Spór o barierki na Szwajcarii Lwóweckiej. "Projektanci przeminą, dziury w skałach zostaną"

W punktach widokowych na Szwajcarii Lwóweckiej w Lwówku Śląskim postawiono barierki, które mają zabezpieczać przed upadkiem. Wykonano je z metalu i pomalowano w biało-czerwone pasy. Zabezpieczenia nie wszystkim przypadły do gustu.
Zobacz wideo

Barierki na Szwajcarii Lwóweckiej w woj. dolnośląskim pojawiły się przy okazji projektu, który miał "wykorzystać potencjał turystyczny miast partnerskich", jakimi są Lwówek Śląski i czeska Chrastava. Oprócz postawienia czarno-białych barierek wyremontowano też kamienne schody, ustawiono drewniane stoły i ławy oraz przygotowano miejsca przeznaczone na ognisko.

Lwówek Śląski: krytykowane barierki na Szwajcarii Lwóweckiej

Całkowita wartość inwestycji wyniosła prawie 67 tys. euro, z czego ponad 56 tys. zł euro pochodziło ze środków Unii Europejskiej. Projekt oddano do użytku na początku grudnia ub. r. Urząd miasta pochwali się zdjęciami z inwestycji na swojej stronie internetowej.

Zdjęcia trafiły też do mediów społecznościowych, gdzie spotkały się z krytyką. Komentujący wytykali, że są źle wkomponowane i że zniszczyły  klimat miejsca.

"Że barierki - ok, ale że tragicznie niewkomponowane w malowniczy pejzaż to katastrofa", "Projektanci przeminą, a dziesiątki dziur powierconych w skałach zostaną na wieki", "Cały klimat poszedł się rąbać przez to badziewie. Nie mogli z drewna barierek zrobić jak już są takie potrzebne" - czytamy na forach.

Urzędnicy bronią jednak swojego pomysłu. - Kolor jest ostrzegawczy. Tego czy się komuś podobają nie brano pod uwagę. Nie kierowaliśmy się względami estetycznymi, tylko względami bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z tvn24.pl burmistrz Lwówka Śląskiego, Mariola Szczęsna.

Szwajcaria Lwówecka złożona jest ze piaskowcowych form skalnych wysokich na 30-50 metrów. Znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru.

Więcej o: