Zastępca głównego lekarza weterynarii odwołany. RMF FM: Efekt kontroli w polskich ubojniach

Minister rolnictwa Jan Ardanowski odwołał Jacka Kucharskiego, zastępcę głównego lekarza weterynarii. To najprawdopodobniej efekt unijnej kontroli w polskich ubojniach.
Zobacz wideo

Informację o odwołaniu Jacka Kucharskiego podaje RMF FM. Jak informuje rozgłośnia, zastępca głównego lekarza weterynarii został najprawdopodobniej odwołany w związku z unijną kontrolą w polskich ubojniach.

Skontrolowano 800 rzeźni

Kontrolerzy weszli do polskich ubojni 5 lutego. Podczas kontroli ujawniono "szereg niedociągnięć systemu kontroli. Według informacji, do których dotarł RMF FM, polskie władze zostały zobowiązane do przeprowadzenia weryfikacji 800 rzeźni, które zajmują się ubojem bydła. Unijni inspektorzy chcą otrzymywać raport z wyników tej kontroli co miesiąc. Polska ma też przedstawić projekt zmian mających na celu wyeliminowanie nieprawidłowości.

Polskie władze zostały zobowiązane do przeprowadzenia weryfikacji 800 rzeźni, które zajmują się ubojem bydła. Unijni Inspektorzy chcą otrzymywać raport z wyników tej kontroli co miesiąc. Polska ma też przedstawić projekt zmian mających na celu wyeliminowanie nieprawidłowości. 

W toku unijnej wizytacji wykazano występowanie niezgodności w dokumentacji dotyczącej mięsa, nieodpowiednią liczbę lekarzy weterynarii, problemy w systemie rejestracji i identyfikacji zwierząt.

Reportaż "Superwizjera" o polskiej ubojni

W sobotę 26 stycznia w "Superwizjerze" TVN pokazano reportaż o zabijaniu zwierząt w sposób niehumanitarny i niezgodny z przepisami. Dziennikarz stacji zatrudnił się w jednej z mazowieckich rzeźni i udokumentował ten proceder. Z zebranych przez niego materiałów wynika, że w niektórych rzeźniach zabija się też "leżące" krowy, czyli chore lub z urazami. O tym, co zrobić z taką krową - uśpić lub zezwolić na tzw. "ubój z konieczności" na miejscu - powinien zdecydować weterynarz. W tym drugim przypadku pracownik rzeźni musi przyjechać na miejsce i później zabrać tusze do rzeźni, gdzie przejdzie badania pod kątem przydatności do spożycia. 

Więcej o:
Komentarze (42)
Zastępca głównego lekarza weterynarii odwołany. RMF FM: Efekt kontroli w polskich ubojniach
Zaloguj się
 • artur-borubar

  Oceniono 16 razy 16

  I okazało się, że to jednak nie był incydentalny przypadek, jak pisowcy twierdzili.... To państwo istnieje tylko teoretycznie:)

 • adamjh

  Oceniono 18 razy 14

  To jest tragedia...... gdyby nie ta "paskudna" Unia to polacy zarli by nadal mieso z chorych i trupow z wszystkimi tego konsekwencjami zdrowotnymi, i nikt z rzadzacych by nic nie zrobil! Chwala tez temu "ochydnemu" TVNowi za to ze spelnia rzeczywista misje spoleczna tropiac takie afery. Bo media publiczne to tylko afery produkuja i to za pieniadze obywateli!

 • gromek1

  Oceniono 12 razy 12

  teraz czekamy gdzie go przytulą
  ludzie dobrej zmiany, jak powiedział Kur(F)ski nie mogą cierpieć głodu i niedostatku

 • barrt21

  Oceniono 12 razy 12

  "rozumimy" że to efekt wydumanych przez Czechów i Słowaków problemów w celu ochrony swojego rynku przed najlepszymi produktami z Polszy
  Taką linie w końcu ma nasza "wadza"

 • emsi2020

  Oceniono 11 razy 11

  Żeby tylko ubojnie nie pomyliły się panu ministrowi ze stadninami...

 • lenny102

  Oceniono 10 razy 10

  Czas odwolac ministra.Wyjatkowo nieporadny czlowiek.Pisze to bez cienia zlosliwosci w stosunku do PiS-po prostu sobie nie radzi i nie poradzi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX