Katowice. Wandale zniszczyli kapliczki Kalwarii Panewnickiej. Franciszkanie szukają sprawców

Nieznani sprawcy zbezcześcili Kalwarię Panewnicką, należącą do kaplic klasztoru ojców franciszkanów w Katowicach. Na figurach wandale namalowali m.in. odwrócone pentagramy i penisy.

Kalwaria Panewnicka jest jednym z najbardziej znanych obiektów sakralnych w Katowicach. W miniony weekend cztery z piętnastu kaplic na terenie kalwarii zostały zniszczone przez nieznanych sprawców.

Zniszczenia kaplic na Kalwarii Panewnickiej 

Do aktu wandalizmu doszło najprawdopodobniej w nocy z piątku na sobotę. Parafia św. Ludwika i Wniebowzięcia NMP w Panewnikach na oficjalnej stronie na Facebooku poinformowała, że zniszczone zostały cztery kaplice różańcowe na Kalwarii Panewnickiej. Nieznani sprawcy zniszczyli figury, ściany i drzwi kaplic rysunkami męskich genitaliów i satanistycznych znaków. W niektórych miejscach napisano także "Ave Satan". Franciszkanie ocenili te zniszczenia jako akt wandalizmu połączony z obrazą uczuć religijnych.

Duchowni proszą o wszelkie informacje, które pomogą w odnalezieniu sprawców. Kalwaria Panewnicka jest zespołem kaplic pasyjno-maryjnych, znajdujących się w pobliżu klasztoru ojców franciszkanów. Teren wraz z przyległym parkiem i otaczającym je murem ma powierzchnię około 8 hektarów. Na terenie Kalwarii Panwenickiej poza 15 kaplicami różańcowymi znajdują się tez stacje Drogi Krzyżowej oraz najstarsze miejsce kultu na tym terenie - kopia Groty z Lourdes z 1905 roku.

Więcej o: