Przepychanka pod obalonym pomnikiem ks. Jankowskiego. Inicjator rzeźby: "Gratuluję tym bandytom"

Rada Miasta w Gdańsku zdecydowała, że obalony pomnik ks. Henryka Jankowskiego nie wróci na cokół, ale zostanie przewieziony do magazynu. Z tą decyzją nie zgadzają się członkowie komitetu budowy pomnika. Wokół pomnika zrobiło się nerwowo.
Zobacz wideo

W nocy z środy na czwartek trzech mężczyzn obaliło stojący w Gdańsku pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Rada Miasta Gdańska zdecydowała, że nie zostanie on z powrotem ustawiony na postumencie. - Zostanie przewieziony do magazynu i stamtąd będzie go można odebrać - poinformowała rzeczniczka prasowa prezydenta miasta Magdalena Skorupka-Kaczmarek podczas konferencji prasowej.

Pod obalonym pomnikiem ks. Jankowskiego doszło do sprzeczki

W związku z tą decyzją miasto wynajęło dwa podnośniki, które miały zabrać pomnik i cokół ze skweru im. księdza Henryka Jankowskiego. Część osób zaczęła protestować przeciwko zabraniu pomnika z placu. Byli wśród nich członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika.

Między nimi a ekipą techniczną, wysłaną przez spółkę miejską, która miała zabrać obalony pomnik, doszło do sprzeczki, a w pewnym momencie nawet przepychanki. Konflikt próbowali załagodzić strażnicy miejscy i policjanci, którzy pojawili się na miejscu. 

Rozmawialiśmy z osobą, która była tam chwilę wcześniej. Jak mówi portalowi Gazeta.pl, przy obalonym monumencie stały ekipy telewizyjne i grupka gapiów - zwolenników pozostawiania pomnika prałata.

- Jeden mężczyzn stwierdził, że można zrobić referendum ws. pomnika, ale najpierw trzeba go postawić z powrotem - opisuje nasz rozmówca. - Ktoś powiedział, że jakaś pani chciała zapalić świeczkę pod pomnikiem, ale jej nie dopuścili - dodaje i zaznacza, że atmosfera na miejscu była nerwowa.

Krzysztof Dośla o obaleniu pomnika ks. Jankowskiego: Gratuluję bandytom

Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Henryka Jankowskiego Krzysztof Dośla emocjonalnie skomentował obalenie monumentu.

Gratuluję tym bandytom. Zwykłym, klasycznym bandytom. Zapłacą za to bo my ten pomnik postawimy i ci ludzie pokryją wszystkie koszty - zapowiedział Dośla.

Dodał, że stało się to "w oparciu o brudne pomówienia wobec nieżyjącej osoby".

W rozmowie z TVN24 zaznaczył, że jest zaskoczony, że miasto zdecydowało się zabrać pomnik, tym bardziej, że komitet również to planował. Wcześniej jednak chciano sprawdzić, w jakim jest stanie. - Będę musiał złożyć ponowne zawiadomienie na policji o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zabór mienia - stwierdził. - To jest kuriozum swoiste. Nie mając żadnej podstawy formalnej, przyjeżdża ekipa i twierdzi, że w imieniu miasta Gdańska zabiera nieswoją własność - stwierdził.

Więcej o:
Komentarze (692)
Przepychanka pod obalonym pomnikiem ks. Jankowskiego. Dośla: To zabór mienia
Zaloguj się
 • mad_butcher

  Oceniono 211 razy 193

  No proszę, obrońcy kościelnej pedofilii się ujawniają. Modlą się do pedofilów i czczą pedofilów. Taka religia.

 • dziewicawszechpolska

  Oceniono 140 razy 126

  przyjdzie czas i na pomniki kaczyńskiego, jak na jankowskiego, lenina i dzierżyńskiego

 • t0maszek44

  Oceniono 111 razy 105

  Zacznijmy od tego, że ten pomnik nie powinien nigdy być odsłonięty. Przecież już w 2003 przeciwko Jankowskiemu prowadzone było dochodzenie prokuratorskie pod kątem pedofilii, przeszukano plebanie, znaleziono filmy porno,. Wyszedł też na jaw fakt spożywania alkoholu i zażywania narkotyków przez ministrantów.

 • art_102

  Oceniono 91 razy 87

  Maciej Bąk wykrzykuje - „Gratuluję tym bandytom. Zwykłym, klasycznym bandytom. (...) Zapłacą za to..."
  Szkoda, ze Bąk z takim samym zapałem nie broni dzieci wykorzystywanych przez Jankowskiego i innych księży. Może by go tak postawić przed ich ofiarami i niech patrząc im w oczy powtórzy jakimi to bandytami są ludzie, którzy śmieli przewrócić pomnik ich kata.

 • uo.rety

  Oceniono 80 razy 76

  Swoistym kuriozum jest fakt, że pozwolono wam postawić ten pomnik w miejscu publicznym. Czy płacicie chociaż podatek od zajmowanego terenu będącego własnością miasta?

 • artzat74

  Oceniono 68 razy 62

  To sie objawil obronca pedofila . Brawo on . Ciekawe , czy zachowywalby sie podobnie , gdyby przemoc seksualna przydazyla sie jego dzieciom .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX