IPN żąda sprostowania od amerykańskiej dziennikarki. Tyszka chce wydalenia jej z kraju

Instytut Pamięci Narodowej zażądał do dziennikarki Andrei Mitchell sprostowania słów o tym, że powstanie w warszawskim getcie było przeciw "polskiemu i nazistowskiemu reżimowi". IPN zapowiada, że jeśli Mitchell się nie dostosuje, sprawa trafi do sądu.
Zobacz wideo

IPN do natychmiastowego sprostowania słów wezwał Andreę Mitchell na Twitterze. "Polskie struktury państwowe nigdy nie kolaborowały z niemieckim reżimem" - czytamy w krótkim oświadczeniu instytutu. IPN zagroził jednocześnie, że jeśli dziennikarka nie zastosuje się do tego wezwania, sprawa może znaleźć finał w sądzie.

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma w rozmowie z Polską Agencją Prasową poinformował, że w sprawie wypowiedzi Mitchell prowadzone są już analizy prawne, a ewentualny pozew cywilny zostanie skierowany w oparciu o ustawę o IPN.

Na słowa zareagowała też Reduta Dobrego Imienia. "Podczas powstania w getcie warszawskim powstańcy walczyli przeciwko niemieckim okupantom. 'Polski i niemiecki reżim' to oczywiste kłamstwo historyczne. Żądamy przeprosin skierowanych do całego narodu polskiego" - napisała fundacja.

Stanisław Tyszka: Wydalić z kraju 

Z kolei wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka w sprawie wypowiedzi Mitchell złożył do szefa MSZ interpelację z wnioskiem o wydalenie dziennikarki z Polski i "wpisanie jej na listę osób niepożądanych". 

Andrea Mitchell przeprowadziła w Warszawie wywiad z wiceprezydentem Mikiem Pencem, w którym rozmawiała między innymi o konferencji bliskowschodniej i o NATO. Podjęła też temat kontrowersyjnej wypowiedzi członkini Kongresu Ilhan Omar na temat proizraelskiej polityki USA - wypowiedzi, która została uznana za antysemicką. Andrea Mitchell zauważyła wówczas, że w programie podróży wiceprezydenta Pence’a jest wizyta pod Pomnikiem Bohaterów Getta. - Wiceprezydent wraz z żoną odwiedzą miejsce powstania polskich Żydów w warszawskim getcie, które trwało miesiąc przeciwko polskiemu i nazistowskiemu reżimowi - powiedziała dziennikarka podczas relacji na żywo.

Więcej o:
Komentarze (329)
IPN żąda sprostowania od amerykańskiej dziennikarki. Tyszka chce wydalenia jej z kraju
Zaloguj się
 • pater66

  Oceniono 60 razy 32

  To nie pomyłka, to wredna i pozbawiona skrupułów baba . Zna doskonale jako Żydówka historię i bezczelnie kłamie. Z Wikipedii:
  Mitchell was raised in a Jewish family,[3] in New Rochelle, New York, the daughter of Cecile and Sydney (Rubenstein) Mitchell. Her father was the chief executive officer and partial owner of a furniture manufacturing company in Manhattan. He was also the president of Beth El Synagogue in New Rochelle for 40 years.

 • xsawer

  Oceniono 36 razy 24

  "polskiemu i nazistowskiemu reżimowi"
  -Fajne zestawienie, reżim polski i beznarodowy osierocony nazizm.

 • grobelozaur

  Oceniono 44 razy 24

  Ufff wstaliśmy z kolan, nie ma co.
  Ktoś jeszcze pamięta jak po całej napince sekty nt. ustawy ipn krzywousty bankster "wstał z kolan"? Zrobił to dopiero gdy Netanjahu zapiął wreszcie rozporek w siedzibie Mossadu w Wiedniu.

  Sekta naprawdę jest żenująca. Sikorski miał 100% rację z tym "robieniem łaski"

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 31 razy 21

  No to mamy sojusznika, że pozazdrościć. ;)

 • an.noyed

  Oceniono 21 razy 19

  Anglosasi razem z germanami zawsze będą z nas robić głupków. Sami mają na rękach tysiące ofiar z podbijanych i kolonizowanych narodów, ale wg nich to Polacy mają problem faszyzmem, rasizmem i ksenofobią. Żeby było jasne, nie jestem z pisu ani młodzieży wszechpolskiej, ale takich wypowiedzi jak ta nie uważam za pomyłkowe ani przypadkowe.

 • pierwszychamrp

  Oceniono 29 razy 17

  Deportować vice-prezydenta za laurkę dla anonimowego mężczyzny w wąsem!

 • farcry3

  Oceniono 29 razy 13

  No i kicha jest. Jak ją skrytykuję to zostanę antysemitą. Jak nie skrytykuję tzn. że wchodzę w tyłek USA i Izraelowi. IPN też krytykowac nie mogę bo ten skrytykował tę idiotkę. No nie wiem co napisać .

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 17 razy 11

  To jest żona samego Allana Greenspana, a nie jakaś przypadkowa blondynka z mediów ... jej pomyłka jest dokładnie tak samo przypadkowa, jak w sprawie ujawnienia tajnej, amerykańskiej agentki CIA V. Plame, której mąż napisał raport o tym, że Irak nie kupował uranu, co sprawiło że postanowiono zdyskredytować go i zniszczyć mu życie ... Tyszka ma rację

 • blski

  Oceniono 13 razy 11

  Ta dziennikarka po prostu powszechna w USA (i nie tylko) "wiedze".
  W Ameryce jezeli mowi sie o Powstaniu Warszawskim to mowi sie wylacznie o Powstaniu w warszawskim Gettcie. Jest tez powszechne przekonanie o polskim antysemityzmie i ze wzgledu na dominujaca role ludzi pochodzenia zydowskiego w media i kulturze nie jestesmy w stanie nic zmienic. Po prostu wybralismy sobie przyjaciela ktory nie jest nam przyjazny.
  To nieodwzajemnione uwielbienie Ameryki nie wychodzi nam na dobre ale nie wydaje sie zeby cos moglo sie zmienic.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX