Będą podwyżki dla nauczycieli? Anna Zalewska podpisała "Deklarację na rzecz edukacji przyszłości"

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska podpisała "Deklarację na rzecz edukacji przyszłości". Dokument ten mówi m.in. o podwyżkach dla nauczycieli i wzywa pracowników szkół do współpracy w imię "dobra polskiej szkoły".
Zobacz wideo

"Dokument to apel o podjęcie wspólnych działań na rzecz podniesienia jakości polskiej oświaty. Jest skierowany przede wszystkim do związków zawodowych, ale również samorządowców, nauczycieli i rodziców" - czytamy na stronie resortu.

"Deklaracja na rzecz edukacji przyszłości". Obietnice resortu edukacji

Jeden z rozdziałów "Deklaracji na rzecz edukacji przyszłości" poświęcony jest podwyżkom dla nauczycieli. W dokumencie podpisanym przez Annę Zalewską czytamy, że "nauczyciele są grupą zawodową, która wykonuje prace o szczególnym znaczeniu, dlatego wszelkie regulacje płacowe dla tej grupy powinny być odpowiednie do rangi wykonywanego zawodu". 

Z treści "Deklaracji na rzecz edukacji przyszłości " wynika, że w budżecie państwa zostały zagwarantowane środki na waloryzację wynagrodzeń nauczycieli w wysokości 418 mln złotych oraz dodatkowe środki na sfinansowanie podwyżek - w 2018 roku budżet na podwyższenie płac nauczycielskich wynosił 1,2 mld złotych, z kolei w 2019 roku wyniesie  2,8 mld złotych. Oznacza to, że w rezultacie pensje nauczycieli wzrosną od 122 zł do 166 zł brutto (w zależności od stażu zawodowego). 

Pełną treść "Deklaracji na rzecz edukacji przyszłości" można znaleźć na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Będą podwyżki dla nauczycieli? Związkowcy nie są usatysfakcjonowani

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie jest zadowolony z rozwiązania zaproponowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Związkowcy domagają się podwyżek w wysokości 1000 zł do wynagrodzenia zasadniczego. 

 - Propozycje pani minister Anny Zalewskiej, poza podgrzaniem atmosfery i przepraszam, wkurzeniem nauczycieli, niczego ze sobą nie niosą. Pojawiają się coraz to większe liczby, coraz większe oferty składane rzekomo nauczycielom, ale w gruncie rzeczy nadal jesteśmy w punkcie wyjścia - słowa Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego cytuje pomorska.pl.

Więcej o: