prawnego i wykładowczynię Uniwersytetu Jagiellońskiego. Natomiast Izbą Dyscyplinarną pokieruje dr Tomasz Przesławski z Uniwersytetu Warszawskiego - ustalił dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

Nowy prezes SN najmłodszym w historii

Informacje rozgłośni potwierdził Andrzej Dera, prezydencki minister. Ceremonia powołania przez prezydenta Andrzeja Dudę prezesów dwóch izb Sądu Najwyższego zaplanowana jest na wtorek, ma rozpocząć się o godz. 10.30.

Tomasz Skory wskazywał, że nominacja dr Przesławskiego niesie za sobą jeszcze jedną informację - nowy prezes SN ma 46 lat. Jego nominacja sprawi, że stanie się najmłodszym prezesem Sądu Najwyższego w historii.

Sędziowie SN zwrócili świadczenia

W samym Sądzie Najwyższym, kierowanym przez I prezes Małgorzatę Gersdorf, w ostatnim czasie sporo się działo. 20 lutego powołano dwóch nowych sędziów SN - Jacka Błaszczyka do Izby Karnej i Aleksandra Stępkowskiego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Z kolei w poniedziałek, 25 lutego, SN poinformował, że sędziowie Sądu Najwyższego zwrócili pobrane świadczenia, które otrzymali w związku z przejściem w stan spoczynku.

Odprawy i ekwiwalenty za niewykorzystane urlopy zwróciło łącznie 20 sędziów SN, w tym prezesi SN Józef Iwulski (prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) i Stanisław Zabłocki (prezes Izby Karnej).

Zobacz wideo
Więcej o: