IPN żąda sprostowania od amerykańskiej dziennikarki. Tyszka chce wydalenia jej z kraju

Instytut Pamięci Narodowej zażądał do dziennikarki Andrei Mitchell sprostowania słów o tym, że powstanie w warszawskim getcie było przeciw "polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". IPN zapowiada, że jeśli Mitchell się nie dostosuje, sprawa trafi do sądu.
Zobacz wideo

IPN do natychmiastowego sprostowania słów wezwał Andreę Mitchell na Twitterze. "Polskie struktury państwowe nigdy nie kolaborowały z niemieckim reżimem" - czytamy w krótkim oświadczeniu instytutu. IPN zagroził jednocześnie, że jeśli dziennikarka nie zastosuje się do tego wezwania, sprawa może znaleźć finał w sądzie.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że w sprawie wypowiedzi Mitchell prowadzone są już analizy prawne, a ewentualny pozew cywilny zostanie skierowany w oparciu o ustawę o IPN.

Na słowa zareagowała też Reduta Dobrego Imienia. "Podczas powstania w getcie warszawskim powstańcy walczyli przeciwko niemieckim okupantom. 'Polski i niemiecki reżim' to oczywiste kłamstwo historyczne. Żądamy przeprosin skierowanych do całego narodu polskiego" - napisała fundacja.

Stanisław Tyszka: Wydalić z kraju 

Z kolei wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka w sprawie wypowiedzi Mitchell złożył do szefa MSZ interpelację z wnioskiem o wydalenie dziennikarki z Polski i "wpisanie jej na listę osób niepożądanych". 

Andrea Mitchell przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem Mikiem Pencem, w którym rozmawiała między innymi o konferencji bliskowschodniej i o NATO. Podjęła też temat kontrowersyjnej wypowiedzi członkini Kongresu Ilhan Omar na temat proizraelskiej polityki USA - wypowiedzi, która została uznana za antysemicką. Andrea Mitchell zauważyła wówczas, że w programie podróży wiceprezydenta Pence’a jest wizyta pod Pomnikiem Bohaterów Getta. - Wiceprezydent wraz z żoną odwiedzą miejsce powstania polskich Żydów w warszawskim getcie, które trwało miesiąc przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi - powiedziała dziennikarka podczas relacji na żywo.

Więcej o: