Jest nowa partia. TV Trwam: Będą "konsekwencje prawne" za nazywanie ją "partią Rydzyka"

Partii założonej przez związanego z o. Tadeuszem Rydzykiem polityka nie wolno nazywać "partią Rydzyka" - ostrzega Telewizja Trwam. Jak podaje stacja, będzie się to wiązało z "konsekwencjami prawnymi".
Zobacz wideo

W czwartek zarejestrowano nową partię polityczną: Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi. O projekcie mówiło się od dawna. Stoi za nim europoseł Mirosław Piotrowski. To polityk związany ze środowiskiem Radia Maryja. Wykłada na uczelni o. Rydzyka i współpracuje z Radiem Maryja i pozostałymi mediami związanymi z redemptorystą.

Był politykiem Ligi Polskich Rodzin, później Prawa i Sprawiedliwości, jednak po tym, jak dostał się do Parlamentu Europejskiego, wystąpił z delegacji PiS. Wniosek o rejestrację nowej partii złożył w grudniu. Pojawiły się opinie, że partia to projekt polityczny związany z o. Rydzykiem, który ma być konkurencją dla PiS. Sam Piotrowski krytykował partię rządzącą. Także o. Rydzyk mówił w wywiadzie o rozczarowaniu PiS-em, jednak o nowej partii powiedział jedynie, że "dobrze życzy" jej założycielowi.

"Partia sami wiecie kogo"

Pomimo tego w mediach i wypowiedziach polityków formacja zaczęła funkcjonować  jako "partia Rydzyka". Teraz środowisko redemptorysty chce temu przeciwdziałać. W czwartek Telewizja Trwam informowała o zarejestrowaniu partii i groziła konsekwencjami za używanie jej nieoficjalnego określenia. Prezenterka TV Trwam mówiła na antenie, że "w przestrzeni medialnej pojawia się wiele kłamstw sugerujących, że za nową partią stoi dyrektor i założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk

- Używanie kłamliwego sformułowania „partia Rydzyka” będzie wiązało się z konsekwencjami prawnymi. Ojciec Tadeusz Rydzyk podkreśla, że życzy dobrze każdemu, kto chce działać na rzecz dobra wspólnego.

- powiedziała. Poinformowano też, że partia planowała samodzielny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie wyklucza koalicji, a teraz prowadzone są w tej sprawie rozmowy. Zapowiedziano też zorganizowanie konferencji, na której przedstawione będą informacje o programie partii.

Ks. Skubiś z "Niedzieli" "zaskoczony" nazwą nowej partii

Środowisko Radia Maryja zapowiada walkę z nieoficjalnym określeniem partii, z kolei jej oficjalna nazwa nie spodobała się honorowemu redaktorowi naczelnemu "Niedzieli" ks. Ireneuszowi Skubisiowi i moderatorowi Ruchu "Europa Christi". Ruch "Europa Christi", to organizacja, która chce "przypominać o chrześcijańskich korzeniach Europy" i "ratować jej tożsamość". Powstał kilka lat temu w środowisku tygodnika “Niedziela”. 

Ks. Skubiś w wydanym oświadczeniu, protestuje przeciwko "zawłaszczaniu nazwy" przez nową partię. Podkreśla, że ruch "od samego początku był apartyjny", a on sam jest zaskoczony przyjęciem tej nazwy przez partię polityczną. Duchowny pisze:

"Po pierwszych sygnałach o utworzeniu nowej partii w grudniu 2018 r. Fundacja „Myśląc Ojczyzna” jako właściciel Ruchu „Europa Christi” wysłała protest do Sądu Okręgowego Rejestrującego, by nie doszło do rejestracji partii pod naszą nazwą – Ruch Europa Christi".

Jak stwierdził, "z bólem" przyjął wiadomość o rejestracji partii, która "całą naszą nazwę użyła do nazwy swojej partii bez zgody Fundacji".