Jest nowa partia. TV Trwam: Będą "konsekwencje prawne" za nazywanie ją "partią Rydzyka"

Partii założonej przez związanego z o. Tadeuszem Rydzykiem polityka nie wolno nazywać "partią Rydzyka" - ostrzega Telewizja Trwam. Jak podaje stacja, będzie się to wiązało z "konsekwencjami prawnymi".
Zobacz wideo

W czwartek zarejestrowano nową partię polityczną: Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi. O projekcie mówiło się od dawna. Stoi za nim europoseł Mirosław Piotrowski. To polityk związany ze środowiskiem Radia Maryja. Wykłada na uczelni o. Rydzyka i współpracuje z Radiem Maryja i pozostałymi mediami związanymi z redemptorystą.

Był politykiem Ligi Polskich Rodzin, później Prawa i Sprawiedliwości, jednak po tym, jak dostał się do Parlamentu Europejskiego, wystąpił z delegacji PiS. Wniosek o rejestrację nowej partii złożył w grudniu. Pojawiły się opinie, że partia to projekt polityczny związany z o. Rydzykiem, który ma być konkurencją dla PiS. Sam Piotrowski krytykował partię rządzącą. Także o. Rydzyk mówił w wywiadzie o rozczarowaniu PiS-em, jednak o nowej partii powiedział jedynie, że "dobrze życzy" jej założycielowi.

"Partia sami wiecie kogo"

Pomimo tego w mediach i wypowiedziach polityków formacja zaczęła funkcjonować  jako "partia Rydzyka". Teraz środowisko redemptorysty chce temu przeciwdziałać. W czwartek Telewizja Trwam informowała o zarejestrowaniu partii i groziła konsekwencjami za używanie jej nieoficjalnego określenia. Prezenterka TV Trwam mówiła na antenie, że "w przestrzeni medialnej pojawia się wiele kłamstw sugerujących, że za nową partią stoi dyrektor i założyciel Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk" 

- Używanie kłamliwego sformułowania „partia Rydzyka” będzie wiązało się z konsekwencjami prawnymi. Ojciec Tadeusz Rydzyk podkreśla, że życzy dobrze każdemu, kto chce działać na rzecz dobra wspólnego.

- powiedziała. Poinformowano też, że partia planowała samodzielny start w wyborach do Parlamentu Europejskiego, ale nie wyklucza koalicji, a teraz prowadzone są w tej sprawie rozmowy. Zapowiedziano też zorganizowanie konferencji, na której przedstawione będą informacje o programie partii.

Ks. Skubiś z "Niedzieli" "zaskoczony" nazwą nowej partii

Środowisko Radia Maryja zapowiada walkę z nieoficjalnym określeniem partii, z kolei jej oficjalna nazwa nie spodobała się honorowemu redaktorowi naczelnemu "Niedzieli" ks. Ireneuszowi Skubisiowi i moderatorowi Ruchu "Europa Christi". Ruch "Europa Christi", to organizacja, która chce "przypominać o chrześcijańskich korzeniach Europy" i "ratować jej tożsamość". Powstał kilka lat temu w środowisku tygodnika “Niedziela”. 

Ks. Skubiś w wydanym oświadczeniu, protestuje przeciwko "zawłaszczaniu nazwy" przez nową partię. Podkreśla, że ruch "od samego początku był apartyjny", a on sam jest zaskoczony przyjęciem tej nazwy przez partię polityczną. Duchowny pisze:

"Po pierwszych sygnałach o utworzeniu nowej partii w grudniu 2018 r. Fundacja „Myśląc Ojczyzna” jako właściciel Ruchu „Europa Christi” wysłała protest do Sądu Okręgowego Rejestrującego, by nie doszło do rejestracji partii pod naszą nazwą – Ruch Europa Christi".

Jak stwierdził, "z bólem" przyjął wiadomość o rejestracji partii, która "całą naszą nazwę użyła do nazwy swojej partii bez zgody Fundacji".

Więcej o:
Komentarze (529)
TV Trwam: Będą "konsekwencje prawne" za określenie "partia Rydzyka"
Zaloguj się
 • nigdy_nie

  Oceniono 180 razy 170

  Czy za ukradzenie pieniędzy zbieranych na Stocznię Gdańska przez tego toruńskiego grzyba będą też "konsekwencje prawne"

 • senior2244

  Oceniono 117 razy 109

  Złodziej i oszust z Torunia założył sobie partię żeby jeszcze bardziej szantażować PiSowskiego mafiozo. Setki milionów zebranych na "ratowanie" Stoczni i ukradzionych już mu się skończyły?

 • danuel

  Oceniono 99 razy 91

  Oczywiście, że to niewłaściwe określenie - powinno być Mafia Rydzyka ewentualnie Nowy Przekręt Rydzyka.

 • cezaryk

  Oceniono 73 razy 67

  Jak w takim razie mam nazywać partię Rydzyka jeśli nie „Partią Rydzyka”?
  Przecież za „SKOK na kasę” pieklił się będzie Bierecki.

 • larsek

  Oceniono 74 razy 62

  Cyrk, żeby pan w sukience zastraszał. To sa skutki, ze przez lata partie POPIS-u dotowały Watykańczyków zamiast pomagać starszym i potrzebującym.
  Zarzucają WIOŚNIE populizm. W XXI wieku minimalna renta umożliwiające godne życie to nie populizm. Także minimalny zarobek, lepsze opłacanie nauczycieli, zmniejszenie kolejek czekania do lekarza itd. Populizmem dla mnie jest wydawanie miliardów (naszych podatkowych pieniędzy) za glosy z ambony przez partie POPIS-u.

 • mike689

  Oceniono 63 razy 59

  "partia kanali rydzyka" brzmi lepiej a teraz niech rydzyk mnie pocaluje w d..e

 • bmarten

  Oceniono 57 razy 49

  Geszefciarz z Torunia zakłada partyjkę polityczną, a co na to Kurdupel? Niech się te świątojebliwe kundle zagryzą nawzajem. Brawo za świetną nazwę: P artia Z ałożona P rzez R ydzyka. Reaktywacja.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX