Rzecznik Praw Obywatelskich potępił obalenie pomnika ks. Jankowskiego. "Przekroczenie tabu"

"W państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa" - tak skomentował obalenie pomnika ks. Henryka Jankowskiego Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich. Jak dodał, takie zachowanie rodzi ryzyko, że w podobny sposób mogą zostać przewrócone inne pomniki.
Zobacz wideo

Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się do obalenia pomnika ks. Henryka Jankowskiego, do którego doszło w Gdańsku w nocy z środy na czwartek. Trzej aktywiści, którzy przewrócili pomnik Jankowskiego, w wysłanym do OKO.press manifeście argumentowali obalenie monumentu tym, że duchowny dopuścił się molestowania i nie został rozliczony ze swoich win. Na znak protestu w ręce rzeźby Jankowskiego włożyli dziecięcą bieliznę.

Bodnar krytycznie o obaleniu pomnika Jankowskiego

Bodnar stwierdził, że usuwanie pomników powinno się odbywać z zachowaniem wszelkich procedur i przepisów prawa, a nie poprzez gesty obywatelskiego nieposłuszeństwa.

"W państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa. Po odpowiedniej debacie, refleksji i zachowaniu wszystkich procedur. Tak się tworzy wspólnotę" - napisał na Twitterze. 

Jak dodał, tego typu zachowania to "przekroczenie tabu", które tworzy niepotrzebne ryzyko i rodzi pytania dotyczące tego, jakie inne pomniki mogą jeszcze zostać obalone. 

Czytaj więcej na temat obalenia pomnika ks. Jankowskiego:

Tomasz Sekielski przesłuchany ws. obalenia pomnika ks. Jankowskiego. "Oddano nam kamerę"

Gdańsk. Pomnik prałata Jankowskiego ma wrócić na swoje miejsce

Przepychanka pod obalonym pomnikiem ks. Jankowskiego. Inicjator rzeźby: "Gratuluję tym bandytom"

Więcej o:
Komentarze (119)
Rzecznik Praw Obywatelskich potępił obalenie pomnika ks. Jankowskiego. "Przekroczenie tabu"
Zaloguj się
 • jurek4491

  Oceniono 34 razy 22

  Jeden pomnik a ile krzyku PiS obalił dziesiątki pomników , zmienił setki ulic bo tak PiS chciał bo przypadkiem zdobył większość .

 • sigit

  Oceniono 24 razy 16

  Lenin, Ceausescu, Jankowski. Co w tym złego? Nie chcę, żeby jakiś sku...el patrzył na mnie z góry. Z pewnością to nie grożenie śmiercią, bo pedofil już zdechł. Kto nie jest tego wart, nie będzie stał na pomniku. To normalne w demokratycznych społeczeństwach. Obalanie pomników nie różni się od innych przejawów aktywności obywatelskiej - to protest, jak palenie portretów i polityczne zgony. Prokuratura to popiera ...

 • m33h0w

  Oceniono 20 razy 16

  Ciekawe, że pisowi nie przeszkadza, że Jankowski był KO SBecji?
  "Analiza zachowanych akt dokonana przez IPN wskazuje, że kontakt operacyjny "Delegat" vel "Libella" to Henryk Jankowski - takie zdanie znalazło się w książce poświęconej księdzu Jerzemu Popiełuszce.

  Historycy IPN-u piszą, że zachowało się kilkanaście meldunków operacyjnych z rozmów z "Delegatem". Odbywano je między grudniem 1980, a majem 1982 roku. Według historyków SB uznawała Jankowskiego za wyjątkowo cennego agenta wpływu, wykorzystywanego do rozpracowania "Solidarności" i Kościoła katolickiego."

 • mam.swoj.mozg.2

  Oceniono 16 razy 12

  Przekroczenie tabu? A to czemu? Pomnika Lenina tez obalalismy. Historia oceni, nie pan, panie Bodnar.

 • indan

  Oceniono 14 razy 12

  A ja jestem za obywatelskim nieposłuszeństwem, NA POHYBEL PiS-władzy.

 • 41janina

  Oceniono 16 razy 12

  Pytanie - co nalezy zrobic z pomnikiem postawionym bezprawnie bez odpowiedniej debaty, refleksji jednoczesnie ignorujac lub naginajac wszelkie procedury w panstwie w ktorym demokracja jest ograniczona?

 • dublet

  Oceniono 14 razy 10

  Albo się popiera pedofilię, albo nie! Pomnik stoi albo leży! Innej opcji nie ma!

 • ochujek

  Oceniono 10 razy 8

  Że niby mamy demokratyczne państwo? Nie wiedziałem. W demokracji głos mniejszości jest wysłuchiwany i brany pod uwagę. W Polsce mniejszość to gorszy sort i mordy zdradzieckie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX