Samorządowcy się dogadali. Obchody 4 czerwca w Gdańsku. "Nowy okrągły stół"

Samorządowcy z całej Polski dogadali się i 30. rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 roku odbędzie się w Gdańsku. Obchody mają trwać od 1 do 11 czerwca, a organizatorzy zapewniają, że zaproszeni zostaną wszyscy żyjący uczestnicy obrad Okrągłego Stołu.
Zobacz wideo

Na stronach gdańskiego magistratu podsumowano piątkowe ustalenia samorządowców, którzy spotkali się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wspólnie zdecydowali, że obchody 30. rocznicy częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 roku odbędą się w Gdańsku, pod nazwą "Święto Wolności i Solidarności".

"Święto Wolności i Solidarności" będzie trwać od 1 do 11 czerwca tego roku. Jak podkreślają organizatorzy, pomysłodawcą takiego zjazdu był zamordowany 13 stycznia 2019 roku prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który chciał właśnie takimi uroczystościami uczcić efekty obrad Okrągłego Stołu, czyli m.in. "odrodzenie samorządu terytorialnego".

"Nowy okrągły stół"

Kulminacyjną częścią obchodów ma być 4 czerwca, gdy przedstawiciele samorządów mają uczcić 30-lecie Okrągłego Stołu, wyborów, a także pamięć o Pawle Adamowiczu.

Wspólnie mają podpisać także "Deklarację Wolności i Solidarności". Podczas zjazdu samorządowców ma być zainicjowana debata nad naprawą ustroju Rzeczpospolitej i to przy nowym, okrągłym stole.

Nowy okrągły stół - dosłownie, jako mebel - stanie wokół Pomnika Poległych Stoczniowców, na Placu Solidarności. To będzie główne miejsce samorządowych obrad. Prócz tego, w różnych punktach Gdańska będą ustawione tzw. podstoliki tematyczne, zorganizowane na wzór tych z 1989 r.

- czytamy na stronach Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Zaproszenia dla każdego uczestnika Okrągłego Stołu

Podczas spotkania 15 lutego powołano samorządowy komitet organizacyjny obchodów, w skład którego wchodzą m.in. prezydenci największych polskich miast (Aleksandra Dulkiewicz, Rafał Trzaskowski, Hanna Zdanowska), a także przedstawiciele organizacji samorządowych.

Jak zapewniają organizatorzy, bez względu na obecne podziały, na uroczystości w Gdańsku zaproszeni zostaną wszyscy żyjący uczestnicy Okrągłego Stołu:

Do komitetu honorowego obchodów będą zaproszeni wszyscy żyjący uczestnicy obrad Okrągłego Stołu, bez względu na to, kogo reprezentowali wówczas i "po której stronie barykady są dzisiaj" - w tym: Jarosław Kaczyński i Krystyna Pawłowicz, Adam Michnik, Aleksander Hall, Władysław Frasyniuk
Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (64)
30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. Samorządowcy spotkają się w Gdańsku. "Święto Wolności i Solidarności"
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 22 razy 10

  PiSiowdkie trole uwijają się w jakimś takim bólu jakby im kapiszon jakaś masakrę w tylnej części ciała wyrządził 😂😂

 • krynolinka

  Oceniono 23 razy 9

  Pisiorki zorganizują alternatywne obchody.
  Bo już wiadomo, stół był trójkątny.
  Komuniści, agenci i "wielcy" Kaczyńscy.

 • czechy11

  Oceniono 21 razy 9

  PiSowcow tam nie będzie. Im jako homo sovietikus bliżej do rocznicy powstania Związku Radzieckiego.

 • czechy11

  Oceniono 17 razy 7

  PiSowcy czekają na 80 rocznice Rewolucji Padzuernikowej u powstania państwa na miarę ich marzeń czyli Związku Radzieckiego. Tak bardzo za nim tęsknią.

 • falbor

  Oceniono 10 razy 6

  Nasz naród jak lawa,
  z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa.
  Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
  plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi...

 • omennemo

  Oceniono 7 razy 5

  Co tam jakiś okrągły stół. Dlaczego jeszcze nie nie powstało muzeum (albo mauzoleum) w którym wystawiono by historyczną pierzynę pod którą o mało co ubecja nie internowała Jarosława Kaczyńskiego. A także historyczne łóżko na którym przez cały Stan Wojenny układał plany obalenia komunizmu. Chwała Mu! Chwała!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX