Myśliwce MiG-29 uziemione po incydencie z Malborka. Zakaz lotów po raz trzeci od 2017 roku

Loty myśliwcami MiG-29 zostały wstrzymane. To efekt piątkowego incydentu z tym samolotem w Malborku. Jednocześnie to trzeci raz od 2017 roku, gdy po wypadku wojsko decyduje się na taki ruch.
Zobacz wideo

Około południa w 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku awaryjnie lądował myśliwiec MiG-29. Rzecznik prasowy Dowództwa Rodzajów Sił Zbrojnych pułkownik Marek Pawlak przekazał, że do zdarzenia doszło podczas wykonywania lotu szkoleniowego.

- Pilot zgłosił spadek ciśnienia w kabinie, obniżył lot, a następnie skierował maszynę w stronę lotniska. Incydent nie miał negatywnych następstw - zapewnił pułkownik Pawlak.

Przyczyny incydentu wyjaśnia Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego, a w związku z nim loty MiG-29 w całej Polsce zostały wstrzymany.

Loty MiG-29 wstrzymane po raz trzeci od 2017 roku

Służba na samolotach MiG-29 zostanie wznowiona, kiedy zezwoli na to Komisja Badania Wypadków Lotniczych. Obecnie w dwóch bazach lotnictwa taktycznego służy około 30 takich maszyn.

Licząc tylko lata 2017-2019, to już trzeci raz, gdy wojsko wstrzymuje loty tego typu maszyn. Pierwszy raz stało się to po katastrofie MiG-29A z bazy w Mińsku Mazowieckim (pilot przeżył), drugi raz po śmiertelnym wypadku w okolicach Pasłęka. Wówczas, w lipcu 2018 roku, nocą doszło do katastrofy, w której zginął pilot.

Więcej o: