Samorządowcy się dogadali. Obchody 4 czerwca w Gdańsku. "Nowy okrągły stół"

Samorządowcy z całej Polski dogadali się i 30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku odbędzie się w Gdańsku. Obchody mają trwać od 1 do 11 czerwca, a organizatorzy zapewniają, że zaproszeni zostaną wszyscy żyjący uczestnicy obrad Okrągłego Stołu.
Zobacz wideo

Na stronach gdańskiego magistratu podsumowano piątkowe ustalenia samorządowców, którzy spotkali się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wspólnie zdecydowali, że obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku odbędą się w Gdańsku, pod nazwą "Święto Wolności i Solidarności".

"Święto Wolności i Solidarności" będzie trwać od 1 do 11 czerwca tego roku. Jak podkreślają organizatorzy, pomysłodawcą takiego zjazdu był zamordowany 13 stycznia 2019 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który chciał właśnie takimi uroczystościami uczcić efekty obrad Okrągłego Stołu, czyli m.in. "odrodzenie samorządu terytorialnego".

"Nowy okrągły stół"

Kulminacyjną częścią obchodów ma być 4 czerwca, gdy przedstawiciele samorządów mają uczcić 30-lecie Okrągłego Stołu, wyborów, a także pamięć o Pawle Adamowiczu.

Wspólnie mają podpisać także "Deklarację Wolności i Solidarności". Podczas zjazdu samorządowców ma być zainicjowana debata nad naprawą ustroju Rzeczpospolitej i to przy nowym, okrągłym stole.

Nowy okrągły stół - dosłownie, jako mebel - stanie wokół Pomnika Poległych Stoczniowców, na Placu Solidarności. To będzie główne miejsce samorządowych obrad. Prócz tego, w różnych punktach Gdańska będą ustawione tzw. podstoliki tematyczne, zorganizowane na wzór tych z 1989 r.

- czytamy na stronach Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Zaproszenia dla każdego uczestnika Okrągłego Stołu

Podczas spotkania 15 lutego powołano samorządowy komitet organizacyjny obchodów, w skład którego wchodzą m.in. prezydenci największych polskich miast (Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska), a także przedstawiciele organizacji samorządowych.

Jak zapewniają organizatorzy, bez względu na obecne podziały, na uroczystości w Gdańsku zaproszeni zostaną wszyscy żyjący uczestnicy Okrągłego Stołu:

Do komitetu honorowego obchodów będą zaproszeni wszyscy żyjący uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, bez względu na to, kogo reprezentowali wówczas i "po której stronie barykady są dzisiaj" - w tym: Jarosław Kaczyński i Krystyna Pawłowicz, Adam Michnik, Aleksander Hall, Władysław Frasyniuk
Zobacz wideo
Więcej o: