Cokół pomnika ks. Henryka Jankowskiego w nocy pomazany farbą. "Bądź za ofiarami"

W nocy z czwartku na piątek cokół pomnika ks. Henryka Jankowskiego został pomazany czerwoną farbą. Na cokole znalazły się napisy "Pedofil", "Zło" i "Bądź za ofiarami".
Zobacz wideo

"Pedofil", "Zło" i "Bądź za ofiarami" - takie napisy w nocy z czwartku na piątek znalazły się na cokole pomnika ks. Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Zdjęcia umieściła na Twitterze m.in. posłanka Agnieszka Pomaska. 

Monument stojący w pobliżu kościoła świętej Brygidy został przewrócony w nocy ze środy na czwartek przez trzech mężczyzn. W czwartek na miejscu pojawiła się wysłana przez miasto ekipa, która chciała zabrać zniszczony pomnik do magazynu. Miasto nie chciało powrotu monumentu. Z tą decyzją nie zgadzali się jednak członkowie społecznego komitetu, który był inicjatorem budowy monumentu Jankowskiego. Ostatecznie władze Gdańska postanowiły oddać pomnik społecznemu komitetowi. Przewodniczący komitetu budowy pomnika Krzysztof Dośla zapowiedział, że już w piątek monument może wrócić na swoje miejsce.

Ks. Henryk Jankowski. Zarzuty wobec duchownego

W ostatnim czasie o zmarłym ponad 8 lat temu prałacie Henryku Jankowskim było głośno za sprawą grudniowego reportażu w "Dużym Formacie", magazynie "Gazety Wyborczej". Znalazło się w nim m.in. świadectwo kobiety, która miała paść ofiarą molestowania seksualnego przez księdza. Media przypominały, że wątpliwości czy oskarżenia w stosunku do Jankowskiego pojawiały się już wcześniej. 

W pobliżu ustawionego w 2012 roku pomnika kilkukrotnie odbywały się demonstracje - ludzie żądali między innymi usunięcia go. Potrzebę przeniesienia monumentu deklarował także zamordowany w styczniu prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Rzeczniczka gdańskiego ratusza Magdalena Skorupka-Kaczmarek powiedziała, że miasto - choć staje po stronie ofiar i współczuje im - nie zgadza się na akty wandalizmu takie jak przewrócenie pomnika. Dodała, że miasto chciało usunąć pomnik księdza Jankowskiego, ale z "kulturą i uszanowaniem procedur".

Rzeczniczka gdańskiego ratusza przypomniała, że Rada Miasta Gdańska ma zajmować się projektami uchwał w sprawie: usunięcia z nazwy skweru imienia i nazwiska prałata oraz pozbawienia księdza Jankowskiego tytułu honorowego obywatela Gdańska.

Zobacz wideo
Więcej o: