W nocy przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego. W ręce rzeźby włożono dziecięce majtki

Jak przekazał w mediach społecznościowych dziennikarz Tomasz Sekielski w Gdańsku przewrócono pomnik ks. Henryka Jankowskiego. Na monumencie położono komżę, a w ręce rzeźby włożono dziecięce majtki. Mężczyźni odpowiedzialni za akcję zostali już zatrzymani przez policję.
Zobacz wideo

Od kiedy w "Dużym Formacie" pojawił się tekst, z którego wynika, że ks. Henryk Jankowski, kapelan "Solidarności" miał wykorzystywać seksualnie dzieci i młodzież, w Gdańsku pojawiały się głosy, by usunąć jego pomnik. Po publikacji "DF" w mediach zaczęły się też stopniowo pojawiać relacje kolejnych osób, które miały być ofiarami ks. Jankowskiego.

Pomnik Henryka Jankowskiego stoi przy ul. Stolarskiej niedaleko parafii św. Brygidy w Gdańsku, gdzie prałat był wieloletnim proboszczem. W czwartek w nocy dziennikarz Tomasz Sekielski zamieścił na Twitterze zdjęcia, na których widać, że pomnik Jankowskiego został przewrócony, a na rzeźbie ułożono białą komżę, a w dłonie włożono dziecięce majtki.

Później Sekielski zamieścił też pełne nagranie z tego, jak trzech mężczyzn przewróciło pomnik - wszystko działo się około 3 nad ranem. Monument przedstawiający zmarłego w 2010 roku duchownego nie uległ jednak zniszczeniu - przewrócono cokół, a sama rzeźba upadła na przygotowane wcześniej opony. Opatrzył to komentarzem:

Upadek. Symboliczny. Widzicie to jako pierwsi. Czy polski Kościół weźmie się w końcu za rozliczenie swoich własnych win? Czy skończy jak prałat Jankowski?

Reporter RMF FM Jakub Kaługa ustalił, że zatrzymano trzech mężczyzn, którzy przewrócili pomnik duchownego. Wszyscy pochodzą z Warszawy, a według relacji dziennikarza, czekali na policję tuż po wszystkim. Obecnie trwa ich przesłuchanie, wylegitymowano także kilka osób, które rejestrowały zdarzenie.

Szczyt w Watykanie dotyczący pedofilii w Kościele

Niewykluczone, że akcja z przewracaniem pomnika odbyła się w nieprzypadkowym terminie. Papieski szczyt, który rozpoczyna się w dzisiaj w Watykanie, jest poświęcony problemowi pedofilii w Kościele.

W szczycie weźmie udział ponad stu przewodniczących episkopatów z całego globu, także z Polski, a hasłem zorganizowanego przez papieża Franciszka spotkania jest "Ochrona nieletnich w Kościele".

Polskę będzie reprezentował krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski - na czele delegacji miał stanąć przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, jednak z powodu choroby musiał zrezygnować.

Zobacz wideo

 ***

Dziś w Poranku Gazeta.pl gościem będzie Jan Kanthak rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości. Zapraszamy o 8:30. 

Piotr Maślak/Łukasz KijekPiotr Maślak/Łukasz Kijek Fot. Gazeta.pl

Więcej o: