Rzecznik Praw Obywatelskich potępił obalenie pomnika ks. Jankowskiego. "Przekroczenie tabu"

"W państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa" - tak skomentował obalenie pomnika ks. Henryka Jankowskiego Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak dodał, takie zachowanie rodzi ryzyko, że w podobny sposób mogą zostać przewrócone inne pomniki.
Zobacz wideo

Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do obalenia pomnika ks. Henryka Jankowskiego, do którego doszło w Gdańsku w nocy z środy na czwartek. Trzej aktywiści, którzy przewrócili pomnik Jankowskiego, w wysłanym do OKO.press manifeście argumentowali obalenie monumentu tym, że duchowny dopuścił się molestowania i nie został rozliczony ze swoich win. Na znak protestu w ręce rzeźby Jankowskiego włożyli dziecięcą bieliznę.

Bodnar krytycznie o obaleniu pomnika Jankowskiego

Bodnar stwierdził, że usuwanie pomników powinno się odbywać z zachowaniem wszelkich procedur i przepisów prawa, a nie poprzez gesty obywatelskiego nieposłuszeństwa.

"W państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa. Po odpowiedniej debacie, refleksji i zachowaniu wszystkich procedur. Tak się tworzy wspólnotę" - napisał na Twitterze. 

Jak dodał, tego typu zachowania to "przekroczenie tabu", które tworzy niepotrzebne ryzyko i rodzi pytania dotyczące tego, jakie inne pomniki mogą jeszcze zostać obalone. 

Czytaj więcej na temat obalenia pomnika ks. Jankowskiego:

Tomasz Sekielski przesłuchany ws. obalenia pomnika ks. Jankowskiego. "Oddano nam kamerę"

Gdańsk. Pomnik prałata Jankowskiego ma wrócić na swoje miejsce

Przepychanka pod obalonym pomnikiem ks. Jankowskiego. Inicjator rzeźby: "Gratuluję tym bandytom"

Więcej o: