Paweł Kukiz powrócił na Twittera w wielkim stylu. Polityk przestał twittować w październiku po tym, gdy "piątkowa noc" przejęła jego konto. Jeden z jego pierwszych wpisów po ponad trzymiesięcznej odbił się szerokim echem w mediach społecznościowych i wywołał krytyczne komentarze.
- Dziś 66 rocznica zamordowania Augusta Fieldorfa "Nila". Na karę śmierci skazany został przez "sąd" pod przew. Żydówki Marii Gurowskiej, córki Moryca i Frajdy z Eisenmanów. W składzie "sędziowskim" było jeszcze dwóch Żydów - Emil Merz i Gustaw Auscaler - napisał (pisownia oryginalna - red.) Kukiz.
Wpis polityka sprowokował ostre reakcje:
- Widać „żenada” lubi się powtarzać - stwierdził Cezary Tomczyk, poseł Platformy Obywatelskiej odnosząc się do wpisu sprzed roku, w którym Kukiz przepraszał za wprowadzenie do parlamentu posługujących się antysemicką retoryką narodowców.
Jeszcze bardziej krytycznie do wypowiedzi Kukiza odniósł się jezuita i teolog Krzysztof Mądel:
- Z wielką przyjemnością pana blokuje, pan jest obrzydliwym antysemitą! Narodowość sędziów niczego nie wyjaśnia, oni czuli się polskimi komunistami, więc podkreślanie ich narodowości, nie przekonań ideologicznych, służy wzbudzaniu nienawiści rasowej i rozgrzeszaniu tej ideologii - napisał.
Z kolei Marek Migalski dodał, że "wpis Kukiza o tym, że sędziowie skazujący Nila byli z pochodzenia Żydami, pokazuje zarówno prawdziwą jego twarz, jak i świadczy o końcu jego formacji".
- Tonący brzytwy się chwyta. Nawet antysemityzmu - skwitował publicysta.
Kukiz w swoim wpisie odnosił się do Augusta Fieldorfa "Nila" - generała brygady Wojska Polskiego, organizatora i dowódcy Kedywu Armii Krajowej oraz zastępcy Komendanta Głównego AK, który został skazany na śmierć w politycznym procesie w 1953 roku. W ramach śledztwa "Nila" poddano torturom oraz wykorzystano wymuszone przez UB zeznania jego podwładnych.
W 1958 roku Generalna Prokuratura umorzyła śledztwo z powodu braku dowodów winy. W marcu 1989 generał został zrehabilitowany, sąd stwierdził, że „zarzucanej mu zbrodni nie popełnił”. August Fieldorf został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.