Aktywiści tłumaczą w liście przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego. "Obywatelska niezgoda na zło"

Przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego w Gdańsku trzech aktywistów zapowiedziało już wcześniej. W swoim manifeście oskarżyli duchownego o "podły i haniebny gwałt na godności", a Kościół i administrację publiczną o zaniedbania w sprawie prałata. Przewrócenie pomnika uargumentowali tymi słowami: Tak wyraża się nasza obywatelska niezgoda na obecność w przestrzeni publicznej zła.
Zobacz wideo

W nocy z 20 na 21 lutego w Gdańsku trzech aktywistów przewróciło pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Podczas akcji pomnik obalono na opony, ułożono na nim strój ministranta, a w ręce rzeźby duchownego włożono dziecięcą bieliznę.

OKO.press otrzymało od aktywistów manifest, w którym opisali oni, dlaczego to zrobili. Pod deklaracją podpisali się: Konrad Korzeniowski, Rafał Suszek i Michał Wojcieszczuk. Suszek to uczestnik wielu protestów, związany z Obywatelami RP.

Aktywiści w manifeście oskarżają ks. Henryka Jankowskiego "o podły i haniebny gwałt na godności, wolności seksualnej i prawie do prywatności oraz wykorzystanie z zimną krwią trudnej sytuacji społecznej młodych ludzi, dziewcząt".

Przewrócenie pomnika ks. Jankowskiego. Aktywiści o "obywatelskiej niezgodzie"

Aktywiści zarzucają też polskiemu Kościołowi, że "nie reagował" na wydarzenia wokół ks. Jankowskiego, a administracji publicznej, że prałatowi wystawiano pomnik, choć "istniały świadectwa popełnionego przez niego zła".

Mamy świadomość, że w ślad za każdym z tych czynów idzie wieloletnie ludzkie cierpienie i okaleczenie, fizyczne lub psychiczne, poczucie wykluczenia, urzeczowienia, upokorzenia i zagubienia, a także zwyczajny strach, gorycz i gniew

- czytamy w manifeście opublikowanym na OKO.press. Akcję z przewróceniem pomnika tłumaczą w ten sposób: "Tak wyraża się nasza obywatelska niezgoda na obecność w przestrzeni publicznej zła".

Na koniec wszyscy trzej stwierdzają, że sprzeciwiają się "bałwochwalczemu kultowi osób, będących sprawcami podobnych czynów".

Zobacz wideo

***

Dziś w Poranku Gazeta.pl gościem będzie Jan Kanthak rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości. Zapraszamy o 8:30.

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Więcej o: