Prof. Andrzej Friszke dla "Rz": Ks. Jankowski był pedofilem, ponurą postacią tamtych czasów

"Ksiądz Jankowski był pedofilem i o tym wszyscy wiemy, ponadto był agentem bezpieki zwłaszcza w latach 1980- 1981, a na te wszystkie zarzuty mamy dowody, więc jest ponurą postacią tamtych czasów" - przekonuje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" historyk, prof. Andrzej Friszke.
Zobacz wideo

W nocy ze środy na czwartek trzech mężczyzn obaliło w Gdańsku pomnik z postacią ks. Henryka Jankowskiego. Kapelana "Solidarności" oskarża się o czyny pedofiliskie. Sprawcy mają przedstawione zarzuty znieważenia pomnika i zniszczenia mienia, za co grozi im do pięciu lat wiezienia. W sobotę figurę księdza z powrotem ustawiono na cokole w Gdańsku

Andrzej Friszke został poproszony przez "Rz" o komentarz w sprawie pomnika kapelana Solidarności. Historyk zwraca uwagę, że choć samo niszczenie pomników to "świadectwo buntu przeciwko zasadom prawa i postępowania, które powinny wszystkich obowiązywać", to żyjemy w takich czasach, w których te zasady zniszczono.

W ocenie prof. Friszke, obalenie pomnika ks. Jankowskiego, to "działanie samowolne, wymierzone nie w system tylko w konkretnego człowieka".

Faceta, który był pedofilem. A Ksiądz Jankowski był pedofilem i o tym wszyscy wiemy, ponadto był agentem bezpieki zwłaszcza w latach 1980- 1981, a na te wszystkie zarzuty mamy dowody, więc jest ponurą postacią tamtych czasów. W specyficznych, polskich warunkach jest on czczony.

- mówi historyk i przypomina, że metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź, zablokował możliwość dochodzenia prawdy w sprawie przeszłości prałata przed sądem. 

Na pytanie o to, dlaczego środowisko Solidarności broni księdza Jankowskiego, skoro jest tak dużo dowodów go obciążających, prof. Friszke odpowiada: 

Jego nie tykają się żadne dowody. Wszystkie świadectwa są nieważne. Cała dokumentacja UB jest nieważna, ponieważ jest to nasz człowiek.

Na początku grudnia w "Dużym Formacie" ukazał się reportaż opisujący relacje ofiar wykorzystywanych seksualnie przez księdza Henryka Jankowskiego. - Dopadł mnie, gdy szarpałam się z klamką. Dotykał piersi, powiedział, że pokaże mi, co to znaczy od tyłu. Wkładał ręce w majtki i próbował je zdjąć - relacjonowała wydarzenia sprzed lat jedna z bohaterek reportażu. W związku z tym reportażem część mieszkańców Gdańska domaga się usunięcia pomnika prałata.

Do mediów zaczęły zgłaszać się kolejne osoby, które opisywały traumatyczne przeżycia związane z osobą prałata Jankowskiego.  

Ks. Henryk Jankowski zmarł w 2010 r. W latach 1970-2004 był proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku, znany był przede wszystkim jako kapelan "Solidarności".

Więcej o:
Komentarze (532)
Prof. Andrzej Friszke dla "Rz": Ks. Jankowski był pedofilem i o tym wszyscy wiemy
Zaloguj się
 • marymania

  Oceniono 195 razy 177

  Bo po prostu nastały dobre czasy dla pedofili i dla gentów UB.
  Kiedyś troszkę się jednak krępowali. Dziś już nie muszą.

 • bene_gesserit

  Oceniono 153 razy 131

  Obalenie pomnika jest wyrazem bezradności - tak.
  Tekst o pedofilu niby nie pozostał bez echa, ale sprawy nie potraktowano priorytetowo. Papież w Rzymie swoje, Polacy bronią podejrzanego o pedofilię nawet przed pośmiertnym procesem. Na całym świecie parafie bankrutują z powodu odszkodowań dla ofiar, w Polsce z ofiar się śmieje. Cały cywilizowany świat polityczny jest laicki, w Polsce biskup musi wszystko pokropić wodą święconą albo chociaż przeciąć wstęgę, księża prowadzą programy dla dzieci, pogadanki w prime-time w państwowej telewizji, komentują wydarzenia w wiadomościach.

  Dziwi, że pomnik stoi znowu? O co zakład, że postoi jeszcze bardzo długo.

 • antropoid

  Oceniono 136 razy 112

  Skoro gwałcenie dzieci i ich rozpijanie, oraz donoszenie SB jest chwalebne - bo robił to facet w sutannie i nie przeszkadza to polskiej tzw. prawicy, która wszystkim wymyśla od zboczeńców i komuchów, to znaczy, że Polska jest największym na świecie wariatkowem, a nie państwem.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 114 razy 98

  Zasrany, załamany kraj... Przecież w Gdańsku wszyscy wiedzieli że Jankowski to pedofil i totalny zbok, biegał po agencjach towarzyskich, utrzymywał ekipy "siostrzenców" kupował im fury, skóry i komóry... Jestem pewien że Wałęsa także to dobrze wiedział i Adamowicz...
  Nigdy bym nie pomyślał głosując pierwszy raz w wyborach '89 roku że słysząc kultowe wówczas słowo Solidarność, po 3 dekadach będę miał ochotę puścić pa..

 • justas32

  Oceniono 88 razy 78

  Polską rządzi sejmowo-kościelna mafia pedofilska ...

 • larsek

  Oceniono 98 razy 76

  Nasz naród jest już dość mocno zaczadzony prze watykańskich przestępców. Nawet takich bronią, którzy są pedofilami. Niestety cześć polityków POPIS-u także zostało zaczadzonych kadzidłem.
  Przyjdzie WIOSNA i zdmuchnie POPIS z przybudówkami, najwięcej będzie Watykańczykom żal...
  Mam nadzieje, ze Biedroń i jego WIOSNA wreszcie odstawi od naszych podatkowych pieniędzy POPIS + Watykan. Kto chce wybrać "mniejsze zło" niech się nie dziwi jeżeli ponownie w rządzie zobaczy Pana Gowina i Krzywogębego jako doradce, Sikorski tez przyszedł do PO z PIS.

 • flemming

  Oceniono 77 razy 71

  Gratulacje dla obrońcy pedofila i agenta UB, czyli dla niejakiego Dudy, nie pamiętam jak ma na imię. Jego postępowanie świadczy o tym, jakie dno osiągnął NSZZ "Solidarność" pod przewodnictwem świętojebliwego Dudy. Kiedyś związek bronił ludzi, dziś Du...a broni agenta i pedofila. Polska prawica oszalała.

 • francek4

  Oceniono 92 razy 70

  BRAWO PANIE PROFESORZE , ŻE MA PAN ODWAGĘ POWIEDZIEĆ PRAWDĘ O TYM PEDOFILU , KTÓREGO KABARET RZĄDZĄCY UWAŻA JUŻ PRAWIE ZA BŁOGOSŁAWIONEGO .
  A ŚWIAT SIĘ ŚMIEJE Z TYCH ZAGRYWEK KOGO ? WIEMY DOBRZE O KOGO CHODZI /...

 • wujekdolf

  Oceniono 83 razy 67

  a ilu jeszcze takich zboczeńców ukrywa się w sukienkach? ile lat będziemy z tym walczyć? synod pedofilski i inne wydarzenia to był dopiero początek...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX