Nie żyje biskup Alojzy Orszulik. Był negocjatorem podczas obrad Okrągłego Stołu. Miał 90 lat

Nie żyje biskup Alojzy Orszulik. Zmarł w wieku 90 lat. Był negocjatorem podczas obrad Okrągłego Stołu i rozmów o konkordacie. W 2010 roku otrzymał Order Orła Polskiego.
Zobacz wideo

Biskup Alojzy Orszulik zmarł w czwartek 21 lutego. Był biskupem-seniorem diecezji łowickiej. Należał do zgromadzenia pallotynów. 

Zmarł biskup Alojzy Orszulik, uczestnik obrad Okrągłego Stołu

Biskup Alojzy Orszulik urodził się  21 czerwca 1928 roku w Baranowicach Śląskich koło Rybnika. Diecezją łowicką zaczął kierować w 1992 roku i zajmował się tym przez 12 lat, do roku 2004, kiedy przeszedł na emeryturę. W czasie sprawowania władzy w diecezji łowickiej powołał m.in. Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu, Kolegium Katechetyczne w Łowiczu oraz diecezjalną Caritas.

Biskup Alojzy Orszulik był jednym z negocjatorów podczas obrad Okrągłego Stołu. Od lat 70. uczestniczył w rozmowach z władzami dotyczących stosunków między państwem i Kościołem, był także członkiem Komisji Wspólnej Przedstawicieli Episkopatu Polski i Rządu PRL, gdzie brał udział w przygotowaniach pielgrzymek papieskich. W latach 1990-1993 był delegatem Watykanu do negocjacji konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Otrzymał tytuł honorowego obywatela Miast Łowicza i Łęczycy, a także Order Orła Białego.

Więcej o: