Kondukt żałobny z ciałem Jana Olszewskiego dotarł do sanktuarium. Przez całą noc czuwanie

Kondukt żałobny z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego przed godz. 22 dotarł do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie. Do godziny 6 rano w sobotę zaplanowano czuwanie przy trumnie. W warszawskiej świątyni polityka żegnali m.in. prezydent Andrzej Duda i szef rządu Mateusz Morawiecki.

Trumna z ciałem byłego premiera Jana Olszewskiego wieczorem wyruszyła wraz z odprowadzającym ją konduktem z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Tam o godz. 22 rozpoczęło się czuwanie modlitewne, mające trwać do godz. 6 rano.

Do godz. 19 w sobotę trwa żałoba narodowa.

W warszawskiej świątyni byłego premiera żegnali m.in. prezydent Andrzej Duda i szef rządu Mateusz Morawiecki. Wcześniej hołd Janowi Olszewskiemu można było oddać w KPRM.

Pogrzeb Jana Olszewskiego odbędzie się w sobotę i będzie miał charakter państwowy. O 11 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się msza pogrzebowa. Były premier spocznie na cmentarzu wojskowym na Powązkach.

Śmierć Jana Olszewskiego

Były premier Jan Olszewski zmarł w ubiegły czwartek w wieku 88 lat.

W czasie II wojny światowej należał do Szarych Szeregów, był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 60. Jan Olszewski był obrońcą w procesach politycznych między innymi Adama Michnika, Melchiora Wańkowicza, Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. Jako obrońca brał udział w procesach przeciwko organizatorom strajków i podziemnym wydawcom. Bronił między innymi Lecha Wałęsy, Zbigniewa Romaszewskiego, Zbigniewa Bujaka. Wystąpił również jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.

Brał udział w obradach Okrągłego Stołu, jako ekspert strony solidarnościowej, w podzespole do spraw reformy prawa i sądów. Od 1990 roku należał do władz Porozumienia Centrum. Wcześniej był współpracownikiem KOR i jednym z organizatorów Polskiego Porozumienia Niepodległościowego.

W grudniu 1991 roku został powołany na stanowisko premiera. Jako szef rządu opowiadał się między innymi za spowolnieniem prywatyzacji majątku państwowego i za dekomunizacją w ministerstwach obrony narodowej i spraw wewnętrznych. W czerwcu 1992 roku w związku z wykonaniem uchwały Sejmu o ujawnieniu współpracowników SB, tak zwanej "teczki Macierewicza", został odwołany.

W latach 1989-1991, a następnie od 2005 roku pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Trybunału Stanu. W kolejnych latach był szefem komisji weryfikacyjnej WSI. W 2009 został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem - Orderem Orła Białego.

Więcej o: