Nowe święto państwowe. 14 kwietnia będzie Świętem Chrztu Polski

Sejm podjął decyzję o ustanowieniu nowego święta. 14 kwietnia będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski, upamiętniające wydarzenie z 966 roku. Święto to nie będzie dniem wolnym od pracy.
Zobacz wideo

Nad projektem ustawy, która miałaby ustanowić dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski, posłowie zagłosowali w nocy. Większość z nich poparła ustanowienie nowego święta.

Nowe święto państwowe. 14 kwietnia będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski

Projekt ustawy o Święcie Chrztu Polski został złożony w Sejmie blisko rok temu. Przez dłuższy czas rozmawiano o tym, czy data 14 kwietnia jest odpowiednia. Sprzeciw wyraził m.in. Wojciech Król, który podczas drugiego czytania projektu tłumaczył, że 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, a ustanowienie święta państwowego właśnie w ten dzień może być odczytywane jako "próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki”. 

Po odrzuceniu dwóch poprawek dotyczących zmiany daty Święta Chrztu Polskiego na 15 kwietnia, posłowie przyjęli projekt ustawy. Za zagłosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 z nich. Z treści projektu wynika, że ustanowienie nowego święta ma upamiętnić wydarzenie, które miało "kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny", a którego świadomość społeczna jest "znikoma".

Święto Chrztu Polskiego. Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Święto Chrztu Polski, które obchodzić będziemy 14 kwietnia, będzie świętem państwowym. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Święto Chrztu Polski ma być czasem refleksji oraz okazją do wywieszenia biało-czerwonych flag. 

Chrzest Polski. Jakie wydarzenie upamiętnia nowe święto państwowe?

Nowe święto państwowe upamiętniać będzie Chrzest Polski, który prawdopodobnie odbył się 14 kwietnia 966 roku. Chrzest Polski, przyjęty przez księcia Polan Mieszka I, zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.

Więcej o: