Aktywiści tłumaczą w liście przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego. "Obywatelska niezgoda na zło"

Przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego w Gdańsku trzech aktywistów zapowiedziało już wcześniej. W swoim manifeście oskarżyli duchownego o "podły i haniebny gwałt na godności", a Kościół i administrację publiczną o zaniedbania w sprawie prałata. Przewrócenie pomnika uargumentowali tymi słowami: Tak wyraża się nasza obywatelska niezgoda na obecność w przestrzeni publicznej zła.
Zobacz wideo

W nocy z 20 na 21 lutego w Gdańsku trzech aktywistów przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Podczas akcji pomnik obalono na opony, ułożono na nim strój ministranta, a w ręce rzeźby duchownego włożono dziecięcą bieliznę.

OKO.press otrzymało od aktywistów manifest, w którym opisali oni, dlaczego to zrobili. Pod deklaracją podpisali się: Konrad Korzeniowski, Rafał Suszek i Michał Wojcieszczuk. Suszek to uczestnik wielu protestów, związany z Obywatelami RP.

Aktywiści w manifeście oskarżają ks. Henryka Jankowskiego "o podły i haniebny gwałt na godności, wolności seksualnej i prawie do prywatności oraz wykorzystanie z zimną krwią trudnej sytuacji społecznej młodych ludzi, dziewcząt".

Przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego. Aktywiści o "obywatelskiej niezgodzie"

Aktywiści zarzucają też polskiemu Kościołowi, że "nie reagował" na wydarzenia wokół ks. Jankowskiego, a administracji publicznej, że prałatowi wystawiano pomnik, choć "istniały świadectwa popełnionego przez niego zła".

Mamy świadomość, że w ślad za każdym z tych czynów idzie wieloletnie ludzkie cierpienie i okaleczenie, fizyczne lub psychiczne, poczucie wykluczenia, urzeczowienia, upokorzenia i zagubienia, a także zwyczajny strach, gorycz i gniew

- czytamy w manifeście opublikowanym na OKO.press. Akcję z przewróceniem pomnika tłumaczą w ten sposób: "Tak wyraża się nasza obywatelska niezgoda na obecność w przestrzeni publicznej zła".

Na koniec wszyscy trzej stwierdzają, że sprzeciwiają się "bałwochwalczemu kultowi osób, będących sprawcami podobnych czynów".

Zobacz wideo

***

Dziś w Poranku Gazeta.pl gościem będzie Jan Kanthak rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości. Zapraszamy o 8:30.

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Więcej o:
Komentarze (546)
Przewrócenie pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Aktywiści napisali manifest. "Obywatelska niezgoda na obecność zła"
Zaloguj się
  • true_lysander

    Oceniono 98 razy 94

    Sprawa księdza krzywdzącego dzieci od dwóch miesięcy została "wygodnie zapomniana". Taki happening pozwoli o niej przypomnieć. A nieuszkodzony pomnik niech sobie spokojnie na oponach poczeka na wyrok sądu. Teraz obrońcy Jankowskiego mają zgryz - bronić pomnika - gdy za chwile okaże się już oficjalni iż był pedofilem, czy odpuścić i tym samym w końcu dopuścić do głosu myśli iż w Polsce wyrosła kasta ludzi chodzących "w czarnym" którzy mają społeczny immunitet na czynienie zła i nikt ich z tego nie rozlicza?

  • szats69

    Oceniono 60 razy 60

    Jankowski był nie tylko pedofilem, ale antysemitą. Wyniosłym bubkiem. Ostatnia osoba, której należy stawiać pomniki. Przedstawicielem tego najgorszego katolicyzmu starej daty, gdzie ksiądz uchodził za pół Boga i wolno mu wszystko. Już dawno powinna się pojawić jasna deklaracja, że ten pomnik zniknie, a sprawa tylko ucichła.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX