Gdańsk. Pomnik prałata Jankowskiego ma wrócić na swoje miejsce

W Gdańsku przywrócono już cokół pomnika prałata Henryka Jankowskiego. Sam pomnik też ma wkrótce wrócić, mimo wcześniejszych zapowiedzi władz miasta.
Zobacz wideo

Pomnik prałata Henryka Jankowskiego stał w Gdańsku przy ul. Stolarskiej. W nocy ze środy na czwartek monument duchownego, pod adresem którego padały w mediach oskarżenia o pedofilię, został powalony na ziemię. Początkowo pomnikiem miało się zająć miasto Gdańsk. Na miejsce wysłano nawet ekipę, która miała zabrać pomnik do magazynu. Rzeczniczka prasowa gdańskiego urzędu miasta mówiła, że podobizna duchownego na razie nie wróci. 

Pomnik prałata Henryka Janowskiego jednak wróci

Jak relacjonowały lokalne media, takie postawienie sprawy spotkało się z oporem ludzi z komitetu budowy pomnika ks. Jankowskiego. Na miejscu doszło nawet do kłótni. 

- Miasto wycofuje się z wcześniejszych deklaracji i pomnik ks. Jankowskiego - za sprawą determinacji społecznego komitetu - dzisiaj ma wrócić na miejsce - napisał w czwartek po południu na Twitterze dziennikarz Onetu, Piotr Olejarczyk.

Ostatecznie to społeczny komitet przejął pomnik. Jego przedstawiciele zapowiedzieli, że monument wróci. 

Radio Gdańsk podało, że z powrotem postawiono na razie cokół. Widać to także na zdjęciach fotoreportera Agencji Gazeta (na górze artykułu). Sama statua Jankowskiego jest uszkodzona - poinformowała rozgłośnia. Zostanie naprawiona i dopiero wtedy pomnik prałata Jankowskiego znów stanie na cokole.

Więcej o: