Koniec z Dniem Flagi Rzeczpospolitej? Senatorowie przypomnieli sobie o innych symbolach

Przypadający na 2 maja Dzień Flagi Rzeczpospolitej może przejść do historii. Zastąpić by go miało święto wszystkich symboli: orła białego, flagi i hymnu.
Zobacz wideo

Tydzień temu projekt ustawy w tej sprawie poparły połączone komisje senackie - kultury i środków przekazu oraz ustawodawcza. Zgodnie z projektem w miejscu Dnia Flagi Rzeczypospolitej pojawić ma się Dzień Symboli Rzeczypospolitej Polskiej: Orła Białego, flagi Rzeczpospolitej Polskiej i Mazurka Dąbrowskiego.

"Nie ma żadnego uzasadnienia logicznego i emocjonalnego, aby wyróżniać tylko jeden z symboli, skoro ustawodawstwo, a szczególnie codzienne życie wskazuje na podkreślanie ich przez instytucje publiczne i obywatelskie, a przede wszystkim przez ogół Polaków" - czytamy w uzasadnieniu, którego fragment przytacza "Rzeczpospolita".

Po pracach w komisji ustawa trafi na plenarne posiedzenie Senatu, a następnie do Sejmu. Projekt wniósł senator PO Jan Rulewski, który w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przyznaje, że ustawa wprowadzająca nowe święto raczej nie wejdzie w życie w tej kadencji. Dzień flagi został ustanowiony w 2004 r. Nie jest dniem wolnym od pracy. I tak ma pozostać w przypadku nowego święta.

Więcej o: