Nowe święto państwowe. 14 kwietnia będzie Świętem Chrztu Polski

Sejm podjął decyzję o ustanowieniu nowego święta. 14 kwietnia będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski, upamiętniające wydarzenie z 966 roku. Święto to nie będzie dniem wolnym od pracy.
Zobacz wideo

Nad projektem ustawy, która miałaby ustanowić dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski, posłowie zagłosowali w nocy. Większość z nich poparła ustanowienie nowego święta.

Nowe święto państwowe. 14 kwietnia będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski

Projekt ustawy o Święcie Chrztu Polski został złożony w Sejmie blisko rok temu. Przez dłuższy czas rozmawiano o tym, czy data 14 kwietnia jest odpowiednia. Sprzeciw wyraził m.in. Wojciech Król, który podczas drugiego czytania projektu tłumaczył, że 14 kwietnia 1934 roku powstał Obóz Narodowo-Radykalny, a ustanowienie święta państwowego właśnie w ten dzień może być odczytywane jako "próba wprowadzenia skrajnych narodowców, ksenofobów i antysemitów do polskiej polityki”. 

Po odrzuceniu dwóch poprawek dotyczących zmiany daty Święta Chrztu Polskiego na 15 kwietnia, posłowie przyjęli projekt ustawy. Za zagłosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 z nich. Z treści projektu wynika, że ustanowienie nowego święta ma upamiętnić wydarzenie, które miało "kluczowe znaczenie dla rozwoju naszej Ojczyzny", a którego świadomość społeczna jest "znikoma".

Święto Chrztu Polskiego. Czy nowe święto będzie dniem wolnym od pracy?

Święto Chrztu Polski, które obchodzić będziemy 14 kwietnia, będzie świętem państwowym. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy. Święto Chrztu Polski ma być czasem refleksji oraz okazją do wywieszenia biało-czerwonych flag. 

Chrzest Polski. Jakie wydarzenie upamiętnia nowe święto państwowe?

Nowe święto państwowe upamiętniać będzie Chrzest Polski, który prawdopodobnie odbył się 14 kwietnia 966 roku. Chrzest Polski, przyjęty przez księcia Polan Mieszka I, zapoczątkował proces chrystianizacji ziem polskich. Niekiedy uważa się go również za symboliczny początek państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego.

Więcej o:
Komentarze (170)
Nowe święto państwowe. 14 kwietnia będzie Świętem Chrztu Polski
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 30 razy 28

  Tak gwoli ścisłości to w latach pomiędzy 964-967 (brak uściślenia) ochrzcił się Mieszko I wraz z rodziną i najbliższymi, a cwaniaki w czarnych sukienkach zaczęli powoli łupić nasz kraj i zdobywać wpływy ale cały naród pozostał przy starej wierze. Dopiero Bolesław Chrobry zaczął nawracać siłą i na większą skalę rozdawać klechom dobra. Potem za panowania jego syna Mieszka II wszytko wróciło do pogaństwa gdyż ten albo był bardzo tolerancyjny albo zgoła sam wrócił do dawnej wiary. Niestety klechy przy pomocy Niemców, intryg oszustw na siłę zmuszali naszych przodków aby wierzyli w nowe gusła, które miały być lepszejsze od starych. Ale udało się to dopiero pod koniec XVI wieku. Potem już było z górki. Coraz większe wpływy i więcej kasy co doprowadziło do Targowicy, której głównymi inspiratorami byli biskupi, a teraz mamy jeszcze świętować z tego powodu. Raczej powinien być to dzień żałoby narodowej.

 • sailor2016

  Oceniono 20 razy 16

  Rok 966 symboliczną datą poddania Polski mafii pedofilskiej.

 • kotmiki

  Oceniono 20 razy 16

  Przed miesiącami wystąpiłem do Diecezji Pelplińskiej o poradę jak pozbyć się hańby tzw. chrztu świętego ( nie rozumiem co świętego jest w ich stęchniętej wodzie ) wyobraźcie sobie ,że cisza czarni nie chcą zdradzić metody ; uważam, że apostazja to dla mnie za mało, trzeba mi ekskomuniki aby na 100 % odrąbać się od tej czarnej mafii ;kto da mi typa ...czekam

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 15 razy 15

  Interesujące! Będziemy celebrować narzucenie siłą obcej wiary naszym przodkom. Choć książę Mieszko i jego syn nie certolili się i brutalną siłą zaprowadzali nową religię wśród podwładnych, to jeszcze prawdziwi ówcześni Polacy jeszcze przez kilka stuleci wyznawali wiarę swych przodków.
  A teraz potomkowie tych którzy odwrócili się od wiary ojców organizują święto z tak wstydliwej okazji.

 • teczowyninja666

  Oceniono 13 razy 13

  Czyli będziemy czcili datę oddania kraju pod obcą okupację religijną.

 • mirek76pl

  Oceniono 12 razy 12

  Piękne święto. Chociaż dzień koronacji Bolesława Chrobrego na pierwszego króla Polski wzbudzałby znacznie mniej podejrzeń o to, że stopniowo zanika w naszym kraju (konstytucyjnie zagwarantowany) rozdział Kościoła od państwa.

 • mitexmitex

  Oceniono 10 razy 10

  Znowu bajka dla PiS-owskiego ciemnego ludu pod przykrywką Chrztu Polski ONR-owscy naziści będą obchodzić powstanie ONR-u 14 kwietnia 1934 roku

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX